Ministar o maturantici Lauri: ‘Ne mislim se petljati u odluku vanjskog centra’

'Važno je da se zadrži kompletna anonimnost svih koji pišu državnu maturu', kazao je

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs osvrnuo se na slučaj maturantice Laure Mikić koja je diskvalificirana na državnoj maturi jer se greškom potpisala na esejski dio ispita iz Hrvatskog jezika.

“NCVVO jest i mora ostati potpuno neovisna institucija”, kazao je ministar. “Važno je da se maksimalno zadrži kompletna anonimnost svih koji pišu maturu, kako ne bi bilo nikakvog pritiska niti utjecaja, od roditelja, institucija… na moguće rezultate”, poručio je.

“To je dodatno važno jer je NCVVO ove godine krenuo s nacionalnim ispitima da kroz par godina taj sustav digne na razinu da Hrvatska ima objektivno vanjsko vrednovanje”, nastavio je. “Svima nam treba takvo jedno objektivno vrednovanje”, poručio je.

‘Važno je sakriti identitet’

“Od 2010. do danas nije se dogodilo da je netko vršio pritisak na one koji ocjenjuju ispite na državnoj maturi, a to su sve profesori srednjih škola. Nema nikoga izvan. I teoretski je moguće da neki profesor ocjenjuje svog učenika, a to ne zna. Do danas je negdje 350.000 učenika polagalo maturu i koliko ja znam, nije bilo nijednog problema vezanog s bilo kakvim pritiskom ili žalbe, u kontekstu otkrivanja identiteta”, kazao je.

“Zato je izrazito bitno da se identitet nijednog učenika ne otkrije”, dodao je. “I ranije se dešavalo da su se neka djeca greškom potpisivala, iako se non-stop ponavlja da se ne smiju potpisati”, naglasio je. “Potpuno razumijem stresnu situaciju tih mladih ljudi, jer o tome im ovisi daljnje studiranje. Sigurno da netko lakše, netko teže podnosi takvu situaciju”, kazao je. “Učenici su i padali u nesvijest”, dodao je.

Rekao je da su i ranijih godina maturanti znali greškom potpisati test te da su takvi ispiti bili poništavani. “U ovom konkretnom slučaju, kad god se ministarstvo umiješalo u rad NCVVO-a, to u načelu nije završilo dobro”, istaknuo je. “Ako pitate bilo kojeg kroatistu, pedagoga, profesora hrvatskog ili bilo kojeg drugog jezika, sigurno će vam reći da se ispit iz hrvatskog jezika ne može polagati bez da se piše esej, odnosno može, ali to nije cjelokupna provjera znanja iz hrvatskog jezika”, kazao je ministar.

‘Ja ne kanim naređivati’

Zatim je dogovorio konkretno o esejskom dijelu ispita. “Stav svih stručnjaka je bio da se treba pisati, a onda neka se i ocjenjuje. Jesu li nastali neki problemi u tom kontekstu- vjerojatno jesu. To je ovaj dio da ne morate napisati ništa, ali morate prisustvovati da bi bilo prihvaćeno da ste polagali”, kazao je. “To je nelogično i nažalost je ostalo kao rudiment one odluke iz 2019. godine”, dodao je.

“Ključ cijele priče leži u otkrivanju identiteta. Ja ne kanim naređivati ili tražiti išta nego očekujem da će se NCVVO sjesti, proći kroz sve te akte i donijeti potrebne promjene i zaključke ako ih treba donositi i istumačiti cijelu priču”, poručio je. “Kad govorimo o konkretnom slučaju, više sam nego siguran, iako mi je izrazito žao što se to desilo, da će, pošto se radi o učenici koja želi studirati umjetničku kategoriju… da to apsolutno zahtjeva određeni talent”, rekao je.

Novinari su ga pitali misli li da će maturantica Mikić na jesen uspjeti upisati željenu akademiju. “Da, siguran sam da će se upisati na jesen jer svake godine ostaje dovoljan broj mjesta. I konačno, čini mi se da je to dekan Muzičke akademije izjavio, da će moći na jesen pristupiti ispitu”, kazao je.

‘Pravilnici nisu zakoni’

Na pitanje hoće li opet morati pisati esej, kaže: “To ćemo čuti, neka još jedanput eventualno NCVVO prođe kroz cijelu situaciju i donese zaključak”.

“Ne možemo izuzimati jednu osobu. Ili svi ili nitko. To je princip kojeg se držim i izuzeća ne bi bila fer”, dodao je. “Nitko do sada se na odluku Centra nije žalio i tako treba ostati u buduće”, poručio je ministar. “Pravilnike uvijek treba mijenjati kad se utvrdi da nešto nije dobro, to nisu zakoni, može se potkrasti neka greška koja nastane u samom pisanju”, kazao je.

Upitan je li ova pogreška zaslužuje diskvalifikaciju, rekao je da “on misli jedno, ali da neće iznositi svoje mišljenje nego će to prepustiti NCVVO-u”. Ministar je otkrio da se svake godine greškom na ispit potpiše od 20 do 50 učenika, a konkretno ove godine njih 27.

Nelogičnosti pravilnika

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) poništio je maturantici Mikić cjelokupni ispit, iako je prošla drugi dio, obrazlažući da je potpisom na esej pokazala “nedopušteno ponašanje”. Naime, prema Pravilniku o polaganju državne mature, među nedozvoljenim ponašanjima učenika je i “narušavanje tajnosti identiteta” pristupnika potpisivanjem punim imenom i prezimenom.

Međutim, prema istom tom Pravilniku, ako učenici u esejskom dijelu ispita ne napišu ni jedno slovo, nema veze, svejedno mogu proći maturu, ako su drugi dio riješili dobro. No, ako se ne pojave na esejskom dijelu ili se potpišu na ispit, automatski im se poništava kompletna matura.

Inače, Laura Mikić je uspješno položila prijemni na Muzičkoj akademiji za smjer Klavir, no kako je za upis uvjet i položena državna matura, Mikić će sreću morati potražiti na nekom kasnijem upisnom roku. Telegram je jučer pisao kako će joj akademija možda izaći u susret, odnosno o mogućnosti proširenja upisne kvote na jesenskom upisnom roku.