Krajnje je vrijeme da Vlada odluči hoće li liječnici i učitelji morati na posao s Covid potvrdom

Ministar je najavljivao uvođenje Covid potvrda za zaposlene u svom ministarstvu. Sada potvrđuju da se ništa još nije promijenilo

Od prošlog petka odlazak na brzinsku kavu u Italiji je malo zahtjevnija logistička operacija. Za ulazak u zatvorene dijelove kafića i restorana Talijani od 6. kolovoza moraju imati Covid potvrdu. Isto pravilo od petka vrijedi i za muzeje, kazališta, bazene, teretane i tako dalje.

Francuzi žive po sličnim pravilima. Kao i u Italiji, i u Francuskoj je za svakodnevne aktivnosti, poput odlaska na kavu ili vožnje vlakom, od ovog ponedjeljka potrebna Covid potvrda, dokument koji pokazuje da je osoba ili cijepljena protiv Covida-19 ili ga je preboljela ili ima negativan test.

Obaveza za zdravstvo i školstvo

Unatoč prosvjedima i otporu dijela javnosti, koja ovu mjera smatra diskriminatornom, vlasti u Francuskoj i Italiji otišle su i korak dalje. Francuska je uvela obavezno cijepljenje za djelatnike u zdravstvu, koji moraju do sredine rujna primiti barem jednu dozu cjepiva.

Obavezno cijepljenje u zdravstvenom sustavu talijanska vlada najavila je još proljetos. Nakon što su, pak, Covid potvrde uvedene u svakodnevni život, mediji javljaju o novoj mjeri: kada se ujesen škole ponovno otvore, potvrde će morati imati i zaposleni u školama i na fakultetima. Tko pet dana zaredom ne bude imao potvrdu, može biti suspendiran bez plaće.

Plan ministra zdravstva

U jednom trenutku ovoga ljeta činilo se da i hrvatska Vlada ozbiljno razmatra slične mjere: da se u tri javna sektora – zdravstvo, obrazovanje i socijalnu skrb – uvedu obavezne Covid potvrde (koje, ponovimo, treba razlikovati od obaveznog cijepljenja). O tome je još sredinom srpnja govorio premijer Andrej Plenković.

Ministar zdravstva Vili Beroš djelovao je, pak, kao da ima do u detalja razrađen plan. Barem kad je riječ o njegovom resoru. Ministarstvo zdravstva, vjerovao je ministar još početkom srpnja, bit će prvo koje će od zaposlenika i posjetitelja tražiti potvrdu o preboljenju, cijepljenju ili testiranju. Za one koji nemaju potvrdu, precizirao je, pri ulasku u zgradu bit će organizirano antigensko testiranje.

„To činimo iz razloga što želimo i moramo, kao resorno ministarstvo nadležno za zdravstvo, pokazati svim drugim resorima primjer i pokazati da nema dvostrukih mjerila“, poručivao je tada Beroš. Mjesec dana kasnije, međutim, u Ministarstvo se na posao dolazi kao i uvijek – bez Covid potvrda.

Ništa se nije promijenilo

Zaposlenici Ministarstva „tijekom ulaska, izlaska i boravka u službenim prostorima Ministarstva zdravstva dužni su pridržavati se propisanih epidemioloških mjera kao i svi drugi zaposlenici u tijelima državne uprave”, kažu iz Beroševa resora na naš upit što je sa srpanjskom najavom ministra.

“Za sada se ne provodi mjera uvida u COVID potvrde ili potvrde o provedenim testiranjima niti se od zaposlenika Ministarstva zdravstva traže drugačije obveze u odnosu na sve druge zaposlenike u državnim ustanovana”, objašnjavaju dalje.

Ono o čemu je u srpnju govorio Beroš, zasad je na čekanju. “Mogućnost uvođenja drugačijih mjera”, kažu iz Ministarstva, “ovisit će o epidemiološkom stanju u budućnosti kao i donesenim zajedničkim mjerama nadležnih tijela”. Kada je u srpnju Beroš obrazlagao svoje planove, u Hrvatskoj je bilo otkriveno 110 novih slučajeva zaraze. Danas imamo 246 novih slučajeva.

‘Pametno’ korištenje potvrda

U srpnju je i premijer djelovao kao netko tko, s pozicije onoga tko donosi odluke, ozbiljno razmišlja o uvođenju obaveznog cijepljenja u tri sektora, zdravstvu, obrazovanju i socijali. Ali u međuvremenu nije bilo konkretnih odluka.

Počela se spominjati “pametna uporaba Covid potvrda”, kako je to nedavno definirao Beroš koji i ovog tjedna ponavlja da se rješenje za javne sektore razmatra. Pitanje je, međutim, kada? Kada će odluka, kakva god ona bila – za ili protiv uvođenja Covid potvrda – biti donesena?

Opet kasnimo s odlukama

Italija i Francuska bavile su se ovom temom usred ljetnih žega, ne zato što je, eto, sezona kiselih krastavaca, nego da bi, koliko je to moguće, jesen dočekale s precizno definiranim pravilima. Prije nego što hladnije vrijeme i povratak u zatvorene prostore eventualno opet zakomplicira epidemiološku situaciju.

Hrvatske su se vlasti, očito, odlučile za suprotan pristup. Pričekajmo još malo, pa što bude.