Telegram doznaje: PBF danas trebao odlučivati o smjeni aferične dekanice, rektor to spriječio

Stjepan Lakušić sinoć zatražio: treba odustati od svih planiranih pravnih radnji po pitanju razrješenja Jadranke Frece

Iako se danas trebala održati sjednica Fakultetskog vijeća Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta na kojoj bi se odlučivalo o smjeni dekanice Jadranke Frece, to se neće dogoditi. Prelomio je tako sinoć rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić. Obavijestio je članove Vijeća PBF-a kako cijelu pokrenutu proceduru koja vodi prema razrješenju dekanice, proglašava ništetnom i neodrživom. Precizirao je Lakušić: treba odustati od svih planiranih pravnih radnji po pitanju razrješenja Frece.

Istovremeno je zabranio da iduća dva mjeseca, odnosno 60 dana, na PBF-u ponovno pokušaju pokrenuti proceduru razrješenja aferične dekanice. Tih 60 dana, Lakušić je u svom sinoćnjem dopisu nazvao “koncilijacijskim rokom” tijekom kojega savjetuje da svi na PBF-u pokušaju pronaći “održiv način funkcioniranja”.

Uložila veto na svoje razrješenje

Lakušićev potez dolazi nakon što je dekanica Frece prije nekoliko dana uložila veto na odluku prema kojoj se ima održati glasanje o njenom razrješenju. Naime, Vijeće PBF-a odlučilo je 21. veljače da će na sjednici 10. ožujka glasati o razrješenju dekanice Frece, nakon što su prikupili 90 od mogućih 143 glasova kojima su pokrenuli cijeli postupak. Tom su prilikom donijeli odluku o načinu razrješenja dekanice; upravo na nju je dekanica stavila veto.

Dekanski veto, inače nepoznat instrument u okvirima sveučilišne zajednice gdje je poznat jedino studentski suspenzivni veto, omogućio joj je Poslovnik o radu Vijeća PBF-a. On propisuje da dekan može najaviti ulaganje veta na odluku koju smatra suprotnom Ustavu, zakonu ili Statutu. Nakon što je uložila veto na odluku o provođenju vlastitog razrješenja, Frece je svoj veto i odluku Vijeća o provođenju razrješenja dostavila rektoru Lakušiću.

Dubioza sa Statutom i Poslovnikom Vijeća

Iz sinoćnjeg Lakušićevog pisma, proizlazi da je rektor o svemu konzultirao sveučilišni Odbor za statutarna pitanja. Uspjeli smo doznati – iako to eksplicitno ne stoji u rektorovoj sinoćnoj odluci – kako je sveučilišni Odbor za statutarna pitanja utvrdio problem s PBF-ovim propisima koji definiraju sastav Fakultetskog vijeća. Iz toga su zaključili, a rektor potvrdio, da je cjelovita pokrenuta procedura razrješenja dekanice Frece ništetna.

Utvrdili su da Statut PBF-a i Poslovnik o radu Vijeća PBF-a nisu u suglasju. Njihov Statut propisuje sastav Vijeća PBF-a koji čine njegovi članovi, no Poslovnik propisuje da u dvije situacije – prilikom glasanja o donošenju Statuta i prilikom glasanja o izboru dekana – odlučuje takozvano “veliko vijeće”, odnosno Vijeće u sastavu koji čine članovi i njihovi zamjenici.

Kada su na PBF-u prikupljali potpise za pokretanje postupka razrješenja dekanice, prikupljali su ih računajući na sastav “velikog vijeća” koji čine 143 osobe, s obzirom da taj sastav odlučuje o izboru – i sukladno tome – razrješenju dekana. Sveučilišni Odbor za statutarna pitanja utvrdio je kako je to neodrživo jer Statut i Poslovnik, po pitanju sastava Vijeća, nisu suglasni. Niti Odbor za statutarna pitanja niti rektor, međutim, nisu provjerili ima li među 90 prikupljenih potpisa za pokretanje postupka razrješenja, dovoljno potpisa članova tzv. “malog vijeća”.

Većina želi razrješenje, rektor ne da

Sada u praksi egzistira situacija u kojoj neupitna većina na PBF-u želi provesti postupak razrješenja dekanice Frece, no rektor i njegov Odbor za statut sve su srušili. U sinoćnjoj uputi koju je dostavio PBF-u, Lakušić upućuje da se na prvoj idućoj sjednici Vijeća PBF-a stavi van snage Poslovnik o radu Vijeća PBF-a. Najavljuje da će on osobno to učiniti, ne postupi li fakultet po njegovoj uputi.

U sljedećem koraku, Lakušić utvrđuje: “Postupak razrješenja dekanice Fakulteta je ništetan i neodrživ. Sve provedene radnje razrješenja su nevaljane, radnje u tijeku zbog nevaljanosti treba obustaviti te odustati od svih planiranih radnji po tom pravnom pitanju”. U sljedećoj točki svoje upute, Lakušić otvoreno ide na ruku aktualnoj dekanici Frece.

‘Koncilijacijski rok’ bez propitivanja i sukoba

Predlaže “koncilijacijski rok” u trajanju od dva mjeseca, odnosno 60 dana, tijekom kojega savjetuje da na PBF-u trebaju pronaći “održiv način funkcioniranja”. U tom roku preporučuje “suzdržanost”, “da se ne pokreću nikakvi postupci”, “da se ne pokreću postupci otkazivanja ugovora o radu ili razrješenja dekanice”, kao i da se tijekom tog perioda uredno održavaju sjednice Fakultetskog vijeća na kojima se imaju donositi “rutinske, potrebne i tehničke” odluke.

Čelnik Sveučilišta, koje djeluje u akademskoj zajednici koja bi trebala biti utemeljena na otvorenoj raspravi, kritičkom promišljanju i propitivanju, predlaže i sljedeće: “Preporučuje se da se tijekom toga roka na dnevni red sjednica fakultetskog vijeća ne stavljaju niti predlažu takve točke dnevnoga reda koje bi mogle dovesti do dubokih nesuglasica ili dubokih podjela ili takve točke dnevnoga reda u kojima bi se raspravljalo i odlučivalo o pitanjima koja su dugoročna i dalekosežna”.

U konačnici predlaže da PBF novim Statutom nedvosmisleno propiše sastav Fakultetskog vijeća. Zaključuje kako, dok je dekan na dužnosti, on upravlja fakultetom “i mora imati za to sve mehanizme te mu to nitko ne smije uskraćivati, neovisno kakav bio vrijednosni sud nekoga o dekanu”. Telegram od sinoć prima niz reakcija zaposlenika PBF-a koji su ogorčeni i zaprepašteni ovakvom odlukom rektora Lakušića.

O PBF-u izvještavamo dvije godine

Telegram o PBF-u i tamošnjoj dekanici Jadranki Frece izvještava gotovo dvije godine, od prvih otkrića o trošenju javnog novca na parfeme, ekskluzivnu odjeću, restorane, dubioze s isplatama preko studentskih ugovora. Temeljem našeg izvještavanja tijekom 2021., resorni ministar Radovan Fuchs zatražio je provođenje proračunskog nadzora na PBF-u. Ovaj službeni nadzor Ministarstva financija, kako smo također pisali, višestruko je potvrdio i produbio Telegramova ranija otkrića.

Početkom ove godine, na PBF-u se stvorila kritična masa i većina koja je odlučila pokrenuti postupak razrješenja dekanice. Frece je tijekom tog perioda reagirala putem odvjetnika Zorana Vujasina zbog čijeg je načina komuniciranja, uvreda i prijetnji Telegramu reagiralo Hrvatsko novinarsko društvo. U posljednjoj nadrealnoj epizodi, zabilježili smo da je dekanica PBF-a angažirala detektive da po faksu uručuju otkaze.


* PBF i dekanica naknadno su odgovorili na ovaj članak