Kamo to ide Hrvatska? Da, prihodi od turizma rastu, ali izvoz robe pada zastrašujućom brzinom

Najnoviji podaci sugeriraju da će teško doći do zaokreta u hrvatskom gospodarstvu

FOTO: Pixsell

Turizam je Hrvatskoj, kako se očekivalo, ove turističke sezone donio povećanje prihoda u odnosu na prošlu godinu, ali u istom tom trećem tromjesečju Hrvatska je još više prihoda izgubila na izvozu roba.

Ovogodišnje treće tromjesečje, odnosno razdoblje od početka srpnja do kraja rujna, možda najbolje pokazuje u kome se smjeru kreće domaće gospodarstvo, ali i sugerira da će teško doći do zaokreta. Hrvatska će sve više ovisiti o izvoznim prihodima od usluga, odnosno turizma, a sve manje o izvozu roba. Dakle, svoj će gospodarski razvoj temeljit isključivo na položajnoj renti.

Prihod od turista veći usprkos rastu cijena

U tom je razdoblju prema podacima iz platne bilance što ih je objavila Hrvatska narodna banka (HNB) turizam je u izvozu usluga Hrvatskoj donio prihod od 9,122 milijarda eura, što je 643 milijuna eura ili 7,59 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Prihodi od turizma rasli su upola sporije od rasta cijena usluga. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, cijene usluga su u trećem tromjesečju ove godine, u odnosnu na isto razdoblje lani porasle 16,8 posto. Pri tome su cijene smještaja, što uključuje hotele i kampove. ali ne i privatne iznajmljivače, porasle 75,7 posto. Priprema i usluživanje hrane poskupjeli su 14,9 posto.

Uz ovakav rast cijena usluga moglo bi se zaključiti da je hrvatski turizam u trećem tromjesečju ove godine, uz porast prihoda od 7,59 posto, stranim turistima zapravo prodao manje usluga nego lani.

I Hrvati troše više u inozemstvu

Ukupan prihod od inozemnih turista u tri ovogodišnja tromjesečja, odnosno u razdoblju od početka siječnja do kraja rujna, bio je 12,972 milijarda eura, što je 11 posto više nego lani. To znači da su turistički prihodi puno brže rasli u prvom i drugom tromjesečju nego na vrhuncu turističke sezone. U devet mjeseci ove godine prihodi koje je turizam ostvario zahvaljujući inozemnim gostima gotovo su dosegnuli ukupne prihode iz prošle godine, koji su iznosili 13,1 milijardu eura.

Trošili su više i Hrvati kao turisti u inozemstvu, pa su u trećem tromjesečju na turistička putovanja izdvojili 595,4 milijuna eura, što je 196 milijuna eura ili 49 posto više nego lani u istom razdoblju. U devet mjeseci građani Hrvatske su na putovanja u inozemstvo potrošili ukupno 1,5 milijarda eura, što je 500 milijuna ili 50 posto više nego lani.

Pad vrijednosti izvoza

No, Hrvatska je u proteklom tromjesečju na inozemnim tržištima prodala manje robe. U izvozu robe, prema podacima HNB-a, Hrvatska je u trećem tromjesečju ostvarila prihod od 4,689 milijardi eura, što je milijardu i 63 milijuna eura manje nego lani u istom razdoblju. Pad je to vrijednosti izvoza roba od čak 18 posto u trećem tromjesečju ove godine.

U istom je tromjesečju za 1,7 milijarda, odnosno čak 16 posto, pao i uvoz roba, pa je to Hrvatskoj donijelo smanjenje minusa u robnoj razmjeni s inozemstvom. Ipak, to baš i nije baš razlog za veselje, jer i smanjenje izvoza jasno upućuje na smanjenje gospodarske aktivnosti. U devet mjeseci ove godine izvoz roba pao je u odnosu na isto razdoblje lani za ukupno sedam posto, a glavnina pada je započela u drugoj polovici godine. Ako se takav trend nastavio, pitanje je kako će izgledati podaci za cijelu godinu.

Ista je stvar i s uvozom roba, čija je vrijednost počela padati tek u trećem tromjesečju, a u devet mjeseci ove godine njegova je vrijednost manja za četiri posto u odnosu na isto razdoblje lani. Vrijednost robnog uvoza tako je ipak padala sporije nego vrijednost izvoza.