Konačno se može sa sigurnošću reći: počela je velika ukrajinska ofenziva. Ovo je sve što zasad znamo

Pouzdano se može zaključiti da postoje tri segmenta fronta na kojim ukrajinska vojska izražava težište svog djelovanja

Zanimljivo je da ukrajinske mehanizirane jedinice svoje napada izvode u formacijama satnije, a započinju ih noću. Očito ukrajinska strana žele iskoristiti  tehnološku prednost svojih uređaja za noćnu borbu. Pitanje je hoće li okupacijske trupe imati dovoljno rezervi  za ojačavanje baš svakog pravca na kojem Ukrajinci napadaju

Konačno se sa sigurnošću može potvrditi da je dugo najavljivana velika ukrajinska ofenziva započela. Ukrajinska artiljerija i zrakoplovstvo težište vatrenih udara prenijeli su s operativne na taktičku dubinu teritorija pod ruskom kontrolom. To znači da se većina ciljeva koje se žele neutralizirati nalazi do 30 kilometara od linije fronta. Artiljerijska podrška ukrajinskih snaga, na pojedinim sektorima fronta, daleko nadilazi dosadašnji intenzitet i vrijeme trajanja.

Po prvi put njihove se snage može mjeriti sa snagom ruskog topništva. Po prvi put, kao drugi napadni ešalon, u borbu je uvedena brigada opremljena zapadnim oklopom. Jedna takva, naoružana tenkovima Leopard 2, američkim oklopnim transporterima M113 i borbenim vozilima pješadije M-2 Bradley, uočena je kako se približava liniji fronta kod mjesta Mala Tokmačka, u Zaporoškoj oblasti.

Uz to, brojnost i vrsta angažiranih ukrajinskih snaga nadilazi karakteristike borbenih skupina za nasilno izviđanje ili diverzantsko-prepadna djelovanja. Da se radi o planiranoj velikoj ofenzivi, za Washington Post potvrdila su i četiri neovisna izvora bliska vojnom vrhu.

Dvostruki manevar oko Bahmuta

Vijesti s fronta, koje se mogu dvostruko provjeriti, vrlo su šture. Ipak, pouzdano se može zaključiti da postoje tri segmenta fronta na kojim ukrajinska vojska izražava težište svoga djelovanja. Intenzitet ofenzivne aktivnosti postupno je narastao, po vremenskom slijedu, od Donjecka prema Zaporožju.

Ukrajinci su prvo intenzivirali svoje napade oko Bahmuta. Kao i u posljednja tri tjedna, ostvaruju postupno ali kontinuirano napredovanje sjeverno i južno od grada. Izgleda da pokušavaju izvesti dva neovisna obuhvata ruskih snaga na sjeveru i jugu. Sve bi se trebalo okončati jednim velikim dvostrukim obuhvatnim manevrom oko cijeloga grada. Ukrajinsko napredovanje i teške borbe potvrđuju obje strane. Ipak, napadne operacije većinom izvode motorizirane snage, bez značajne tenkovske i artiljerijske podrške. Ipak, Rusi dovlače pojačanja.

Drugi dio fronta na kojem su Ukrajinci intenzivirali napade jest izbočina fronta južno od Velike Novosilke. Pokušali su proboj na desnom i lijevom krilu, kao i u središnjem dijelu izbočine. Na lijevom krilu Ukrajinci su ostvarili određene teritorijalne dobitke zapadno od Novodonjecka, dok su na ostalim pravcima tog dijela fronta ruski protunapadi uspjeli neutralizirati početna ukrajinska napredovanja. Ovaj segment fronta nalazi se na granici između Donjecke i Zaporoške oblasti.

Gubici zabilježeni s obje strane

Sva izvješća potvrđuju o žestokim borbama na potezu između Kamjanske i Orihive u Zaporoškoj oblasti. Prema ruskim izvorima, na ovom dijelu fronta težište napada ide iz rajona Orihiv južno prema mjestu Robotine. Navodi se da su ukrajinske snage uspjele probiti prednju liniju ruske obrane i dospjele do Robotinea. Na ovom dijelu Ukrajinci su ostvarili najveću koncentraciju atelijerske vatre.

Također, uvođenjem u borbu drugog ešalona, predvođenog tenkovima Leopard 2, Ukrajinci indiciraju ozbiljne namjere na ovom pravcu. Naime, smjer napredovanja Orihiv – Robotine komunikacijom T0408 vodi prema Tokmaku. Dalje se proteže, uzduž komunikacije T0401, prema Melitopolju. To je najuži dio „kopnenog mosta“ između Krima i Donbasa od svega devedeset kilometara. Ukrajinske snage za sada su probile samo prednje linije obrane, i prema ruskim izvorima dovlače nove snage.

Gubici su zabilježeni na obje strane. Po prvi put, na bojnom polju u Ukrajini uništen je i jedan tenk Leopard 2 A4. Njemački oklopnjak, sad u Ukrajinskim rukama, nije pogođen u izravnom tenkovskom dvoboju niti protuoklopnim oružjem. Stradao je od baražne atelijerske vatre dok se tenkovska satnija Leoparda 2 približavala liniji fronta. Dokumentirani su gubici još jednog ukrajinskog tenka i nekoliko oklopnih vozila.

Šojgu pretjeruje, kao i obično

Normalno, ruski izvori pretjeruju kao i svaki put. Tako je ministar obrane Sergej Šojgu gađanje poljoprivrednih strojeva iz jurišnog helikoptera Ka-52 proglasio kao uništenje četiri Leoparda 2. I ovaj put, kao najjači argument ruske obrane pokazala se artiljerija. Očito je da imaju dobru koordinaciju između osmatračkih bespilotnih letjelica Orlan-10 i artiljerijskih postrojbu. Također, brojne minske zapreke počele su uzimati danak već na početku ukrajinske ofenzive.

Rusko zrakoplovstvo poslao je u borbu i protuoklopne helikoptere. Da sada je dokumentirano uništenje poljoprivrednih strojeva! Novoformirane ukrajinske brigade dobro su opremljene samohodnim protuzrakoplovnim sustavima kratkog dometa kao što je njemački Gepard, britanski Stormer HVM i američki AN/TWQ-1 Avenger. To je velika prijetnja za djelovanje Ruskih jurišnih zrakoplova i helikoptera.

Uz to, Ukrajinci su prema liniji fronta uskladili i položaje sustava protuzračne obrane srednjeg dometa. Nažalost po ukrajinsku stranu, Rusi su kod Hersona uspjeli uništiti motrilački radar njemačkog PZO sustava srednjem dometa IRIS-T. Ruske postrojbe prve linije obrane, i pored silovitih ukrajinskih topničkih udara, nisu se razbježale. Na nekim mjestima organizirali su i taktičke kontranapade radi povratka izgubljenih položaja, kao kod Novodonjecka i Novodarivke.

Probijaju ‘kopneni most’

Ipak, ruske operativne rezerve nalaze se duboko iza linije fronta. Njihovo sigurno i pravovremeno uvođenje u borbu moglo bi odlučiti i ishod ukrajinske ofenzive. Za razliku od ranije, Ukrajinska strana može vatrom pokriti kompletnu operativnu dubinu ruskih snaga. Zbog toga se i izvode snažni udari po Tokmaku, Berjansku, Lugansku i ostalim lokacijama gdje su razmještene ruske rezerve streljiva i tehnike.

Ogromne eksplozije i stupovi dima, iz ruskih skladišta, vide se s nekoliko desetaka kilometara. Pored HIMARS-a veliki posao za Ukrajince obrađuje za Ruse još uvijek neuhvatljiva britansko-francuska krstareća raketa Storm Shadow.

Zbog čega su Ukrajinci odlučili probijati ruske položaje na najužem, ali i najjače utvrđenom te najbolje branjenom dijelu „kopnenog mosta“? Za sada je probijena samo prednja linija obrane na nekoliko mjesta. Za tu je svrhu uglavnom korištena mehanizirana pješadija snage do jedne satnije. Oklopni transporteri doveli bi pješaštvo na liniju napada i povukli se na položaje sigurne od djelovanja ruske artiljerije. Nakon toga bi tek dolazili tenkovi. No, to su bili tek istureni obrambeni položaji.

Napadaju pod okriljem noći

Međutim, obrambeni pojas čine protutenkovske prepreke, takozvani „zmajevi zubi“. Iza njih su protutenkovski rovovi širine četiri metra. Na začelju su rovovi za pješake. Kompletni obrambeni pojas zasijan je desecima tisuća protutenkovskih i protupješadijskih mina. Ruska Federacija nije, kao Ukrajina, ratificirala Sporazum iz Ottawe o zabrani upotrebe protupješadijskih mina. Pored tri linije obrane dužine od oko 120 kilometara, ruska vojska inženjerijski je uredila i obranu svih važnih križanja, komunikacijskih objekata i naselja po cijeloj dubini fronta u Zaporožju.

Zbog toga će se za uspješan proboj morati angažirati ukrajinske inženjerijske jedinice. Zanimljivo je da ukrajinske mehanizirane jedinice svoje napade izvode u formacijama satnije, a započinju ih noću. Prema tome, i inženjeri bi trebali djelovati u uvjetima smanjene vidljivosti. Očito ukrajinska strana želi iskoristiti tehnološku prednost svojih uređaja za noćnu borbu.

Agresivni po dužini fronta

Od novoformiranih osam brigada naoružanih zapadnom opremom, za sada je u borbi angažirana samo jedna. Znači li to kako glavni udar ipak neće ići iz smjera Orihiva prema Melitopolju? Minska polja i protutenkovske rovove mnogo je lakše zaobići nego svladavati pod neprijateljskom vatrom.

Naime, Združene snage Ukrajine i dalje su agresivne gotovo na cijeloj dužini linije fronta. Njene mobilne formacije vrlo lako mogu preusmjeriti težište napada. Ruska obrana u potpunosti je ovisna o rezervnim mobilnim skupinama koje se angažiraju po potrebi gdje treba izraziti težište u obrani.

Pitanje je hoće li okupacijske trupe imati dovoljno rezervi za ojačavanje baš svakog pravca na kojem Ukrajinci napadaju. Za sada, Kijev je vrlo restriktivan u davanju informacijama o stanju na frontu. Na drugoj strani, ruska propaganda masovno koristi prazan informacijski prostor za plasiranje svoje istine. Prave odgovore trebamo čekati još nekoliko dana.