Kaos u nabavi testova za koronu. Ne zna se tko ni koliko zarađuje, jedna tvrtka od koje država kupuje uopće nema dozvolu

Kako se u Hrvatskoj nabavljaju testovi za covid

Jedna od dvadesetak tvrtki koje sudjeluju u nabavci testova za koronu uopće nema dozvolu za takvu vrstu djelatnosti, doznaje Provjereno Nove TV, što im je potvrđeno i iz HALMED-a. Istovremeno, jedina domaća tvrtka koja se bavi proizvodnjom takvih testova, gotovo uopće ne sudjeluje u tom poslu s robnim zalihama, odnosno, s državnim centralnim mjestom nabave u krizi. Paradoksalno, ista tvrtka svoje proizvode bez problema plasira u inozemstvu.

Dok se informacije o tome koliko je zaraženih, preboljelih i preminulih mogu provjeriti svakodnevno, cjeloviti podaci o tome kako se vrši nabavka, odnosno, tko je i kako zarađivao, jednostavno nisu dostupni. “Milijardu i 300 milijuna kuna do današnjeg dana od početka pandemije potrošeno”, rekao je glasnogovornik HZZO-a Nenad Korkut za Provjereno. Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, rekla je kako trenutno imamo situaciju kao u ratu, gdje su pojedinci iskoristili kriznu situaciju da bi ostvarili svoj profit.

Prodaju u inozemstvu, a ne mogu u Hrvatskoj

Reporteri su razgovarali s Mirjanom Marchiotti-Ulip iz tvrtke Biognost, koja se sa suprugom već 20 godina bavi in vitro dijagnostikom, u koju spadaju i COVID testovi. Rade antigenski test, test koji razlikuje koronu i gripu i test na antitijela. Sirovinu za proizvodnju uvoze, a test sami validiraju i kreiraju, od ambalaže pa sve do uputa. Tvrtka svoje testove prodaje na više stranih tržišta, a najveći klijent im je distributer za bugarsko Ministarstvo zdravstva.

“Nekoliko puta smo dali ponudu. Radilo se o velikim količinama i mislim da smo dali korektno nisku cijenu, međutim uvijek je prošao netko tko ima još nižu cijenu od nas. E sad, mi nismo nikad dobili odgovor, odnosno niti obavijest tko je prošao”, kaže Marchiotti-Ulip, suvlasnica tvrtke Biognost.

Robne zalihe nabavljaju ih po nalogu Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a, van određenih odredbi Zakona o javnoj nabavi, a testovi se iz robnih zaliha distribuiraju se putem Stožera civilne zaštite bolnicama, u domovima zdravlja i zavodima. No, kada im količine nisu dovoljne, oni nabavku provode sami, a za iznose ispod 200.000 kuna ne treba se provesti otvoreni postupak javne nabave već se ide na bagatelnu nabavu.

Cijene su niže od onih s početka krize

Za provjereno je govorio i Gordan Lauc, bivši član Znanstvenog savjeta Vlade. Kaže kako se on ne javlja na javne natječaje koji se ionako ne provode često za testove u ovoj krizi, a oni mu se ne javljaju jer je odustao od testiranja na COVID.

Provjereno ističe kako su se testovi na koronavirus na početku krize nabavljali po mnogo većim cijenama od današnjih. Nekad se za antigenski test plaćalo nekoliko desetaka kuna, a danas je taj iznos sedam kuna bez PDV-a. PCR test stoji nešto više. Građanima se, ističu iz Provjerenog, naplaćuju znatno više cijene od cijene nabavke, a Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje postavlja cijene za osiguranike koji na test idu na uputnicu.

“Za PCR je trenutno cijena 382 kune. Ako se dobro sjetite, kada je počelo tamo prije godinu i pol, tada je cijena bila 1500 kuna. Onda smo ju spustili na 700. A evo sad je ispod 400”, kaže glasnogovornik HZZO-a Korkut. Korkut je potom pojasnio kako se do cijene dolazi provjerom realne cijene testa, pa se još i računa koliko stoji dijagnostički postupak. Tu spada rad zdravstvenog osoblja, što uključuje i uzimanje testa, te potrošni materijal. Ostatak cijena bez uputnica definira samo tržište – privatnici, bolnice, upravna vijeća zavoda.

Male tvrtke s velikim prihodima

Kroz razgovore sa sugovornicima, Provjereno je detektiralo 20 tvrtki koje sudjeluju u nabavci testova. Veće tvrtke posluju sa zavodima i bolnicama, a manje s domovima zdravlja. Među manjim kompanijama koje posluju s domovima zdravlja je tvrtka Buryen koja nema zaposlenika, iza koje stoje Filip i Anđelko Mihalić. Tvrtka Buryen u 2019. godini nije imala prometa, a prošle godine imala je više od tri milijuna kuna prometa s dobiti od oko pola milijuna kuna. Sličnu dobit imala je i Delta Aurea iza koje stoji Petar Jukić.

Tvrtka Sole Commerce, iza koje stoji Emil Solenički, nema dozvolu HALMED-a za prodaju testova, no time se ipak bavi. Solenički se nije javljao na poruke i emailove koje su slali novinari, no javila se ravnateljica Doma zdravlja u Gospiću, kojem je Sole Commerce prodavao testove. “Javna nabava se provodi za iznose preko 200.000 kuna bez PDV-a, pa nam nije trebao postupak javne nabave za malu količinu i mali iznos. U 2021. kupili smo male količine od tvrtke Sole Commerce, Buryen i Delta Aurea, koji su sve validirani testovi. Ukupno je kupljeno 5400 testova, cijena je varirala od 59 do 11 kuna sada”, rekla je ravnateljica.

Ravnateljica je poslala i dokaz da su testovi validirani, no i dalje ostaje problem da Sole Commerce nema dozvolu za prodaju testova. HALMED je to potvrdio novinarima Provjerenog, a sve je proslijeđeno i inspekciji Ministarstva zdravstva.

Jedna tvrtka nema financijske podatke za prošlu godinu

Od rujna do prosinca, doznaje Provjereno, nabavljano je tri milijuna testova od dvije tvrtke Kefo i Medical and Pharm Trading. Zanimljivo je što tvrtka Medical and Pharm Trading nema nikakvih financijskih informacija za prošlu godinu, a istovremeno za milijunske iznose nabavlja testove za Ministarstvo zdravstva.

“Potrebno je napomenuti da su upiti poslani na 20 i više adresa, a postupak nabave proveden je sukladno ranije navedenoj Odluci Vlade Republike Hrvatske”, kazali su iz Ministarstva gospodarstva. Vlada je u ožujku prošle godine odlučila da neće ići u klasičnu nabavu zbog krize, već je sve žurno. To je, smatraju naši sugovornici, imalo smisla na početku. A više baš i ne. Sada već nakon ovoliko vremena zaista je bilo nužno da se osigura javna nabava, da se osigura transparentna nabava. Isto tako javnost ima pravo znati sve cijene koje država plaća i za testove, i za lijekove koji se koriste”, rekla je Karačić.

Iz ministarstva kažu kako vjeruju da se sve radi kako treba. “U Ministarstvu se ne bavimo nikakvom nabavom u ovom trenutku brzih antigenskih testova. Ali apsolutno sam mišljenja i vjerujem da se to radi u kontekstu nabave, da je objedinjena za potrebe državnih i javnih službi”, rekao je ministar Beroš.