Komora primalja ne želi otkriti koliko troši njihova predsjednica. Sad ih je prisilio Povjerenik za informiranje

Jedna inicijativa pokušala je doznati Komorine financijske podatke, ali su ih pokušali izignorirati

Psihološko proljeće, građanska inicijativa koja se bori za povećanje transparentnosti strukovnih komora, objavila je zanimljive podatke. Dok su analizirali koliki su prihodi komora i kako troše novac, doznali su da je Hrvatska komora primalja (HKP) na plaću svoje predsjednice, koja je zaposlena na puno radno vrijeme, potrošila 13,94 posto svojih godišnjih rashoda. Prema podacima na službenim stranicama Hrvatske

U 2018. godini je na njezinu plaću potrošeno ukupno 200,111 kuna, dok godišnji proračun Komore ne doseže niti 1,5 milijuna kuna. To predsjednicu HKP-a svrstava na treće mjesto najbolje plaćenih predsjednika strukovnih komora u Hrvatskoj, pišu iz inicijative, uz ogradu da još nisu uspjeli doznati kolike su plaće predsjednica komora fizioterapeuta i medicinskih sestara.

Hrvatsku komoru primalja 18. veljače 2009. osnovale su Hrvatska udruga primalja i Ministarstvo zdravstva s HDZ-ovim Darkom Milinovićem na čelu. Tada je za predsjednicu izabrana Riječanka Barbara Finderle koja je na tom mjestu ostala do danas.

Kada su otkrili koliko je visoka njezina plaća, iz Psihološkog proljeća pokušali su doznati koliki iznos, uz plaću, komora izdvaja za ostale troškove svoje predsjednice. Radi se, recimo, o putnim troškovima, naknadi za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, kotizacijama i nagradama u korist predsjednika Hrvatske komore primalja. No, tu je nastao problemčić.

Povjerenik za informiranje je presudio

Iz Komore primalja su im, naime, odbili odgovoriti na to pitanje, iako se inicijativa pozvala na Zakon o pravu na pristup informacijama (ZPPI). Komora je zahtjev odbila uz obrazloženje da se taj dio upita ne smatra zahtjevom za pristup informacijama. No, iz Psihološkog proljeća ipak nisu odustali pa su se požalili Povjereniku za informiranje, instituciji koja je zadužena za to da štiti i promiče pravo na pristup informacijama zajamčeno ZPPI-em. Povjerenik je slučaj razmotrio, i 29. listopada odlučio da inicijativa Psihološko proljeće ima pravo na informacije koje je tražila.

Konkretno, Povjerenik smatra da komora nema pravo uskratiti podatke o „putnim troškovima, naknadama za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, kotizacijama i nagradama u korist predsjednika Hrvatske komore primalja”. Zaključio je da su osnovane tvrdnje inicijative kako Komora sigurno raspolaže tim informacijama o ostalim troškovima predsjednice i da ih bez problema može dostaviti.

Slijedom toga, Povjerenik za informiranje naložio je Komori primalja da zahtjev Psihološkog proljeća riješi u roku od osam dana. Komora se na takvo rješenje ne može žaliti, ali može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom. Čitav slučaj su iz Psihološkog proljeća objavili na svojoj Facebook stranici, zajedno sa zaključkom Povjerenika za informiranje.