Pogubili ste se u kaosu oko Brexita, May i mogućih novih izbora? Nema veze, složili smo mali vodič

Theresa May je pred herkulovskim zadatkom uvjeravanja skeptičnih zastupnika i javnosti da je dogovor s EU-om najbolji i jedini mogući

FOTO: Profimedia, TEMP Rex Features

Nakon 16 mjeseci mukotrpnih pregovora, Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija dogovorili su sporazum o Brexitu. Sporazum s EU-om bio je, međutim, lakši dio posla za Theresu May. Pred britanskom premijerkom sada je ozbiljniji izazov: uvjeriti britansku javnost i zastupnike da je to “najbolji i jedini mogući” sporazum koji je Britanija mogla dogovoriti s EU-om. Velika Britanija, dakle, izlazi iz EU-a, ali pod kojim uvjetima i hoće li se to doista dogoditi već 29. ožujka sljedeće godine, kako je planirano? Je li još uvijek moguće da se Britanci predomisle? Više od dvije godine otkad su odlučili otići, sve su opcije još uvijek otvorene. Da, znamo, zvuči nevjerojatno, ali… Napravili smo mali vodič kroz sve moguće scenarije i šest točaka.

1. DVA TJEDNA DO POVIJESNOG GLASOVANJA

Britanski parlament o sporazumu o Brexitu glasovat će 11. prosinca. Najveći problem za Theresu May bit će pridobiti sve veći broj skeptičnih zastupnika iz njezine vlastite, Konzervativne stranke. Njih 80-ak, prema izračunima medija, protivi se sporazumu – neki žele tvrdi Brexit, potpuni raskid s EU-om i smatraju da ovakav dogovor Britaniju stavlja u podređeni položaj prema Uniji; dio ih se, pak, protivi sporazumu jer se protive i Brexitu.

2. KAMPANJA I DEBATA

Naredna dva tjedna u Britaniji nalikovat će na mini predizbornu kampanju. Uoči ključnog glasovanja u parlamentu, Theresa May pokušat će svoj naširoko osporavani sporazum prodati britanskoj javnosti, računajući, valjda, da je Britancima dosta natezanja oko Brexita i da će, pridobije li javnost na svoju stranu – ili barem stvori takav dojam – povećati pritisak na zastupnike. Nacionalnu turneju počinje danas u Sjevernoj Irskoj i Walesu. Britanski mediji najavljuju i da je May spremna na televizijsko sučeljavanje s vođom oporbenih Laburista o Brexitu. “Da, spremna sam za debatu s Jeremyjem Corbynom. Jer ja imam plan. On ga nema”, izjavila je za britanski “The Sun”.

3. AKO SVE PROĐE PO PLANU…

Uspije li Theresa May u svom herkulovskom zadataku i njezin sporazum nekim čudom prođe Donji dom britanskog parlamenta, Britanija će uredno napustiti EU 29. ožujka 2019. godine. Sljedećeg jutra za Britance se neće puno toga promijeniti: na snagu će stupiti tzv. prijelazno razdoblje koje će trajati do kraja 2020. godine. U tom vremenu London i Bruxelles trebaju dogovoriti novi sporazum, o budućim trgovinskim i inim odnosima. Tijekom prijelaznog razdoblja, Britanija se mora ponašati u skladu s pravilima EU-a, ali nema prava glasa pri donošenju europskih odluka.

4. AKO SVE POĐE PO ZLU…

Zasad je izvjesniji scenarij da sporazum o razvodu neće dobiti potporu britanskog parlamenta. U tom slučaju, otvara se nekoliko opcija. Britanija, naravno, može izaći iz EU-a i bez sporazuma, što, barem u odnosu na sporazum Therese May, preferiraju zagovornici tzv. tvrdog Brexita. No, britanski poslovni krugovi snažno se protive takvom ishodu. Odbijanje sporazuma izazvalo bi, zasigurno, nervozu na tržištima i, moguće, pad vrijednosti funte. U takvim okolnostima nije nezamislivo da zastupnici natjeraju vladu da se pokuša vratiti za pregovarački stol s EU-om. U tom slučaju, trebalo bi, vrlo vjerojatno, i produljiti rok iz članka 50. Lisabonskog ugovora koji propisuje da država prestaje biti članica dvije godine nakon što je o tome obavijestila Europsko vijeće (za Britaniju, riječ je o 29. ožujku 2019.). Rok se može produžiti jednoglasnom odlukom zemalja članica. To bi značilo da Britanija i nakon 29. ožujka sljedeće godine, barem privremeno, ostaje dio EU-a. E sad, bi li države članice bile spremne ponovno otvarati ovako delikatan problem? Vrlo, vrlo teško. Ali ne i nemoguće.

5. IZVANREDNI IZBORI? HM…

Kao što je njezin prethodnik David Cameron vezao svoju sudbinu uz ishod referenduma i izgubio, i politička sudbina Therese May vezana je uz sporazum o Brexitu koji je dogovorila s EU-om. Ne treba, međutim, odmah zaključiti da mogući poraz u parlamentu automatski znači i nove izbore. Prijevremene izbore preferiraju prije svega Laburisti, koji, prema anketama, pušu za vrat vladajućim konzervativcima. Konzervativni zastupnici, iako skeptični prema uvjetima razvoda, rušenje vlade mogli bi ipak smatrati prevelikim političkim rizikom i otvaranjem puta za odlazak u oporbu.

6. NOVI REFERENDUM? HM, HM…

Theresa May u više je navrata kategorički odbacila mogućnost da Britanci budu ponovno pozvani na referendum. Tu opciju, međutim, podržavaju brojni istaknuti britanski političari, poput bivšeg laburističkog premijera Tonyja Blaira ili londonskog gradonačelnika Sadiqa Kahna. Ako parlament odbije sporazum, pritisak za održavanje drugog referenduma zasigurno će rasti. Oko novog referenduma, međutim, postoje i nedoumice, prije svega o čemu bi se točno Britanci izjašnjavali: ponovno o izlasku/ostanku u EU, o uvjetima tog izlaska (sporazum/bez sporazuma) ili bi se biračima ponudile sve mogućnosti.