Nacionalno vijeće: 'Cijene ne rastu zbog uvođenja eura'

'U inflantrnom pristupu niti jedan subjekt ne treba raditi špekulantske poteze', poručio je premijer

21.07.2022., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic predsjedao je 16. sjednicom Nacionalnog vijeca za uvodjenje eura kao sluzbene valute u Republici Hrvatskoj.
  Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković predsjeda sjednicom Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj. Uvodno je istaknuo kako je ulazak Hrvatske u eurozonu veliko postignuće te da je krenulo kovanje hrvatskih eurokovanica. Važno je da ovaj proces bude jedan od sidara stabilnosti, poručio je.

Ovaj naš cilj ostvarili smo u uistinu izazovnim okolnostima, kazao je pa nabrojao globalne krize posljednjih godina. “Ono što moram naglasiti je da se svim mehanizmima koje imamo pridonese dobrom okruženju za potrošače”, kazao je Plenković. “U inflatornom pristupu niti jedan subjekt ne treba raditi špekulantske poteze”, kazao je također te dodao kako svi akteri u procesu moraju pokazati element društvene odgovornosti. Također je poručio da se svi sada trebaju “malo stisnuti”.

Uvođenje etičkog kodeksa

“Od svih nečlanica, Hrvatska ima najeuriziranije gospodarstvo i ovo je bio prirodan proces. Usvojit ćemo Etički kodeks”, kazao je te dodao da se to čini kako ni jedan subjekt ne bi profitirao i bio špekulantski u trenutnim okolnostima.

Potom je govorio o temama koje nas očekuju nakon uvođenja eura. “Naše članstvo je generacijski uspjeh i sada se trebamo baviti svim temama kojima se zemlje članice eurozone bave. Bavit ćemo se međunarodnom ulogom eura i njegovim utjecajem na naše gospodarstvo”, kazao je Plenković.

Primorac: Vlada danas donosi odluku o uvođenju eura

Zatim je govorio ministar financija Marko Primorac, koji je rekao da Vlada danas donosi odluku o uvođenju eura. Ministar je kazao kako je već počelo dvojno iskazivanje cijena te je podsjetio kako njegova obveza počinje 5. rujna i da će trajati do kraja 2023. godine. Kazao je kako će devet tijela nadzirati uvođenje eura u Hrvatskoj te da s kovanjem kovanica sve ide prema planu. Također je rekao kako državu zbog uvođenja eura čeka niz izmjena zakona koji će se mijenjati u redovnoj proceduri.

Riječ je potom uzeo guverner Boris Vujčić koji je pokazao je prezentaciju “najvažnijih koraka Hrvatske pri procesu uvođenja eura”. Podsjetio je da je počelo kovanje eura, da se radi u tri smjene te da su zbog toga zaposlili ljude. Kazao je i kako treba krenuti opskrba eurima, te rekao da će prvo opskrbiti banke i pošte, dok će za tvrtke i građane taj dio krenuti u prosincu. Vujčić je također govorio o dualnom uvođenju cijena. “Cijene rastu, vidjeli smo to, ali ne zbog uvođenja eura”, kazao je Vujčić.

Od listopada poticanje na promjenu valute

Osvrćući se na bankomate kazao je kako će dio bankomata do 31. prosinca biti opskrbljen s kunama, posebno zbog razdoblja božićnih kupovina. Zbog toga ćemo, kako je rekao u Novu godinu ući s bankomatima s kunama, no taj bi dio banke trebale riješiti do 15. siječnja.

Rekao je i da tada građani neće plaćati naknade ako podižu novce na bankomatu druge banke. Kazao je kako će poticati ljude da ranije mijenjaju novac, primjerice od 1. listopada kako se nakon 1. siječnja ne bi stvarao veliki pritisak.

Primorac o Etičkom kodeksu

Ministar gospodarstva Davor Filipović je govorio o etičkom kodeksu te kazao kako je cilj toga da potrošači budu sigurni te da on treba stvarati sigurno okruženje za potrošače te pouzdano i transparentno uvođenje eura te transparentnost cijena.

“Pristupanje etičkom kodeksu poslovnih subjekata je besplatno i dobrovoljno, a taj subjekt potom stječe pravo na naljepnicu na svoja prodajna mjesta i mjesta pružanja usluga”, kazao je Filipović te dodao kako će isticanjem loga tvrtke pokazivati da su vrijedne povjerenja potrošača. Kazao je i kako će pristupanje etičkom kodeksu biti moguće od 16. kolovoza do prosinca 2023. putem aplikacije. Kazao je i kako će putem aplikacije građani moći pohvaliti ili kritizirati tvrtke.