Uprava daje otkaze kontrolorima leta koji su lažirali prebivališta. Oni: 'Osvećuju nam se zbog štrajka'

HKZP se želi riješiti ljudi kojima se stavlja na teret da su za više od milijun i pol kuna oštetili proračun i samu tvrtku

FOTO: Pixsell

Za sedmoricu optuženih kontrolora leta kojima tužiteljstvo na teret stavlja lažiranje prebivališta, te milijunsku utaju poreza, uprava Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) traži otkaze. Osmi kontrolor koji je obuhvaćen optužnicom u međuvremenu je otišao u penziju. Kontrolori se izvanrednim otkazima protive, a njihovi sindikalni predstavnici uvjereni su da je to osveta zbog planiranog štrajka.

Međutim, uprava HKZP-a želi im dati izvanredne otkaze budući da su imali prijavljena lažna prebivališta, te na taj način oštetili i HKZP i gradske proračune. Osim toga, kontrolori leta prema internim pravilima svakih par godina prolaze sigurnosnu provjeru, tzv. background check, a da bi ju prošli protiv njih se ne smije voditi kaznenih postupak. Sada se čekaju suglasnosti Radničkog vijeća.

Kontrolori: ‘Lažne optužbe’

Sami kontrolori koji su se suočili sa zahtjevom uprave za izvanrednim otkazom tvrde kako sve što im je stavljeno na teret nije istina. Sindikalisti objašnjavaju kako im se krši presumpcija nedužnosti, te najavljuju da će, ukoliko doista ostanu bez posla, prikupljati za njih novčanu pomoć.

Zanimljivo je primijetiti kako se ova afera stavlja u kontekst najavljenog štrajka kojeg kontrolori i dalje planiraju u slučaju da uprava ne pristane na njihove zahtjeve za 35-postotnim povećanjem plaća, te ukidanjem pasivnog dežurstva. Štrajk je bio najavljen za 20. srpanj, dakle u jeku turističke sezone. Sindikat je u posljednji čas od štrajka odustao tvrdeći kako žele dati upravi još jednu šansu za dogovor oko izmjena Kolektivnog ugovora.

Sve se zna već godinama

Ovdje valja istaći da su, prema našim informacijama, anonimne prijave protiv kontrolora leta koji su imali lažna prebivališta podnesene još u ožujku 2021., znatno prije planova o štrajku.

Osim toga, Telegram je o sumnjivim prebivalištima čak i ranije, u lipnju 2020., čelništvu Hrvatskog strukovnog sindikata kontrolora letenja poslao više upita. Tada su nam uzvraćali kako ne znaju ništa o navodnim lažnim adresama.

Utajili milijunske iznose?

Inače, prema optužnici, kontrolori su prebivališta lažirali još od siječnja 2012. godine. Prijavljivali su u mjestima gdje nema prireza, pa im je HKZP na plaće obračunavao prirez po stopi od 0 posto. Zbog toga su dobivali veće plaće, a gradovi u kojima su živjeli ostajali su bez dijela prihoda. Utajili su ukupno, navodi se u optužnici, 1.508.320,32 kune. “Za taj su iznos oštetili proračune tih gradova, a sebi pribavili nepripadnu materijalnu dobit”, tvrdi tužiteljstvo.

Trojica kontrolora, koji su naplaćivali od poslodavca putne troškove, optuženi su da su za ukupno 51.112,80 kuna oštetili HKZP, a sebi pribavili toliku korist. I za utaju poreza i za prijevaru predviđene su kazne do pet godina zatvora.