Kakve su to dronove Iranci poslali prema Izraelu? Zovu ih kamikazama, Rusi njima teroriziraju Ukrajinu

Nose bojeve glave od 20 kilograma

FOTO: AFP/Arhiva

Iran je u subotu navečer pokrenuo napad dronovima sa svog teritorija prema Izraelu. Riječ je najvjerojatnije o dronovima tipa Shahed-136 (u prijevodu – svjedok) poznatima i pod nazivom – dronovi kamikaze.

Iranske dronove kamikaze koriste i Rusi u napadima na Ukrajinu (na fotografiji). Shahed je dron koji lebdi iznad mete prije nego što je nacilja i na koncu napadne. Relativno je male veličine i leti na vrlo niskoj visini, zbog čega ih redovna protuzračna obrana teško može otkriti.

Iran je ovaj tip drona prvi puta javno predstavio u prosincu 2021. godine. Letjelica ima krila u obliku delte, sa središnjim trupom koji se spaja s krilima i koji ima stabilizirajuća kormila na vrhovima.

Bojeva glava na vrhu drona

Bojeva glava se nalazi na vrhu drona, dok se motor nalazi u stražnjem dijelu, gdje pokreće dvokraki propeler. Dron je dugačak 3,5 metara, s rasponom krila od 2,5 metara.

Teži oko 200 kilograma, a brzina leta mu je veća od 185 kilometara na sat. Domet prema nekim procjenama iznosi 2500 kilometara. Lansira se gotovo horizontalno, no s blagim kutom prema gore.

U uzlijetanju mu pomažu rakete, koje se ubrzo odbacuju, nakon čega pogon preuzima četverocilindrični klipni motor Mado MD-550, što je kopija njemačkog zrakoplovnog motora Limbach L550E. Isti motor nalazi se i u drugim iranskim letjelicama, poput drona Ababil-3.

‘Javnost može mirno spavati’

Bivši šef vojne obavještajne službe Izraelskih obrambenih snaga (IDF) Amos Yadlin izjavio je tijekom večeri kako je sasvim primjereno obavljanje svih priprema za dolazak dronova, ali vjeruje da “javnost u Izraelu večeras može mirno spavati”.

Komentirajući u televizijskom programu uživo vijest o lansiranju iranskih dronova, Yadlin je istaknuo širok raspon izraelskih obrambenih sustava i druge vojne sposobnosti. Rekao je i da svaki od iranskih dronova nosi bojevu glavu s 20 kilograma eksploziva te da je “najjednostavnije sklonište” dovoljno za zaštitu.

Njegova je procjena da je većina dronova usmjerena prema vojnim metama.