Na Lezbosu izrađen znak mira od izbjegličkih prsluka za spašavanje

U znak mira uklopljeni su i prsluci izbjeglica koje su poginule

A handout photo released by Greenpeace and taken on New Year's Day, January 1, 2016 on the Greek island of Lesbos shows members of a Doctors without Borders (MSF) and Greenpeace team together with groups such as Sea-Watch, the Dutch Refugee Boat Foundation and local communities standing within a peace sign created from over 3,000 discarded refugee life jackets, calling for safe passage to those fleeing war, poverty and oppression.
More than one million migrants and refugees reached Europe in 2015, mainly fleeing violence in Afghanistan, Iraq and Syria, of whom four in five travelled via the Greek islands. / AFP / Greenpeace / FLORIAN SCHULZ / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FLORIAN SCHULZ / MSF / GREENPEACE " - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVE
FOTO: AFP

Golemi znak mira napravljen od prsluka za spašavanje više tisuća migranata koji su, u potrazi za boljim životom, doplovili Egejskim morem do Lezbosa, osvanuo je prvoga dana nove godine na jednoj od padina tog grčkog otoka.

Akciju su pokrenuli Liječnici bez granica i članovi Greenpeacea u suradnji s drugim organizacijama, poput Sea Watcha i Starfisha, a cilj joj je “poslati poruku mira svijetu u novoj 2016. godini”, stoji na internetskoj stranici Greenpeacea.

Poruka mira svijetu

Oko stotinu dobrovoljaca u petak je u blizini sela Molivosa pokupilo prsluke za spašavanje koji su ostali iza 500.000 migranata koji su s turskih obala dospjeli do Lezbosa. U veliki narančasti znak, koji se vidi i s mora, uklopljeni su i prsluci onih koji su se tijekom plovidbe utopili.

Znak mira vidi se i s mora
Znak mira vidi se i s mora AFP

Tijekom 2015. u Europi je utočište pronašlo više od milijun izbjeglica. Većina ih je bježala pred ratom i siromaštvom iz Sirije, Afganistana, Iraka i Eritreje. Osamdeset posto ih je na putu prema Europi prošlo preko nekog od otoka u istočnom Egejskom moru.

Kineski umjetnik najavio podizanje spomen-obilježja

Nakon velikog izbjegličkog vala tijekom ljeta, s početkom hladnijih dana broj onih koji su željeli stići do Europe se smanjio, no u prosincu je do grčkih otoka ponovno stiglo više od 100.000 ljudi. Kineski disident i konceptualni umjetnik Ai Weiwei u petak je najavio podizanje spomen-obilježja na Lezbosu.

Kineski aktivist i umjetnik Ai Weiwei
Kineski aktivist i umjetnik Ai Weiwei AFP

“Mnogi su ljudi izgubili život na moru…, a mi im moramo podići spomenik”, rekao je Ai za AFP. “Na Lezbosu sam već otvorio studio u kojem ćemo tijekom godine raditi na raznim projektima”, kazao je.