Puca li prijateljstvo Pekinga i Moskve? Kineska naftna tvrtka otkazala pola milijarde dolara vrijedno ulaganje u Rusiji

Kineska energetska kompanija odustala je od poslovanja s ruskom tvrtkom kako se ne bi našla na udaru zapadnih sankcija

China's President Xi Jinping (L) and Russia's President Vladimir Putin attend attend a meeting with members of the Business Council and management of the New Development Bank during the BRICS Summit in Brasilia, November 14, 2019. (Photo by Pavel Golovkin / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Kineska državna naftna kompanija Sinopec, najveći prerađivač nafte u Aziji, otkazala je 500 milijuna dolara vrijedno ulaganje u Rusiji kako se ne bi našla na udaru sankcija. Peking je sve kineske energetske tvrtke, upozorio da budu oprezne oko poslovanja u Rusiji i ovo bi moglo predstavljati pucanje prijateljskih odnosa Vladimira Putina i Xi Jinpinga.

Sinopec je odustao od planova da prodaje ruski plin u Kini nakon što su saznali da je Genadij Timčenko, investitor i član uprave ruske petrokemijske tvrtke Sibur, dugogodišnji Putinov saveznik i na udaru zapadnih sankcija, doznaje Reuters pozivajući se na više izvora.

Zaokret u pristupu

Taj potez pokazuje da je i Kina, inače najvažniji diplomatski partner Rusije, oprezna oko oštrih zapadnih sankcija – navodno ih brine da se sankcije ne prošire i na njih te su zato pozvali državne tvrtke na oprez.

Odluka predstavlja i zaokret u službenom pristupu Pekinga – do sada su odbijali osuditi rusku invaziju na Ukrajinu i uvesti sankcije protiv Moskve, a tvrdili su i da će održavati normalne gospodarske i trgovinske odnose s Rusijom.

Kineske energetske kompanije od početka invazije razmatraju kako će rat u Ukrajini utjecati na njihova ulaganja u Rusija koja su vrijedna milijarde dolara. Predstavnike Sinopeca i dvije druge energetske tvrtke kinesko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo da preispitaju povezanost s Rusijom. “Tvrtke će strog pratiti vanjsku politiku Pekinga u ovoj krizi.Nema mjesta da kompanije samostalno poduzimaju poteze oko novih ulaganja”, kazao je predstavnik Sinopeca Reutersu.

Zapad upozorava Kinu

Ranije ovog tjedna američki predsjednik Joe Biden je razgovarao s kineskim čelnikom Xi Jinpingom. Biden je kasnije kazao da je Xiju rekao da bi mogao požaliti što podržava Putina i da mu jasno predstavio koje bi posljedice Kina mogla imati zbog pomaganja Rusiji. Dodao je kako je kineski predsjednik svjestan da je “gospodarska budućnost Kine više povezana sa Zapadom nego s Rusijom”.

Kineski dužnosnici i državni mediji posljednje su vrijeme ponavljali retoriku Moskve oko rata u Ukrajini, pa i širili nedokazane ruske teorije, poput one da SAD u Ukrajini ima biolaboratorije. NATO je ovog tjedna još jednom upozorio Peking da ne “podupire ratne napore Rusije na bilo koji način i da ne poduzima nikakve radnje koje bi pomogle Moskvi zaobići zapadne sankcije”.

Rusija je trenutno treći najveći dobavljač prirodnog plina Kini, a jedino Saudijska Arabija dostavlja više nafte Kini. Mnogi analitičari su smatrali da bi upravo preko energetskog tržišta Putin mogao pokušati ublažiti udar na svoju naftnu industriju s obzirom na to da Europa traži načine da smanji ovisnost o ruskoj nafti i plinu, čiji je uvoz SAD već zabranio.