Ovo je sve luđe. Ministrica sada priznala da je geodete išla platiti EU novcem, ugovor joj je raskinut zbog neprihvatljivih troškova

Ministarstvo kulture pritom je posredno demantiralo neke od premijerovih tvrdnji s press konferencije na kojoj je nasrnuo na Telegram

Ministrica je sinoć prvi put priznala da je Geodetski fakultet pokušala isplatiti novcem Europske unije. Već je imala i potpisan ugovor, ali onda je raskinut jer “ti troškovi nisu bili prihvatljivi prema pravilima Fonda solidarnosti”. Zašto posao koji je sklopila s nedavno uhićenim dekanom nije bio prihvatljiv prema pravilima europskog fonda, propustila je objasniti. No, iz priopćenja Ureda europskog tužitelja proizlazi da ga je na kraju ipak isplatila - europskim novcem

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek konačno je, nakon osam mjeseci Telegramovog istraživanja, odgovorila na dio upita o tijeku novca između njenog ministarstva i Geodetskog fakulteta. No, njezino priopćenje otvara još više pitanja o spornom poslu od 19,1 milijuna kuna, trenutno pod istragom europskih istražitelja.

Premijer je ovog tjedna, na press konferenciji na kojoj je nasrnuo na Telegram, kazao: “Ova konkretna sredstva nisu bila knjižena, tražena ni refundirana iz europskog Fonda solidarnosti”. No, ministrica je sinoć u priopćenju prvi put priznala kako je geodete uistinu pokušala platiti novcem iz Europske unije. Za to je čak potpisan i ugovor u srpnju 2021. godine, a isplata geodetima od 6.037.406 kuna u državnom je proračunu zabilježena kao europski novac, kako je Telegram objavio.

Zašto toga nema u Državnoj reviziji?

Međutim, nekoliko mjeseci kasnije, ugovor je naglo raskinut. “Posao s Geodetskim fakultetom nije ispunio uvjete prihvatljivosti troškova prema pravilima europskog Fonda solidarnosti”, šturo navodi ministrica Obuljen Koržinek, bez dodatnog objašnjenja o razlozima raskida posla koji su geodeti obilato preplaćivali Ministarstvu. Nije otkrila ni kada je točno došlo do raskida, no na centralnoj stranici za europske fondove pronašli smo ga na popisu ugovora raskinutih do 24. siječnja 2022. godine.

Zbog tog raskida ugovora za europski novac, geodeti su plaćeni iz nacionalnih sredstava, tvrdi Ministarstvo. No, ne objašnjavaju zašto su isplatu od 6.037.406 kuna i dalje navodili kao europski novac, čak i u završnom izvještaju državnog proračuna, usvojenom u Saboru 27. svibnja, mjesecima nakon raskida ugovora.

Nadalje, Državna revizija koja je u Ministarstvu kulture provođena od 23. svibnja 2022. do 27. veljače 2023., dakle nakon raskida ugovora, potvrđuje kako je novac za popis šteta isplaćen iz europskog Fonda solidarnosti. Ako je ugovor za dodjelu sredstava Geodetskom fakultetu raskinut u siječnju 2022., zašto to nije prijavljeno ni državnim revizorima koji su u Ministarstvo kulture ušli četiri mjeseca kasnije?

Premijer docirao netočne informacije

Nakon priopćenja koje je poslalo Ministarstvo, još su neobičniji navodi premijera Plenkovića na ovotjednoj press konferenciji. “Onaj tko se iole razumije u europske fondove, zna da su ta sredstva, alocirana prije nego smo uopće podnijeli zahtjev za europski Fond solidarnosti, mogla biti isključivo nacionalna sredstva. Kako da isplati Ministarstvo kulture nekome novac za snimanje šteta neposredno nakon potresa iz Fonda solidarnosti, za koji je prošlo ohoho mjeseci da bude odobren?”

Međutim, iako je premijer docirao o europskim fondovima i tvrdio kako plaćanje geodeta iz Fonda solidarnosti ni teoretski nije bilo moguće, njegova ministrica sada priznaje da je imala potpisan ugovor upravo za to – plaćanje geodeta iz Fonda solidarnosti te je to sama unijela u državni proračun. Nadalje, prema Ministarstvu financija Geodetski fakultet plaćen je 4. veljače 2021. godine. A avans iz Fonda solidarnosti uplaćen je šest mjeseci prije toga, dok je ostatak za Zagreb stigao 18. prosinca 2020. godine, što također demantira navode premijera.

Još jedan posve bizarni obrat u slučaju

Nadalje, premijer je na press konferenciji tvrdio kako je, citiramo, “nevažno” što piše u Izvješću o izvršenju godišnjeg proračuna RH, dokumentu izglasanom u Hrvatskom saboru. No, u jednom od bizarnih obrata, ministrica se sada u priopćenju poziva na Polugodišnji izvještaj o izvršenju, koji je donesen ranije, prije nego je sama prijavila da je izvor financiranja Geodetskog fakulteta europski novac.

U svojim javnim istupima i odgovorima Telegramu, ministrica dosad nije spominjala pokušaj isplate iz europskih sredstava, već je samo ponavljala da su geodeti plaćani iz nacionalnih sredstava. Ured europskih istražitelja pak tvrdi kako je većina novca za geodete na kraju ipak uzimana iz europskih sredstava, radi čega su i pokrenuli istragu ovog posla.

Najvažnije pitanje: zašto je posao preplaćen

Iz ministričinog priopćenja ostaje posve nejasno zašto je ugovor raskinut i kako je moguće da je uplata ostala zabilježena kao europska u izvršenju državnom proračunu te u naknadnoj Državnoj reviziji. Kako smo jučer objavili, u izvršenju državnog proračuna, kao i u završnom financijskom izvještaju Geodetskog fakulteta, stoji da su geodeti plaćeni iz europskih sredstava. Ministarstvu smo poslali dodatne upite s ovim pitanjima, a odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

U brojnim istupima nakon Telegramovog otkrića ministrica ni premijer nisu se očitovali na najsporniju činjenicu: zašto je posao Geodetskom fakultetu tako radikalno preplaćen. Podsjetimo, ponude brojnih tvrtki koje se 3D skeniranjem bave na tržištu, dokazuju da bi privatnici taj posao napravili višestruko jeftinije.

Kako je Telegram otkrio, ministrica je Geodetskom fakultetu bez natječaja isplatila 19,1 milijuna kuna, a dio tog novca djelatnici su, sumnjaju europski istražitelji, iskoristili za pronevjere i malverzacije, lažne putne naloge, obnove privatnih nekretnina i izvlačenje velikih količina gotovine.