Telegram otkriva detalje: Centar za socijalnu skrb i ravnatelj znali su za snimku zlostavljanja djece u domu. Nisu učinili ništa

Umjesto da se hitno pobrine za djecu, Centru za socijalnu skrb bilo je najvažnije da se otac djece ispriča djelatnicima doma što je vikao

FOTO: Pixsell/Telegram

”Čuli ste snimku, neću odustati dok osoba koja se tako ponaša ne odgovara za ono što je učinila”. Tu rečenicu otac dvoje malodobne djece, smještene u osječkom Domu Klasje, izgovorio je 5. srpnja ove godine u Područnom uredu Vukovar Hrvatskog zavoda za socijalni rad, pred djelatnicom te ustanove Anom Đurkov. To je još jedan dokaz da su za postojanje horor snimke koju je jučer objavio Telegram – o čemu su potom pisali svi važniji mediji u Hrvatskoj, ali i u zemljama u okruženju – znalo već duže vrijeme, ali i da su ”institucije sustava” ozbiljno zakazale.

Umjesto da spomenuti Centar koji je poslao djecu u problematično okruženje Doma Klasje, zbog njihove dobrobiti, promptno reagira, njima je bilo važnije pozvati oca djece da se pokajnički ispriča jer se 30. lipnja, izmoren nebrigom društva, u strahu za sudbinu svoje djece ”agresivno ponašao prema djelatnicima ustanove” tako što je ”vikao, psovao, prijetio i vrijeđao prisutne djelatnike [Doma Klasje] i to u prisutnosti djece”.

Ocu se baš nitko nije ispričao

Tako stoji u zapisniku sačinjenom u Područnom uredu Vukovar, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kamo je otac djece smještene u Dječjem domu Klasje u Osijeku bio pozvan dati izjavu. ”Svjestan sam svoje pogreške no zbog ljutnje sam tako reagirao. Neće se više ponoviti. Ispričavam se svima ako sam ih povrijedio. Znam da nisu svi isti”, stoje u zapisniku riječi očajnog čovjeka.

Njemu, ocu dvoje malodobne djece u dobi od tri i nepunih pet godina do danas se nitko nije ispričao zbog uvjeta u kojima borave u osječkom Domu Klasje. A kakvi su ti uvjeti, najbolje pokazuje jeziva, šokantna i uznemirujuća snimka koju je jučer objavio Telegram.

Ravnatelj Doma Klasje, Vedran Škugor, uporno je u subotu, 8. srpnja odbijao reći novinaru Telegrama što je poduzeo protiv odgajateljice koja urla na uplakanu i izbezumljenu djecu, psujući i nazivajući ih pogrdnim imenima. Spomenuo je samo sankcije, ne želeći precizirati kakve, pravdajući se istragom koja je u tijeku. Iz odgovora koje je Telegram dobio iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike saznali smo da se sankcije koje je poduzeo ravnatelj Škugor odnose na pisano upozorenje odgojiteljici.

Odgojiteljica nije suspendirana

Nevjerojatno! Ravnatelj kao da nije bio svjestan težine događaja: ili je gurao glavu u pijesak ili je želio da sve prođe ispod radara i bude zataškano kako Dom Klasje, ali i on, kao čelna osoba, ne bi došli na loš glas. Ravnatelj Škugor, nakon što je snimku objavio Telegram, i dalje je izjavljivao kako je nije čuo. Novinar Telegrama ponudio mu je još u subotu da posluša snimku, ali on je to odbio.

A sadržaj snimke takav je da je izvanredni inspekcijski nadzor Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, proveden 7. srpnja (dan prije razgovora Telegramovog novinara s ravnateljem Škugorom) najavio kako će ”obavijest o utvrđenim činjenicama dostaviti Općinskom državnom odvjetništvu i nadležnoj Komori”, te ”narediti poduzimanje daljnjih radnji prema navedenoj djelatnici, a u svrhu zaštite prava i dobrobiti smještene djece kao najranjivije skupine korisnika u sustavu socijalne skrbi”.

Nevjerojatno je, dakle, da ravnatelj Škugor nakon što je Područni ured Vukovar, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, najkasnije 30. lipnja saznao za postojanje snimke, nije trenutačno suspendirao problematičnu odgojiteljicu, već je samo odlučio izdati joj pisano upozorenje. Jednako je nevjerojatno i da spomenuti Centar o svojim saznanjima nije obavijestio Dom Klasje.

Javila nam se majka drugog djeteta

U odgovoru na Telegramov upit odgovorili su kako ”Hrvatski zavod za socijalni rad Područni ured Vukovar vezano za zaštitu malodobne djece poduzima sve mjere obiteljsko-pravne zaštite sukladno Obiteljskom zakonu i Zakonu o socijalnoj skrbi”. I dalje: ”Nismo u mogućnosti pružiti konkretnije odgovore radi zaštite prava, interesa, dobrobiti i privatnosti malodobne djece”. A to je floskula iza koje se svi skrivaju.

Nakon objave stravične snimke Telegramu se javila majka djeteta koje se također nalazi u Domu Klasje, a čija izjava ozbiljno dovodi u sumnju riječi ravnatelja Škugora kako se radilo o izoliranom slučaju. Ona tvrdi da se na snimci čuje kako odgajateljica spominje ime njenog djeteta, te dodaje da ima dokaze da je i njeno dijete maltretirano i zanemarivano, te da je osobno svjedočila kada se jedna odgajateljica djetetu obratila riječima da je glup samo zato što mu je iz ručice ispao flips.

Otac dvoje malodobne djece koji je zaslužan što je stravična snimka dospjela u javnost kaže kako je slučaj htio prijaviti DORH-u u Osijeku, ali nije mogao doći dalje od portira. Bez obzira, kaže, što je portiru rekao da želi prijaviti nasilje nad djecom, ovaj ga nije pustio da ode u službene prostorije. Nakon toga, otac djece otišao je u osječku policiju gdje su 30. lipnja zaprimili njegovu prijavu i slučaj vode kao kazneno djelo povrede djetetovih prava opisan u članku 177. stavak 1. Kaznenog zakona. A taj članak zakona kaže kako će se ”roditelj, posvojitelj, skrbnik ili druga osoba koja grubo zanemaruje svoje dužnosti podizanja, odgoja i obrazovanja djeteta, kazniti kaznom zatvora do tri godine”.

Snimka pokazuje kako sve funkcionira

Zanimljivo, Općinski sud u Vukovaru rješenjem od 27. srpnja ”radi zaštite prava i interesa” djece imenovao je posebnog skrbnika (Stručnu radnicu osječkog Centra za posebno skrbništvo Anu Hrstić), koji je dužan podnositi izvješće o svom radu na zahtjev ravnatelja Centra za posebno skrbništvo, ali tek po okončanju postupka za koji je bio imenovan. Iz Središnje službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad Telegramu su odgovorili kako je ”u odnosu na izricanje sankcija ustanovi, nadležno Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelj i socijalne politike kao osnivač ustanove”. Oni, koji su dijete uputili u problematičnu sredinu Doma Klasje, dakle, s tim nemaju ništa.

Sve je savršeno posloženo: postoji Dječji dom Klasje; postoji Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike; postoji Područni ured Vukovar, Hrvatskog zavoda za socijalni rad; postoji Državno odvjetništvo u Osijeku; postoji Općinsku sud u Vukovaru; postoji skrbnik djece; postoji Centar za posebno skrbništvo; postoji Pravobraniteljica za djecu (nisu upoznati sa snimkom, ali kažu da će ”u skladu sa svojim ovlastima žurno reagirati prema nadležnim institucijama”), postoji Upravno vijeće Doma Klasje, ali da: postoji i snimka na kojoj se vidi kako sve to funkcionira. U interesu dobrobiti djece.