Mjesec dana nakon snimke zlostavljanja u osječkom domu i dalje ništa: ministar odbija dati nalaz inspekcije, ravnatelj na godišnjem

Sustav očito smatra da ne treba potezati pitanje odgovornosti u lancu upravljanja nad dječjim domom Klasje

Ni više od mjesec dana otkako je Telegram 10. srpnja ove godine objavio šokantnu snimku iz osječkog Dječjeg doma Klasje, što su kasnije prenijeli gotovo svi mediji u Hrvatskoj, ali i dio medija u susjednim državama, javnost ne zna što je poduzeto da bi se takvi nemili događaji ubuduće onemogućili. Podsjećamo, na snimci se čuje ridanje uznemirene djece predškolske dobi, štićenika doma, na koje prostački urla odgajateljica nazivajući ih najpogrdnijim imenima.

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike je 7. srpnja 2023., u vrijeme kada je Telegram već imao snimku, provelo izvanredni inspekcijski nadzor u Centru za pružanje usluge u zajednici Klasje u Osijeku, u povodu saznanja da postoj dokaz o skandaloznom postupanju odgajateljice u snimka, kako su to napisali, ”na kojoj se čuju maloljetna djeca koja plaču, te odrasla osoba koja se maloljetnoj djeci obraćala pogrdnim i izrazito neprimjerenim riječima”.

Ministarstvo ne da nalaz

Međutim, sadržaj nalaza provedenog inspekcijskog nadzora nemoguće je dobiti. Telegram se obratio ministarstvu Marina Piletića sa zamolbom da nam dostave što je inspekcijski nadzor utvrdio u Dječjem domu Klasje. Napisali smo da, ukoliko spomenuti nalaz sadrži osobne podatke nekih osoba, uklone te podatke i pošalju nam dokument u kojem su izbrisani. Dobili smo odbijenicu.

”Sukladno vašoj zamolbi vezanoj za dostavu Nalaza provedenog inspekcijskog nadzora u Centru za pružanje usluga u zajednici Klasje u Osijeku, izvješćujemo Vas kako nismo u mogućnosti dostaviti traženo s obzirom na odredbu čl. 275. st. 4. Zakona o socijalnoj skrbi koja propisuje da dokumentaciju i podatke iz stavaka 1. i 2. navedenog članka inspektor može dati samo sudovima, tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, na njihov obrazloženi pisani zahtjev, u postupcima iz njihove nadležnosti”, stoji u odgovoru Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

U Domu svi na godišnjem

Ni u osječkom Domu Klasje nismo mogli doći od podataka iz kojih bi se vidjelo što je učinjeno kako bi se ubuduće izbjegli nemili događaji poput onog za kojeg se saznalo objavom snimke. Tražili smo zapisnike s dvije posljednje sjednice Upravnog vijeća, tijela na čijem je čelu Marija Vrkić. Nju i još dvoje članova Upravnog vijeća, Katarinu Kasun Pavlinek i Dariju Šoštarko, imenovalo je Piletićevo ministarstvo, koje je osnivač Doma Klasje.

Nisu odgovarali na naše pisane zamolbe, a kad smo nazvali Dom Klasje, u petak, 11. kolovoza, javila se osoba iz računovodstva da bi rekla kako su ravnatelj Vedran Škugor i njegovi suradnici na godišnjem odmoru, te da osim nje i odgajateljica od zaposlenika u Domu nema nikog. Ona je valjda ostala da bi im obračunala plaće. Marija Vrkić, predsjednica Upravnog vijeća, također nije reagirala na naše sms poruke.

Nije bio izolirani incident

Ipak, najzanimljivije od svega je postupanje Ureda pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević. Telegram se Uredu pravobraniteljice obratio nakon što smo dobili materijalne dokaze da događaj sa snimke nije izolirani incident, kako je to, kad je slučaj dospio u javnost uporno govorio ravnatelj Doma Klasje, Vedran Škugor.

Imali smo liječnički nalaz iz kojeg je bilo vidljivo da je trogodišnji dječak, štićenik Doma, liječniku odveden tek četvrtog dana, bez obzira što je imao vrućicu, temperaturu 39,5. Uz to, kako je konstatirala liječnica, dječak je u Dom zdravlja (udaljen nekih 250 metara od Doma Klasje) doveden u teškim mokrim pelenama, natopljenim mokraćom.

Što čini pravobraniteljica?

Imali smo i nekoliko video snimaka koje nam je ustupila majka troje djece koja se nalaze u Domu Klasje, na kojima jedna od njenih djevojčica poimence navodi odgajateljice koje tuku djecu. Željeli smo čuti komentar pravobraniteljice za djecu, no nisu pokazivali zanimanje za video snimke.

Umjesto toga, Ured pravobraniteljice za djecu obavijestio je Policijsku upravu osječko-baranjsku da Telegram posjeduje snimke koje bi mogle biti zanimljive istrazi. Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku započelo je istragu o nemilim događajima u Domu Klasje, pa je 31. srpnja novinar Telegrama pozvan u policijsku postaju da preda snimke kojima raspolaže.

Lanac odgovornosti

Za sada, koliko se zna, a to je Telegramu potvrđeno iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, 59-godišnja odgojiteljica koja je urlala na uplakanu djecu predškolske dobi u osječkom Domu Klasje i obraćala im se vulgarnim izrazima, dobila je izvanredni otkaz ugovora o radu.

Čini se da institucije sustava rade svoj posao i čine sve kako bi stvar završila samo na otkazu odgajateljici i da se lanac odgovornosti ne bi dalje potezao.