Kijev objavio uvjete za pregovore: 'Možemo početi razgovarati kad naša vojska izbije na granicu Krima.'

Zelenski je više puta kazao kako mu je krajnji cilj vratiti svu ukrajinsku zemlju

Ukrainian President Volodymyr Zelensky (C) attends a press conference in the western Ukrainian city of Lviv on January 11, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by YURIY DYACHYSHYN / AFP)
FOTO: AFP

Zamjenik šefa ureda ukrajinskog predsjednika dao je intervju Financial Timesu u kojemu je, iznenađujuće, govorio o uvjetima za pregovore o Krimu. Andrij Sibiha, koji je ujedno i savjetnik predsjednika Zelenskog, tako je dao najeksplicitniju izjavu o ukrajinskom interesu za pregovore još otkako je ideja o sjedanju za stol s Rusima u potpunosti odbačena prošlog travnja.

Sibiha je kazao: “Ako uspijemo u našim strateškim ciljevima na bojištu i kada budemo na administrativnoj granici s Krimom, bit ćemo spremni otvoriti diplomatsku stranicu za razgovor o ovog temi”, kazao je.

Potom je dodao: “To ne znači da isključujemo oslobođenje Krima uz pomoć vojske.” Njegovi komentari možda ožive nade zapadnih dužnosnika koji su skeptični oko ukrajinske sposobnosti za osvajanjem Krima i koji se boje da bi napad na poluotok koji je Rusija pripojila 2014. doveo do eskalacije rata.

Glasnogovornik Zelenskog bez komentara

Predsjednik Volodimir Zelenski sve do danas isključivao je mogućnost razgovora prije nego što sve ruske snage odu iz Ukrajine, uključujući Krim. No, Financial Times napominje kako je Sibiha veteran diplomacije koji se fokusira na vanjskopolitička pitanja.

Uz Zelenskog je bio u ključnim trenutcima rata. Financial Timesu je kazao kako predsjednik i njegovi pomoćnici sada razgovaraju baš o Krimu, dok se ukrajinska vojska priprema pokretanje protuofenzive. Glasnogovornik predsjednika Zelenskog nije komentirao ove navode.

Zelenski pregovore s Putinom proglasio nemogućim

Britanski ataše za obranu, Tim Woods, je rekao da će Krim “svakako trebati političko rješenje.” Dodao je: “Ne mislim da će biti brzog vojnog rješenja, stoga bismo trebali znati koji su uvjeti Ukrajini za pregovore.”

Na početku invazije je Ukrajina bila spremna na pregovore o sudbini Krima. No, sada se kontakti svode tek na razmjene zatvorenika i vraćanje djece koju su Rusi nasilno odveli iz Ukrajine.

Ukrajina je mirovne pregovore s Rusijom prekinula nakon što je otkrila ruske ratne zločine u Buči. Zelenski je uostalom potpisao dekret kojim je pregovore s Putinom proglasio nemogućim i to nakon što je Putin anektirao četiri ukrajinske regije Rusiji.

Podoljak najavljuje vojsku na Krimu

Zelenski je više puta kazao kako mu je krajnji cilj vratiti sve okupirane krajeve, pa i Krim, pod kontrolu Kijeva. U svibnju prošle godine je kazao da bi se pregovori mogli razmotriti ako se Rusi vrate na pozicije prije invazije i sugerirao da bi se pitanje Krima nakon toga rješavalo diplomatski.

Krim je pak pod ruskom okupacijom od veljače 2014. godine. Tad ga je Moskva anektirala nakon “referenduma o neovisnosti” kojeg je međunarodna zajednica ocijenila ilegalnim potezom za prisvajanjem teritorija.

Kijev već mjesecima najavljuje protuofenzivu, a savjetnik predsjednika Mihajlo Podoljak je u srijedu za Radio Slobodna Europa kazao da će ukrajinske snage biti na ulaznim vratima Krima za pet do sedam mjeseci.