Kim Jong-un je spreman s Amerikom pregovarati o odustajanju od nuklearnog oružja, kaže Južna Koreja

Čini se kako više nema prepreka za dijalog Washingtona i Pjongjanga

5 March 2018 - Pyongyang, North Korea : (In this handout photos provided by the South Korean Presidential Blue House) North Korean leader Kim Jong Un, (right), shakes hand with South Korean National Security Director Chung Eui-yong, in Pyongyang, North Korea on March 5, 2018., Image: 365209774, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
FOTO: Profimedia, SIPA USA

Chung Eui-yong, glavni direktor Ureda za nacionalnu sigurnost Južne Koreje, samo nekoliko sati nakon što je završio večeru sa sjevernokorejskim liderom Kim Jong-unom, priopćio je svijetu senzacionalu vijest. “Kim Jong-un potvrdio je u razgovoru da je njegova zemlja spremna započeti pregovore sa Sjedinjenim Državama o prekidu razvoja nuklearnog oružja. Štoviše obećao je da će suspendirati sve nuklearne i raketne testove dok će se voditi razgovori o između Washingtona i Pjongjanga o denuklearizaciji Korejskog poluotoka.”

Kim Jong-un je također, potvrdio je Chung Eui-yong, izjavio da “Sjeverna Koreja nema nikakva razloga držati nuklearno oružje ako će vojna prijetnja protiv njegove zemlje biti otklonjena te ako će joj biti zajamčena sigurnost”. Kim je također najavio da je odlučan razgovarati i o normalizaciji odnosa s SAD-om te da za vrijeme pregovora neće pokušati izvesti nikakvu stratešku provokaciju, poput nuklearnih i balističkih raketnih testova”.

Kim želi razgovarati sa SAD-om

To je prvi puta da je sjevernokorejski lider Kim Jong-un izrazio spremnost za odustajanje od razvoja nuklearnog oružja te da o tomu želi razgovarati s Washingtonom. Kim je također obećao da će staviti moratorij na daljnje nuklearne testove i lansiranje interkontinentalnih balističkih raketa. Do sada je Pjongjang uvijek rezolutno odbijao svaku ideju Washingtona da postavlja uvjete, posebice da ultimatum za početak razgovora sa Sjevernom Korejom mora biti njeno odustajanje od daljnjeg razvoja svog nuklearnog programa.

Tijekom večere dogovoreno je također da će se južnokorejski predsjednik Moon Jae-in i Kim Jong-u sastati potkraj travnja u Panmunjeomu, mjestu na granici između dvije Koreje. Nakon što je sjevernokorejska državna agencija objavila da Kim Jong-un ima “čvrstu volju snažno unaprijediti veze dviju zemalja i napisati novu povijest ponovnog nacionalnog ujedinjenja”, Seul i Pjongjang također su dogovorili da će uspostaviti vruću telefonsku liniju koja će izravno povezivati Kim Jon-una i južnokrejskog predsjednika Moon Jae-ina. Prve telefonske razgovore obaviti će već prije njihova prvog susreta krajem travnja.

Trump traži denuklearizaciju

Inače, peteročlano južnokorejsko izaslanstvo dočekano je u Pjongjangu s velikim uvažavanjem i pažnjom, a u njemu su bila čak tri najviša dužnosnika obavještajne zajednice te zemlje. Uz šefa Ureda za nacionalnu sigurnost Chung Eui-yong, u izaslanstvu su još bili direktor svih južnokorejskih obavještajnih službi Suh Hoon te glavni rukovoditelj nacionalne obavještajne službe Kim Sang-gyun.

U govoru u ekskluzivnom klubu Gridiron u subotu navečer, predsjednik Donald Trump otkrio je da je Washington dobio ponudu iz Pjongjanga u kojoj je najavljeno da su sjevernokorejanci spremni pregovarati. “Nazvali su prije nekoliko dana i rekli:” Htjeli bismo razgovarati”, otkrio je Trump. “A ja sam odgovorio:” Možemo, ali morate se denuklearizirati, morate se denuklearizirati.”

Kreće dijalog Washingtona i Pjongjanga?

Nakon što je Kim Jong-un pristao i na taj doista težak pa i ponižavajući ultimatum Donalda Trumpa, više ne bi trebalo biti nikakvih prepreka za početak dijaloga između Washingtona i Pjongjanga. Ako do toga dođe biti će to veliki politički truijumf južnokorejskog ljevičarskog predsjednika Moon Jae-ina koji se od početka svog mandata u svibnju prošle godine, unatoč brojnih protivljenja, pa i samog Donalda Trumpa zalagao za pregovore s Pjongjanom.

Moon je stalno ponavljao kako vjeruje da se s Kim Jong-unom, unatoč brojnih rezervi i međusobnog nepovjerenja, može postići dogovor koji će biti u interesu naroda Južne i Sjeverne Koreje. Dakako, i uvođenje do sada najtežih ekonomskih sankcija protiv Sjeverne Koreje, kojima su se pridružile Moskva i Peking, odigrale su također presudnu ulogu u privođenju Kim Jong-una za pregovarački stol.