Mrak Taritaš kaže da je pokušala saznati koliko država izdvaja za Crkvu: 'To je kao da im čupate zube na živo'

Zastupnica smatra da je utjecaj Crkve na društvo puno veći nego što bi trebao biti u sekularnoj državi

Screeenshot: N1
FOTO: Screeenshot: N1

Zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš je u Studiju uživo N1 televizije komentirala važnosti revizije Vatikanskih ugovora i dogovor između Vlade, grada Zagreba i Zagrebačke nadbiskupije o zemljištu i gradnji maksimirskog stadiona.

“Odluka na Vladi je da će zemljište koje je namijenjeno za rekonstrukciju, odnosno gradnju maksimirskog gradnju stadiona, gdje je uvijek bilo sporno vlasništvo Crkve, da će Crkva dati državi. A onda ide ugovor da će na deset lokacija država osigurati prostor za rekonstrukciju, što postojećih, što za izgradnju novih crkvi”, rekla je Mrak Taritaš i istaknula da to zemljište o kojem država govori nije državno, nego je ili vlasništvo grada Zagreba, ili je privatno.

“Znači da će u taj ugovor ići i sa Gradom Zagrebom, gdje će Grad Zagreb dio zemljišta dati, a privatne parcele će se otkupljivati. Po kojoj cijeni, u kojim rokovima, koliko će to koštati državni proračun…e to čuli nismo. Kad su takve nekakve stvari to je onda obavijeno velom tajne”, dodaje.

Zastupnica smatra da je utjecaj Crkve na društvo puno veći nego što bi trebao biti u sekularnoj državi. Kao primjer je spomenula molitelje na Trgu, molitve oko bolnica, problematiziranje ne samo pobačaja, nego i potpomognute oplodnje. “Ostala sam zgrožena činjenicom da 60 posto babica ne želi sudjelovati u porodu žena koje su zatrudnjele potpomognutom oplodnjom, meni je to zastrašujuće”, izjavila je.

‘Treba nam revizija Vatikanskih ugovora’

Mrak-Taritaš predložila je nedavno da se u Saboru pokrene postupak pregovora o izmjenama ugovora sa Svetom Stolicom na području odgoja i kulture, gospodarskih i pravnih pitanja te dušobrižništva katoličkih vjernika, pripadnika vojske i policije.

“Onda uđete u Vatikanske ugovore i prvo što dobijete je ‘nemoj to, ostavi to sa strane’. Zbog toga sam i pokrenula temu da mislim da smo došli do trenutka kad bi revizija Vatikanskih ugovora trebala biti. To su ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske, u kojem Sveta Stolica ne treba napraviti ništa, a RH treba napraviti svašta nešto”, kaže Mrak Taritaš.

Spomenula je problem vjeronauka i činjenicu da država nema utjecaj na kurikulum niti na to što što piše u udžbenicima. “Vjeroučitelji postaju ravnatelji škola jer se javljaju na natječaj. To je kao domino efekt, a ja govorim samo o vrhu ledene sante”, tvrdi Mrak Taritaš.

Koliko država izdvaja za Crkvu?

“Kad krenu istrage protiv svećenika, vi o tim istragama obavještavate biskupa. To ne vrijedi ni za jednog drugog građanina RH. To je jedna odredba ugovora koja nema veze ni s vjerom, s ničim. Ne može svećenstvo biti u povoljnijem položaju za kaznene istrage u odnosu na druge građane”, smatra zastupnica GLAS-a.

Osvrnula se i na imovinu i zemljišta kojima Crkva raspolaže. “Pa je li došlo vrijeme da popišemo to i da znamo koja je to vrijednost? Da znamo što to znači za teret proračuna Republike Hrvatske i pitanje je od kud Crkvi ta silna imovina? Pa nije Crkva bila poduzetnik koja je bila na tržištu pa je tako zaradila. Trebamo detektirati koja je to crkvena imovina koja je tema povratka”, naglasila je.

Kaže da je od 2016. godine u nekoliko navrata probala saznati koliko godišnje Hrvatska izdvaja za Katoličku crkvu. “To je kao da im čupate zube na živo. Dobijete jedan podatak, pa shvatite da nemate sve. U pet navrata sam tražila dopunu podataka. Uspjela sam doći do podataka koliko izdvaja država, ali do podataka koliko izdvajaju jedinice lokalne samouprave ne, to bi trebalo od svake jedince posebno tražiti. Procjena je da se otprilike oko dvije milijarde kuna na razini godine izdvaja za Crkvu”, kaže Mrak Taritaš i naglašava da u to ne ulazi održavanje kulturnih sakralnih građevina.