Koliki je u Britaniji kaos? Premijerka i šef oporbe doslovno se ne mogu dogovoriti ni oko TV debate o Brexitu

Ako već treba izgubiti bitku u parlamentu, za premijerku May nije nimalo nebitno kakav će taj poraz biti

British Prime Minister Theresa May walks out of 10 Downing Street to make a statement to the media in central London on April 18, 2017.
British Prime Minister Theresa May called today for an early general election on June 8 in a surprise announcement as Britain prepares for delicate negotiations on leaving the European Union. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Biste li radije gledali finale reality showa ili raspravu premijera i šefa oporbe o dokumentu na 600-tinjak stranica koji, ruku na srce, niste imali ni vremena ni volje pročitati? Britanci su se našli pred ovom dilemom nakon što je premijerka Theresa May, suočena sa sve izglednijim porazom u parlamentu, pristala na televizijsko sučeljavanje s čelnikom oporbene Laburističke stranke Jeremyjem Corbynom.

O sporazumu sljedeći tjedan

Britanski parlament trebao bi sljedećeg tjedna, 11. prosinca, glasovati o sporazumu o razvodu između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva, za koji May tvrdi da je najbolje što se moglo ispregovarati s EU-om i o čijoj sudbini, može se pretpostaviti, ovisi i njezina politička budućnost.

May je ranije uglavnom bila nesklona TV sučeljavanjima, ali ovoga puta, čini se, procjenjuje da bi joj debata s Corbynom, kritičarem njezina sporazuma, mogla pomoći da pridobije javnost na svoju stranu. Debata bi se trebala održati dva dana prije glasovanja, u nedjelju 9. prosinca. I tu kreće zaplet koji može dobro poslužiti kao ilustracija čudesne zbrke koja se trenutno oko Brexita događa u Britaniji.

Zbrka oko sučeljavanja

Theresa May želi TV sučeljavanje na BBC-ju. Jeremy Corbyn najprije je bio skloniji formatu koji je ponudila privatna kuća ITV (na kojoj se te nedjelje emitira i spomenuto finale reality showa “I’m a celebrity…” pa Corbyn u šali nabacuje: “Možda ga i ja želim gledati?”).

Zagovornici “tvrdog” Brexita, redom vrlo kritični prema sporazumu koji je premijerka dogovorila s EU-om, smatraju da bi u raspravu trebalo uključiti i nekoga tko zastupa njihove stavove: May i Corbyn za njih imaju premekan stav prema Brexitu, uostalom oboje su prije dvije godine glasovali za ostanak u EU. Na nogama su i protivnici Brexita, ljudi koji žele “izgurati” novi referendum: i premijerka i šef oporbe sada se ne protive Brexitu, pa se u TV debati ne bi čuo glas onih koji žele zaustaviti Brexit.

Debata o TV debati

Corbyn je u međuvremenu pristao da se sučeljavanje održi na BBC, ali uz određene uvjete. I zato tu zavrzlami nije kraj. U kojem formatu bi se dvoje političara trebalo raspravljati? Sami ili uz širi panel gostiju koji bi imali pravo postavljati im pitanja? I tako, debata o TV debati se nastavlja…

S obzirom da Theresi May prijeti poraz u parlamentu, koji bi je mogao stajati političke karijere, a Britaniju natjerati na kaotičan izlazak iz EU-a, rasprava o TV raspravi na momente se čini kao razmještanje stolica na Titanicu. Uostalom, ako se sučeljavanje dogodi, što Britanci uopće mogu? Pa nije to, štajaznam, nekakav finale reality showa u kojem njihovi glasovi odlučuju o pobjedniku.

Kakav poraz čeka May?

Ipak, uspije li Theresa May pridobiti javnost na svoju stranu ili makar stvoriti dojam da je tome tako, zastupnici – koji zapravo odlučuju o sudbini sporazuma – mogli bi se naći pod velikim pritiskom.

A ako već treba izgubiti političku bitku u britanskom parlamentu (mada ni to još nije sigurno), nije nimalo nebitno kakav će to poraz biti, hoće li May biti potučena do nogu ili s dovoljno malom razlikom da ih šešira izvadi još kakav spasonosni politički potez. Zato je i TV sučeljavanje dio njezine široke kampanje kojoj je publika britanska javnost, ali pravi cilj su parlamentarni zastupnici.