Mađarska nam mora izručiti Hernadija

Europski sud je odlučio da Mađarska mora izručiti direktora MOL-a

15.10.2013. Tiszaujvaros, Madjarska - Madjarski premijer Viktor Orban i predsjednik Uprave MOL-a Zsoltan Hernadi, za kojim je raspisana Interpolova tjeralica, otvorili su novi pogon butadiena u tvornici Tiszai Vegyi Kombinat. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Mađarska mora izručiti direktora MOL-a Zsolta Hernadija Hrvatskoj. Odlučio je to Europski sud u Luksemburgu, javlja N1.

Ukoliko Mađarska to ne napravi, mogla bi ući u spor s Europskom unijom obzirom da su odluke suda obvezjuće za sve članice Europske unije.

Sud smatra da Mađari nisu trebali odbiti izvršenje Europskog naloga

U obrazloženju ovakve odluke u kojoj Hernadija imenuju samo inicijalima AY, sud naglašava da Mađarska nije imala pravo odbiti izvršenje Europskog uhidbenog naloga kao što je to napravila na temelju odluke njihovog Državnog odvjetništva koje je zatvorilo istragu protiv Hernadija.

Naglašavaju da je mađarska strana Hernadija ispiitala samo kao svjedoka, a ne osumnjičenika kako je to tražila Hrvatska. Dalje naglašavaju i da su hrvatska tijela u više navrata od 2011. tražila od mađarske strane pravnu pomoć u obliku ispitivanja Hernadija te uručenja sudskih poziva za ispitivanje, što su mađarske vlasti stalno odbijale.

Odluku prokomentirao Turudić

Današnju odluku suda za N1 je prokomentirao sudac Ivan Turudić. “Pitali smo je li postupanje Mađarske u odnosu na EUN u skladu s europskim pravom. Sud je rekao da nije, da ono što je provedno u Mađarskoj nije postupak na koji bi se moglo primijeniti pravilo “ne dva puta za isto”.

Rečeno je to i rečeno je da Mađarska tijela moraju odlučiti o EUN-u Županijskog suda u Zagrebu, ne onog Uskoka. U cijelosti smo dobili neku stručnu i moralnu satisfakciju”, kaže Turudić. Dodao je i da zastara za predmet protiv Hernadija nastupa 2020. “Dotad se može puno naprviti i zaključtii taj postupak”, dodaje Turudić.

Dao mito Sanaderu

Inače, do Hernadija hrvatske vlasti pokušavaju doći već više od 5 godina, sudi mu se da je podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini. Radi se o mitu u iznosu od 10 milijuna eura.

Slučaj je pred Europski sud na zahtjev Hrvatske došao u svibnju 2017. Obzirom da u slučaju 2020. nastupa zastara kaznenog progona, Županijski sud u Zagrebu je od suda u Luksemburgu zahtijevao hitno postupanje.

Hrvatska i Mađarska se nisu dogovorile o izručenju

Oko izručivanja se Hrvatska i Mađarska nikako nisu uspjele dogovoriti, USKOK je 2011. otvorio istragu protiv Hernadija te tražio od mađarske strane da saslušaju Hernadija kao osumnjičenika, no oni su to odbili pod objašnjenjem da bi mogli ugroziti svoje nacionalne interese.

Hernadija su saslušali, ali samo kao svjedoka te zaključili da nema kaznenog djela te obustavili vlastitu istragu. To je bilo početkom 2012. godine. Dvije godine otpočetka istrage protiv Hernadija u Hrvatskoj izdan je Europski uhidbeni nalog, no sud u Budimpešti je i to odbio upravo zato što su u Mađarskoj obustavili istragu godinu ranije.

Mađarska odbila provesti Europski uhidbeni nalog

Situacija se dodatno komplicira kada je 31. ožujka 2014. u Hrvatskoj podignuta optužnica protiv Sanadera i Hernadija zbog mita od 10 miliijuna eura. U prosincu 2015. je onda izdan novi Europskih uhidbeni nalog protiv Hernadija, no mađarska strana u travnju 2017. odgovaraju kako da ne mogu provesti.

Što se tiče presude u ovom slučaju, Sanader je pravomoćno bio osuđen na osam i pol godina zatvora za primanje ovog mita, no prije tri godine presudu je ukinuo Ustavni sud.

Presudu ukinuo Ustavni sud

Novo suđenje treba početi ove godine. Prošloga je tjedna trebalo biti održano pripremno ročište, no branitelji su uspjeli odgoditi suđenje, tražili su da im se omogući uvid u sudski spis i sve dokazne prijedloge koji su u međuvremenu dobili nove broje stranica.

Sud je prihvatio njihove argumente pa je postupak opet odgođen, zbog raznih je razloga i ranije nekoliko puta proces bio prekidan. Iako je bilo dogovoreno da će se Hernadiju suditi u odsutnosti, današnja odluka suda u Luksemburgu mogla bi znatno promijeniti situaciju.