Može li zastara spasiti osječke suce koji su prijavljeni zbog druženja sa Zdravkom Mamićem?

DSV će morati utvrditi kada su točno snimljene fotografije Darka Krušlina i Zvonka Vekića

Prema Zakonu o Državnom sudbenom vijeću stegovni postupak protiv sudaca može se pokrenuti u roku od tri godine od počinjenja stegovnog djela. To znači, da suci koji su se družili sa Zdravkom Mamićem mogu biti prijavljeni samo za ono što se dogodilo nakon ožujka 2018. godine.

Ako je suditi prema podacima koje je istražiteljima iznio sam Mamić, suce je upoznao u ljeto 2017. godine. S obzirom na datume koji se spominju, Državno sudbeno vijeće koje će voditi stegovni postupak protiv dvojice sudaca morat će voditi računa o mogućoj zastari.

Kada se Mamić prvi put susreo sa sucima?

U video svjedočenju Mamić je ispričao da ga je zamjenik upravitelja zatvora u Osijeku Ljubo Pribić sa sucima Darkom Krušlinom i Zvonkom Vekićem upoznao 24. srpnja 2017. na stadionu Dinama. Taj dan je igrana utakmica između Hrvatske i Ukrajine. Mamić tvrdi da je s Krušlinom nakon utakmice pričao o svom predmetu i budućem suđenju u Osijeku. Uslijedili su novi susreti i navodno korupcija.

Predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban zbog objavljenih snimki prijavio je Krušlina i Vekića. Kaže da su svojim postupcima naštetili ugledu suda i sudačke dužnosti zbog čega je zatražio od DSV-a da ih razriješi dužnosti.

Kako će teći postupak protiv sudaca?

Državno sudbeno vijeće će, kako predviđa zakon, stegovni postupak provesti prema pravilima Zakona o kaznenom postupku. To znači da će se prezentirati svi dokazi i utvrđivati činjenice. U ovom konkretnom slučaju bit će, prije svega, nužno utvrditi kada su se sporni susreti Mamića i sudaca dogodili. Hoće li se to moći rekonstruirati samo na osnovu snimaka što su objavljene u medijima?

Naime, valja znati da je Mamić iz Hrvatske pobjegao u lipnju 2018., a posljednji put na Županijskom sudu u Osijeku pojavio se nekoliko dana ranije, 28. svibnja. I tih posljednjih dana boravka u Hrvatskoj bio je, tvrdi, u kontaktu sa sucima. Međutim, o tome nisu objavljene fotografije, pa ostaje samo Mamićeva riječ protiv riječi prozvanih sudaca.

Kako se ipak može izbjeći zastara?

Sudac Krušlin već je podnio kaznenu prijavu protiv Mamića zbog davanja lažnog iskaza, te je i u svom očitovanju porekao bilo kakvu odgovornost za narušavanje sudačkog ugleda.

U razgovoru s pravnim stručnjacima kojima je poznat rad DSV-a, doznajemo da se zastara može izbjeći ako se na odnos Mamića i sudaca bude gledalo kao tzv. produženo djelo, odnosno više djela u kontinuitetu. U tom slučaju, ako se dokaže i jedan sporni kontakt nakon ožujka 2018. sve optužbe bit će spašene od zastare.

Osim toga, ako USKOK protiv prozvanih sudaca pokrene kazneni postupak, promijenit će se rokovi zastare. Zakon o Državnom sudbenom vijeću kaže da u tom slučaju više ne vrijede rokovi od godinu, odnosno tri godine, već rok zastare konkretnog kaznenog djela koje je sucu stavljeno na teret. Ti rokovi su puno, puno duži.