Koliko je ovo genijalno? Na PBF-u skupili potpise za glasanje o smjeni dekanice, ali ona to ne želi uvrstiti na dnevni red

Za pokretanje postupka razrješenja Jadranke Frece prikupljeno je 90 od mogućih 143 potpisa Vijeća, no tjednima nakon toga ništa se ne događa

Iako je Fakultetsko vijeće Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta prije devet dana odlučilo da će se 10. ožujka održati izvanredna sjednica na kojoj će se glasati o razrješenju dekanice Jadranke Frece, ona je sada povukla novi potez kojim sjednicu premješta na raniji datum. Umjesto za 10. ožujka, izvanrednu je sjednicu sazvala za 6. ožujka i pritom u predloženi dnevni red nije uvrstila točku o glasanju o njenom razrješenju, doznaje Telegram.

U podužem mailu zaposlenicima PBF-a, Frece je jučer poručila kako je ona ta koja određuje kada će se i gdje održati sjednica Fakultetskog vijeća te kako odluka Vijeća od prije devet dana o sazivanju sjednice za 10. ožujka nije pravno ni proceduralno ispravna. Spori i mogućnost da na dnevnom redu izvanredne sjednice uopće bude točka o njenom razrješenju. Ozbiljna kriza i duboki sukobi na ovom zagrebačkom fakultetu tako se i dalje perpetuiraju.

Prijetnje stegovnom odgovornošću

Prije devet dana Fakultetsko vijeće PBF-a odlučilo je da će se na izvanrednoj sjednici 10. ožujka glasati o razrješenju dekanice Frece, nakon što je za pokretanje takvog postupka prikupljeno 90 od mogućih 143 potpisa članova Vijeća. Dekanica je ovih dana sazvala Vijeće 6. ožujka – mimo odluke o sjednici 10. ožujka – a dnevni red koji je priložila za svoju raniju sjednicu, uopće ne sadrži točku o glasanju o njenom razrješenju. Kada ju je kolega upozorio da se ključna sjednica – sukladno odluci Vijeća – mora održati 10. ožujka, Frece je opširno osporila njihovo stajalište.

Inzistira da će se sjednica Vijeća, prema njenoj odluci, održati u ponedjeljak 6. ožujka pa argumentira da ona kao dekanica određuje mjesto i vrijeme održavanja Vijeća. Potom upozorava članove Vijeća PBF-a da su obavezni prisustvovati sjednici koju je zakazala i da svaki neopravdani izostanak predstavlja povredu radne obveze, za što mogu stegovno odgovarati. Objašnjava i da je Vijeće 21. veljače u užem sastavu glasalo za donošenje odluke o glasovanju za razrješenje dekanice na sjednici 10. ožujka što, smatra Frece, “nije pravno niti proceduralno ispravno”.

Upitno joj je li procedura uopće pokrenuta

Dekanica osporava i naziv odluke koju je Vijeće donijelo na sjednici 21. veljače; poučava da je zakonski i statutarno upitno da se ta odluka zove Odluka o načinu provođenja, već da bi se trebala zvati Odluka o prihvaćanju prijedloga za pokretanje postupka razrješenja dekanice. “Pitanje je da li se uopće sjednica (…) može provoditi s takvim dnevnim redom temeljem Odluke, upitne zakonitosti i statutarnosti”, piše Frece fakultetskim kolegama. Dodaje i kako procedura njenog razrješenja ne sadrži razloge zbog kojih se postupak njenog razrješenja pokreće.

“Ako je postupak uopće pokrenut, što je također i zakonski i statutarno upitnim, još se ne vodi postupak za razrješenje dekanice, jer se ne zna za koje to povrede Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, a na koje okolnosti bi ona imala iznijeti tek svoje razloge osporavanja (obranu)”, stoji u njenom pismu. Frece, međutim, nigdje ne navodi da je prema Statutu PBF-a i Sveučilišta kao dekanica obavezna provoditi odluke Fakultetskog vijeća. U ovom slučaju, odluku da se sjednica na kojoj će se odlučivati o njenom razrješenju ima održati 10. ožujka.