Kineske kompanije navodno odbile nove ugovore za rusku naftu. To bi mogao biti ogroman udarac za Putina

Peking je navodno zabrinut zbog zapadnih sankcija i pozvao je državne tvrtke na oprez

Russian President Vladimir Putin and his Chinese counterpart Xi Jinping visit the startup pavilion at "The Far East Street" exhibition on the sidelines of the Eastern Economic Forum in Vladivostok on September 11, 2018. (Photo by Kirill KUDRYAVTSEV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Kineske državne energetske tvrtke izbjegavaju sklopiti nove ugovore s ruskim proizvođačima nafte unatoč velikim popustima koje im Rusi nude, ali će ispoštovati postojeće ugovore – odnosno nastavit će kupovati naftu koju se već naručili, doznaje Reuters od šest izvora bliskih kineskim kompanijama.

Peking je nedavno upozorio sve kineske tvrtke da budu oprezne oko poslovanja s Rusijom zbog zapadnih sankcija, a energetske kompanije su ih izgleda poslušale.

Državne tvrtke Sinopec (najveći azijski prerađivač nafte), CNOOC, PetroChina i Sinochem nisu se uključile u trgovinu novim ruskim zalihama za svibanjske utovare, jer ne žele da izgleda kao da podržavaju Moskvu kupnjom dodatnih količina nafte nakon što je SAD zabranio rusku naftu, a Europska unija najavila nove sankcije.

‘Ruska nafta više neće stizati u budućnosti’

Kineske kompanije su oprezne jer bi moglo biti protumačeno da njihove akcije predstavljaju kinesku vladu, rekli su izvori Reutersu. Na upit agencije te tvrtke su odbile komentirati ili uopće nisu odgovorile. Izvori međutim navode da će državne tvrtke nastaviti ispoštovati postojeće ugovore, ali da neće sklapati nove sporazume.

Navodno je i Unipec, trgovačka podružnica Sinopeca, koji je vodeći kupac ruske nafte, upozorio svoje timove na redovitim internim sastancima da budu oprezni oko poslovanja s ruskom naftom te da više razmišljaju o mogućim rizicima nego o profitu. “Iako nam rusku naftu nude s velikim popustima postoje drugi problemi poput nabave osiguranja za prijevoz i zastoje u plaćanju”, kazao je izvor Reutersu.

Drugi izvor im je rekao da je Unipec rafineriji koja prerađuje rusku naftu kazao da pronađe drugi izvor sirovina kako bi osigurala normalno poslovanje. “Osim isporuka koje su stigle u ožujku i koje trebaju stići u travnju, u budućnosti više neće stizati ruska nafta”, kazao je taj izvor. Unipec je navodno u ožujku kupio 500.000 tona nafte, a u travnju očekuju 200.000 tona.

Sinopec otkazao suradnju s ruskom tvrtkom

Sinopec je krajem ožujka otkazao 500 milijuna dolara vrijedno ulaganje u Rusiji kako se ne bi našao na udaru sankcija. Odustali su od planova za partnerstvo s ruskom petrokemijskom tvrtkom Sibur, oko prodaje ruskog plina, nakon što su saznali da je član uprave te tvrtke, Genadij Timčenko, dugogodišnji Putinov saveznik i na udaru zapadnih sankcija. Kineska tvrtka se na taj potez također odlučila zbog upozorenja kineskih vlasti, koje su navodno zabrinute da se zapadne sankcije ne prošire i na Kinu te su zato pozvali državne tvrtke na oprez.

Peking je do sada odbijao osuditi rusku invaziju na Ukrajinu i kritizirao je Zapad zbog uvođenja strogih sankcija. Tvrdili su i da će održavati normalne gospodarske i trgovinske odnose s Rusijom. Kina je najveći kupac sirove ruske nafte – kupuju oko 1,6 milijuna barela dnevno, a polovica toga se dostavlja cjevovodima. Prije invazije na Ukrajinu ruska nafta je predstavljala 15 posto ukupnog kineskog uvoza.

Dok Peking odbija javno osuditi Moskvu, njegovo privatno upozorenje državnim tvrtkama moglo bi predstavljati pucanje prijateljskih odnosa Vladimira Putina i Xi Jinpinga. Mnogi analitičari su smatrali da bi upravo preko kineskog tržišta Putin mogao pokušati ublažiti udar na svoju naftnu industriju s obzirom na to da Europa traži načine da smanji ovisnost o ruskoj nafti i plinu, čiji je uvoz SAD već zabranio.