Kurdski borci pokrenuli ofenzivu na irački grad Sinjar, CNN piše da je to jedna od arterija kalifata ISIS-a

U gradu koji prolazi ključnim pravcima nalazi se oko 600 boraca ISIS-a

Heavy smoke billows during an operation by Iraqi Kurdish forces backed by US-led strikes in the northern Iraqi town of Sinjar on November 12, 2015, to retake the town from the Islamic State group and cut a key supply line to Syria. The autonomous Kurdish region's security council said up to 7,500 Kurdish fighters would take part in the operation, which aims to retake Sinjar "and establish a significant buffer zone to protect the (town) and its inhabitants from incoming artillery." AFP PHOTO / SAFIN HAMED
FOTO: AFP

Kurdske snage, uz zračnu potporu koalicije, pokrenuli su ofenzivu na snage ISIS-a kojom žele vratiti irački grad Sinjar. Oslobođenje Sinjara bio bi velik korak prema podjeli kalifata kojeg ISIS želi uspostaviti u cijeloj regiji.

Sama arterija kalifata, odnosno ključni pravac koji kontrolira ISIS, prolaze kroz Sinjar – cesta od iračkog grada Mosula prema gradovima u Siriji koje kontrolirala ISIS. Istom cestom prolaze neophodne zalihe za 1.5 milijuna ljudi koji i dalje žive u Mosulu, gdje cijene i dalje nezaustavljivo rastu, a aktivisti javljaju kako je sve više gladnih.

Iznimno važno

“Nije samo važno ponovno vratiti Sinjar kao moralnu pobjedu, nego i kao mogućnost da dobijete liniju opskrbe…što je iznimno važno za buduće borbe”, rekao je general Mark Hertling, CNN-ov vojni analitičar.

Operacija uključuje 7.500 kurdskih vojnih snaga Pešmergi koje napadaju grad sa tri strane kako bi preuzele pravce za nabavu, reklo je Kurdsko regionalno sigurnosno vijeće u četvrtak.

https://www.youtube.com/watch?v=kdbeU6_FM-8

Neće biti lako

Borci su već preuzeli kontrolu nad brojnim selima u blizini Sinjara. Prije početka same ofenzive, kurdski borci su rekli da znaju kako neće biti lako.

Zapovjednici Pešmerga procijenjuju kako se oko 600 boraca ISIS-a nalazi u Sinjaru i vjerojatno tamo planiraju i umrijeti. Nedavna pojačanja povećala su brojke ISIS-a, a vjeruje se kako će u gradu naići i na stotine mina i zamki.

“Nakon što uđu u ovaj grad, sve će ići jako sporo”, rekao je umirovljeni pukovnik Rick Francona, drugi vojni analitičar CNN-a. “Morati će žestoko udariti kuću po kuću, ulicu po ulicu. Bit će vrlo teško”.

Kaotično mjesto

Svijet je užasnuto promatrao horor u kojem je prošle godine, oko 50.000 Jazida koji žive u regiji iz Mount Sinjara u sjevernom Iraku bježeći od ISIS-a. Oko 5.000 muškaraca i dječaka ubijeno je u Sinjaru i okolnim selima, prema procjenama UN-a, dok su tinejdžerice i žene prodavane u roblje.

Od tada, Sinjar je postao kaotično mjesto sa srušenim zgradama čiji su jedini stanovnici nekoliko stotina ISIS-ovih boraca. No, operacija preuzimanja grada se nazirala. Sada je mobilizirano 5.000 Jazidi boraca pod zapovjedništvom kurdskih Pešmerga koji bi trebali slomiti ISIS. Većina su poljoprivrednici i imaju vrlo malo vojnog iskustva.

Najavili su osvetu

Jezidi su jedna od najmanjih i najstarijih svjetskih monoteističkih vjerskih manjina. Njihova religija smatra se sektom koja je preteča islama a ideologiju crpi iz kršćanstva, judaizma i antičke monoteističke religije zoroastrizma. U očima ISIS-a, oni su nevjernici, dok su s Kurdima živjeli tisućama godina u prijateljskim odnosima.

U selu Snuny u Iraku koje se nalazi blizu Sinjara, Pešmerge su psotavile kamp, te su se civili Jazida počeli vraćati kući. Govoreći na CNN-u prošlog tjedna, obećali su vratiti Sinjar i osvetiti se ISIS-u.