Kriza u Britaniji: Zbog nestašice goriva Johnson zove vojsku upomoć, naglo promijenio stav oko viza za strance

Napravili su zaokret u dosadašnjoj migracijskoj politici oko viza za strance zbog pritiska naftnog i prehrambenog sektora

FOTO: Telegram redakcija

Britanske benzinske postalje i dalje se bore sa suhim spremnicima i velikim gužvama, jer frustrirani građani, strahujući od nestašice goriva, hrle napuniti vozila. Vlada premijera Borisa Johnsona stalno naglašava da zaliha goriva ima dovoljno, međutim problem predstavlja manjak vozača kamiona koji bi prevozili gorivo iz rafinerija do postaja.

Zbog manjka oko 100.000 vozača, uzrokovanog pandemijom i Brexitom, poremećeni su i opskbrni lanci za prehrambeni sektor na otoku, pa su police tamošnjih trgovina sve praznije. Britanska vlada je nestašicu kamiondžija pokušala riješiti izdavanjem privremenih viza za vozače iz Europske unije, koji bi u Britaniji mogli raditi do Božića i onda se morali vratiti kući.

Međutim, njihova ponuda nije izazvala očekivani odaziv, pa su popustili zahtjevima naftnog i prehrambenog sektora i produžili trajanje viza i olabavali dosadašnja pravila za ulazak u zemlju, javlja Guardian. Nova migracijska pravila će omogućiti da odmah dođe 300 vozača za prijevoz goriva, koji bi ostali do ožujka.

Dolazi još 4700 vozača kamiona

Za prijevoz goriva i smanjenja pritiska na benzinske postaje vlada će u ponedjeljak mobilizirati i 200 pripadnika britanske vojske, od kojih su 100 vozači kamiona. Vojsku je vlada prošli tjedan stavila u stanje pripravnosti. Britanska vlada je jučer objavila i kako će oko 4700 kamiondžija za prijevoz prehrambenih proizvoda stići krajem listopada te da će ostati do kraja veljače. Ovakav potez Johnsonove vlade predstavlja veliki zaokret, jer su ministri do sada inzistirali da unatoč krizi neće ublažiti migracijsku politiku.

Ministarstvo unutarnjih poslova protivilo se uvrštavanju kamiondžija na listu ugroženih radnih mjesta, ali sada kad su produžili trajanje kratkoročnih viza za taj sektor, očekuje se da će to od njih tražiti i drugi pogođeni sektori, poput ugostiteljstva i socijale. Vlada, međutim, inzistira da su i dalje predani obučavanju britanskih radnika, kako ne bi morali ovisiti o strancima.

Nakon što je Johnsonova vlada prošli tjedan najavila 5000 privremenih viza za kamiondžije iz EU-a, koji bi se morali uputiti nazad u svoje zemlje čim završe dostave za Božić, stigao im je odgovor jednog sindikalnog čelnika iz Nizozemske da radnici iz EU-a neće ići u Veliku Britaniju za kratkoročnu vizu kako bi im pomogli “izvući se iz s**nja koji su sami stvorili”.

Moguća nestašica peradi za Božić

Vlada u Londonu je potvrdila i kako će u pripomoć za blagdane iz Europe doći i 5500 radnika za preradu peradi, kojima će dopustiti ostanak u zemlji do kraja godine. Te vize su najavili nakon što su prerađivači peradi upozorili da bi nedostatak radnika mogau uzrokovati nestašicu i prazne police za Božić. Očekuje se da će britanski supermarketi i restorani uvesti stotine tisuća peradi iz Europske unije, jer ih je nedovoljno uzgojeno na britanskim farmama.

Istovremeno je šef oporbe i čelnik Laburista Keir Starmer zatražio raniji povratak parlamenta sa stanke kako bi mogli raspravljati o nedostatku goriva i hrane. Naglasio je da su potrebni hitni potezi zastupnika kako bi se ubrzalo odobravanje viza.

Britanski ministri, ali i pripadnici naftne industrije naglašavaju kako vide znakove stabiliziranja situacije s gorivom zbog sve većih zaliha na samim postajama, ali upozoravaju da je situacija i dalje zabrinjavajuća u nekim dijelovima zemlje i da će trebati vremena da se stvari vrate u normalu.