Komisija pokreće postupak protiv Poljske zbog kontroverznog zakona kojim pokušavaju disciplinirati suce

Zakon, koji je na snazi od veljače ove godine, potkopava neovisnost pravosuđa, smatraju u Europskoj komisiji

March 22, 2019 - Brussels, Belgium - Prime Minister of Poland Mateusz Morawiecki pictured during the second day of the EU summit meeting, Friday 22 March 2019, at the European Union headquarters in Brussels., Image: 421384338, License: Rights-managed, Restrictions: * Belgium, France, Germany, Luxembourg and Netherlands Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
FOTO: Profimedia, Zuma Press - News

Europska komisija pokrenula je postupak protiv Poljske zbog novog zakona kojim, upozoravaju kritičari, tamošnja vlast pokušava disciplinirati suce. Iz Komisije su danas potvrdili da pokreću postupak jer smatraju da zakon, koji je stupio na snagu u veljači ove godine, potkopava neovisnost poljskih sudaca i da je nespojiv s načelom prvenstva EU prava nad nacionalnim zakonima.

U Bruxellesu imaju nekoliko zamjerki na zakon koji je, unatoč protivljenju oporbe, donesen zahvaljujući većini koju vladajuća stranka Pravo i pravda ima u parlamentu. Njime se, ocjenjuju u Komisiji, proširuje pojam disciplinskog prekršaja i tako se povećava broj slučajeva u kojima se sadržaj sudskih odluka može kvalificirati kao stegovni prekršaj. “Kao rezultat toga, disciplinski režim može se koristiti kao sustav političke kontrole nad sadržajem sudskih odluka”, navodi Komisija u priopćenju.

Što tvrdi Komisija?

Nadalje, spočitavaju da se poljske sudove sprječava da ispunjavaju svoju obvezu da primjenjuju pravo EU-a ili da zatraže preliminarna mišljenja Suda Europske unije, što nije u skladu s načelom prvenstva EU prava. Brine ih i to što, kako tumače, novi zakon uvodi odredbe prema kojima se od sudaca traži objavljivanje određenih informacija o njihovim neprofesionalnim aktivnostima.

To je, kaže Komisija u priopćenju, nespojivo s pravom na poštivanje privatnog života i pravom na zaštitu osobnih podataka. Poljske vlasti sada imaju dva mjeseca da odgovore na pismo iz Bruxellesa. Ako se ogluše na primjedbe Komisije, postupak se može nastaviti i na kraju završiti pred Sudom EU-a.

Saveznici u Budimpešti

Konzervativna poljska vlada već je dugo vremena u napetim odnosima s Europskom komisijom. Poljska je, podsjetimo, bila prva zemlja članica EU-a u povijesti protiv koje je Komisija, u prosincu 2017. godine, inicirala postupak prema članku 7. temeljnih ugovora.

Ta procedura u teoriji može dovesti do toga da se članici, za koju se utvrdi da teško krši temeljne vrijednosti EU-a, suspendira pravo glasa. Kažemo u teoriji, jer je za to potrebna jednoglasna odluka preostalih država, a Mađarska, sa sadašnjom vladom, ne bi nikad pristala na takav ishod.