Kaos ide dalje. Nastava na faksevima počela 3. listopada, na Sveučilištu u Puli još danas upisivali studente

Iz resornog ministarstva poručuju kako u Puli pogrešno primjenjuju zakonske propise

U novom zakonu precizirat će se način zaključivanja ocjena, najavljuje Fuchs
FOTO: Saša Ćetkovic

Sve manji broj studenata koji se upisuje i nabildane sveučilišne upisne kvote koje uvelike ostaju nepopunjene, dva su paralelna procesa na hrvatskim fakultetima. Broj studenata pada, a broj studijskih programa raste pa jednostavno nema dovoljno kandidata za upis koliko je postojećih upisnih mjesta. Pojedina sveučilišta bilježe upravo katastrofalnu upisnu statistiku, a među tri najgora nakon ljetnog upisnog roka svrstalo se i Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, s nešto više od 55 posto nepopunjenih upisnih kapaciteta.

Upisnu statistiku neznatno su potom popravili na jesenskom roku, a kako im je i nakon njega na raspolaganju ostalo oko 40 posto nepopunjenih upisnih mjesta, u Puli su pribjegli trećem upisnom roku koji su proveli nakon početka nastave u novoj akademskoj godini. Dapače, s finalnim upisima na konto trećeg roka završavaju upravo danas, 15 dana nakon što je počela nastava u novoj akademskoj godini. Ovoj se praksi otvoreno čudi resorni ministar Radovan Fuchs, a iz Pule za Telegram neopterećeno kažu kako ovo rade cijeli niz godina.

Potop na upisima

“Mi imamo neka sveučilišta koja sada provode treći upisni krug studenata. Kojih? Kojih studenata u trećem upisnom krugu? Pa svi studenti koji su polagali državnu maturu su se upisali. Ne znam koga će upisati”, rekao je ministar prije desetak dana, govoreći u Saboru o novom Zakonu o visokom obrazovanju i krivim drinama koje se njime namjerio ispraviti. Sveučilište na koje se referirao bilo je upravo pulsko, koje je u tom trenutku objavilo natječaj za upis studenata u trećem upisnom roku za mjesta koja su ostala prazna nakon ljetnog i jesenskog. Što se dogodilo?

Nakon ljetnog roka državne mature, prema javno dostupnim podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje, ukupno je 597 kandidata ostvarilo pravo upisa na studije Sveučilišta u Puli. Ukupna upisna kvota bila je 1342 pa je tako Puli ostalo nepopunjeno 55,5 posto kvote. Nije, pritom, bila najgora; Sveučilište u Dubrovniku nakon ljetnog je roka bilo neslavni rekorder s 61,8 posto nepopunjene kvote. Druga upisna šansa, nakon jesenskog roka državne mature, svim je sveučilištima bila u rujnu. Na jesenskom upisnom roku, pravo upisa u Puli ostvaruje još 197 kandidata.

Rok koji nije novost

Sve skupa, na redovnim upisima – ljetni i jesenski upisni rok – Pula je popunila oko 60 posto svojih kapaciteta. Za preostalih 40 posto, u Puli kreiraju neobičan treći upisni rok koji, pak, provode u tjednima nakon početka nastave u novoj akademskoj godini. Prijave za upis primali su do 13. listopada, a upisi se konačno održavaju zaključno s današnjim danom. Iz ureda Marinka Škare, rektora Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, za Telegram poručuju kako treći upisni rok nije baš nikakva novost kod njih.

“Naše sveučilište niz godina raspisuje natječaj za treći upisni rok odlukom Senata u istom terminu. Pri tome se uvažavaju i boduju svi kriteriji upisa (državna matura, dodatne provjere i slično) kao i u prvom i drugom upisnom roku”, kažu pa pojašnjavaju kako treći upisni rok raspisuju zbog studenata koji se nisu upisali na željeni studij u drugom upisnom roku, “primjerice jer je ostalo malo upisnih mjesta ili ih više uopće nema na željenom studiju”. Treći rok, zaključuju, provode isključivo zbog popunjavanja preostalih kvota i on nema, tvrde, nikakve veze s popuštanjem u kriterijima.

‘Pogrešna primjena zakona’

Iz resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja kažu kako su od pulskog sveučilišta zatražili žurno očitovanje. Naglasili su im, dodaju, da akademska godina počinje 1. listopada te odredbe još nekoliko dana važećeg Zakona o znanosti koje propisuju da se upisi obavljaju temeljem natječaja koji se objavljuje najmanje šest mjeseci prije početka nastave u narednoj akademskoj godini. To bi značilo da su svi natječaji za upis u narednu akademsku godinu trebali biti objavljeni početkom travnja.

S pulskog su sveučilišta Ministarstvu odgovorili slično kao Telegramu; da treći upisni rok provode u skladu s odlukom Senata, da su isto radili i proteklih godina te da kod trećeg upisa boduju sve kriterije. “S obzirom na to da je u navedenom slučaju očigledno došlo do pogrešne primjene odredbi Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, Ministarstvo će upozoriti visoko učilište na potrebu izmjene dosadašnje prakse u sljedećoj akademskoj godini”, poručuju iz Fuchsovog resora. U praksi se, dakle, neće dogoditi ništa ni sveučilištu niti naknadno upisanim studentima.

Iz Ministarstva zaključuju kako su u novom Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, koji na snagu stupa za četiri dana, jasnije definirali rokove za objavu natječaja za upis na studije. Tako će sva visoka učilišta najkasnije do 1. svibnja tekuće godine morati objaviti natječaje na temelju kojih namjeravaju upisivati studente. Ostavlja li to mogućnost sveučilištima da do 1. svibnja objave natječaje i za treće upisne rokove u listopadu, vidjet će se u praksi već sljedeće godine.