Lovrinović oštro napao HNB, kaže da ta institucija uopće ne šljivi građane

Saborski zastupnik Mosta pita se jesmo li to spremni tolerirati

02.12.2015., Zagreb - Clanovi Nacionalnog vijeca Mosta nezavisnih lista okupili su se na sjednici prije pocetka jos jednog kruga pregovora. Ivan Lovrinovic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ivan Lovrinović iz Mosta na svom se Facebook profilu večeras oštro osvrnuo na Hrvatsku narodnu banku. Istaknuo je da HNB “ne šljivi građane” te upitao jesmo li spremni to dalje tolerirati.

Nadodao je i da “Hypo banka ne šljivi HNB” i istaknuo da je to razlog zbog kojeg je monetarna reforma vrlo važna “i mora rezultirati promjenom odnosa banaka i HNB-a prema korisnicima financijskih usluga”.

Tko nadzire rad banaka?

“Franak je tražio od HNB-a povijesne kamatne stope od 2004. g. kako bi bili upoznati i mogli kontrolirati ono što im banke budu izračunavale u procesu konverzije kredita vezanih uz euro. HNB je izjavio da nema takve podatke. Čovjek ne može vjerovati! Tko uopće nadzire rad banaka i zašto su banke redovito u pismenom obliku izvještavale HNB o svemu, pa tako i o visini kamatnih stopa. Nakon svega još se netko pita zašto se proziva HNB”, piše Lovrinović.

Izrazio je nevjericu što je Vrhovni sud donio presudu koja se odnosi na nezakonitu promjenu kamatne stope, ali bez upute o provedbi te konstatirao da je pravosuđe najslabija karika sustava.

HYPO BANKA NE ŠLJIVI HNB, A HNB NE ŠLJIVI GRAĐANE. JESTE LI TO SPREMNI I DALJE TOLERIRATI?I tako sve u krug. Zato je…

Gepostet von Ivan Lovrinović am Dienstag, 29. Dezember 2015

Napao je potom i Ustavni sud. “Čemu služi Ustavni sud? Treba li se uopće zvati sudom? Mislim da ne treba. Bolje bi bilo da se zove npr. Vijeće za ustavna pitanja ili Ustavno vijeće. I ne treba imati toliko članova koliko sada ima. Ako i dalje ostavimo da se zove sudom, onda nema kraja sudovanju, odnosno nitko ne zna što je to konačna pravomoćna presuda. To se pitanje konačno treba staviti na dnevni red jer se Ustavnom sudu daje prostor koji on objektivno ne treba imati. Nisam pravnik, ali mi elementarna logika govori da tu nešto ne štima. Najviše zakona ima u pokvarenoj državi, rekao je davno Tacit“, ustvrdio je Lovrinović u svom postu na Facebooku.

Vujčić nervozan jer bi ga Lovrinović mogao izgurati

Na Lovrinovićeve je kritike posebno osjetljiv Boris Vujčić, guverner HNB-a, koji pokazuje i najviše nervoze u procesu tranzicije vlasti koji se upravo priprema, kažu izvori Telegrama. Šef narodne banke, vidljivo je iz njegovih medijskih nastupa, posebno učestalih nakon početka pregovora svih strana s Mostom, upozorava na osjetljivost funkcije koju vrši i nužnost stabilnosti monetarne politike koju određuje HNB.

Vujčića je dodatno zabrinula Lovrinovićeva najava da svakako želi doći na čelo HNB-a kao dio paketa koji ta stranaka traži za participaciju u novoj Vladi.

Mostovci žele HNB

Tijekom pregovora sa SDP-om opcija Lovrinovićeva dolaska u HNB bila je praktički dogovorena kroz paket ustupaka koje je Zoran Milanović, uz podršku stranke, usuglasio s Božom Petrovom. Da Most nije napustio pregovore, Vujčić bi bio zamoljen da odstupi u korist Mostova zastupnika.

Sama informacija da su mostovci od SDP-a, ali i HDZ-a tražili čelnu poziciju centralne banke nikoga nije ostavila ravnodušnim. Od samog guvernera Vujčića do brojnih uglednih ekonomista, koji su bili poprilično uznemireni zbog mogućnosti političke trgovine jednom tako bitnom državnom ustanovom.