Nadrealno. Poduzetniku kojeg je pokrala Crkva sud zabranio prosvjedovati, biskupi ga kane obeštetiti plaćanjem ručka kroz 197 godina

Caritas je Ravliću ostao dužan 330.000 eura

FOTO: Pixsell/Telegram

Uvrijeđeni osječki suci i državni odvjetnici koji su mjesecima morali gledati svoje slike uz prilično nezgodan sadržaj o njihovim postupanjima, napokon su pronašli način kako ušutkati nekadašnjeg građevinskog poduzetnika, Osječanina Marijana Ravlića. On već duže od godinu dana ukazuje na nepravdu koju su mu, kako smatra, načinili Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, uz pomoć sudova i državnog odvjetništva, te pojedinih odvjetnika.

Ravlić je na nekoliko pokretnih oglasnih panoa, pričvršćenih na auto-prikolice, koje je postavljao na javnim mjestima, ponajviše pred zgradom Županijskog i Općinskog suda u Osijeku, DORH-a i USKOK-a, ali i pred sjedištem Đakovačko-osječke nadbiskupije, Biskupske konferencije u Zagrebu, te pred zgradom Vrhovnog suda i sjedištu USKOK-a u Vlaškoj, na osebujan način prosvjedovao protiv činjenice da mu je Caritas, za izgradnju Duhovnog centar Emaus, između Osijeka i Valpova, ostao dužan ogroman novac, zbog čega je njegova tvrtka RAMS završila u stečaju.

Sada, svi koje je prozivao Ravlić mogu odahnuti: sutkinja Općinskog suda u Osijeku, Snježana Marijanović, 27. srpnja, pozivajući se na članak 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a na temelju članka 159. Prekršajnog zakona, izdala je naredbu o privremenom oduzimanju Ravlićevih mobilnih jumbo plakata, zajedno s prikolicama na kojima se nalaze.

Novčana kazna od 7000 do 2.000 eura

Obavljanje tog specijalnog zadatka, micanje prikolica s plakatima ”kojima se vrijeđaju suci, državni odvjetnici i odvjetnici”, kako je napisala sutkinja Marijanović, povjerila je djelatnicima Policijske uprave osječko-baranjske. Oni su posao obavili i prikolice s tri lokacije, koje je navela sutkinja (ispred Općinskog i Županijskog suda, smještenih u istoj zgradi, DORH-a i Trgovačkog suda), odvukli u dvorište zgrade osječke policije na Trgu Lavoslava Ružičke, gdje su zaklonjeni od pogleda javnosti.

Spomenuti članak zakona na koji se poziva sutkinja, glasi: Tko omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja ili u vezi s vršenjem službe ili njihova zakonita naređenja, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 700 do 2.000 eura ili kaznom zatvora od 30 dana. To znači da bi se Ravlić, uz privremeno oduzimanje prikolica s jumbo-plakatima, mogao suočiti i s takvom prijetnjom.

Kako stoji u obrazloženju naredbe sutkinje Marijanović, Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku 27. srpnja ove godine podnijelo je Općinskom sudu u Osijeku ”obrazloženi zahtjev” kojim traže uklanjanje autoprikolica s plakatima, jer ”postoje osnovane sumnje da bi građanin Marijan Ravlić počinio prekršajno djelo’,’ a ”oduzimanje predmeta neophodno je radi utvrđivanja činjenica u prekršajnom postupku”.

Pobunila se Udruga hrvatskih sudaca

Općinski sud je utvrdio kako je zahtjev ODO-a osnovan jer ”vrijeđa državne organe, odnosno državne institucije, sud, državno odvjetništvo, a također i suce, državne odvjetnike i odvjetnike koji su radili na predmetima u kojima je kao stranka bio Marijan Ravlić”, da ih je nazivao ”lopovima”, ”kriminalcima”, ”kriminalnim sudskim vijećem” te da su ”sudovi leglo kriminala”. Žalba protiv naredbe nije dopuštena.

Zanimljivo, osječki ogranak Udruge hrvatskih sudaca, 26. lipnja obratio se javnosti priopćenjem u kojem se žale kako su u dva navrata, bezuspješno, tražili primanje kod osječkog gradonačelnika Ivana Radića, s ciljem da se uklone plakati na prikolicama ispred zgade Županijskog i Općinskog suda, s obzirom na to da je Grad Osijek davatelj koncesije tvrtki koja naplaćuje korištenje parkirnih mjesta, a na jednom takvom Ravlić je postavio svoje plakate.

U nepotpisanom priopćenju upozorili su kako ”građani kao stranke u sudskim procesima nezadovoljni sudskim odlukama mogu ostvarivati svoja prava putem redovnih i izvanrednih pravnih lijekova, jer im to jamči Ustav Republike Hrvatske.

Sve je počelo pobunom protiv biskupije

Ravlićevo plakatiranje nazvali su ”krajnje neprimjerenim i uvredljivim” te pokušajem nedozvoljenog pritiska na suce, pa zaključili kako je nezadovoljstvo sudskim odlukama ”neumjesno iskazivati objavljivanjem neistina, za potrebe javnosti fabriciranim teorijama zavjere i urote, uvredljivim napisima, fotografijama sudaca, a sve to na javnom mjestu i u javnom prostoru”.

Slično priopćenje, sa sličnim zahtjevom, početkom lipnja, u ime osječkog Odvjetničkog zbora Hrvatske odvjetničke komore, načelniku Policijske uprave osječko-baranjske poslao je Andreas Mlikota, predsjednik odvjetničkog zbora. A onda je sve jednim potezom, na zahtjev Općinskog državnog odvjetništva, riješila sutkinja Marijanović.

Ravlićev neuobičajeni prosvjed, kao što je Telegram pisao još u svibnju prošle godine, započeo je protiv aktualnog i bivšeg biskupa đakovačko-srijemskog, Đure Hranića i Marijana Srakića.

Caritas zbog ovrhe završio u stečaju

Na prikolici s njegovim slikama i likom pape Franje, te tekstom ”Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine!”, na hrvatskom i talijanskom jeziku, koje je vozao diljem Slavonije, pa sve do Zagreb, Ravlić je želio upozoriti kako ga je za više od 300.000 eura prevario Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, kada je, kao što smo rekli, još daleke 1996. njegova tvrtka RAMS izvodila radove na Duhovno rekreacijskom centru.

Slučaj se povlačio po sudovima, Ravlić je dobio pravomoćnu presudu kojom je Caritas Osijek d.o.o. trebao platiti dio duga ali kada je stigla ovrha, Caritas je ekspresno gurnut u stečaj i u međuvremenu izbrisan iz Sudskog registra, pa se Ravlić nije mogao naplatiti. Kao što je Telegram već pisao, istu djelatnost ugašenog Caritasa nastavio je Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije na istoj adresi i s istim ravnateljem, Dragom Tukarom.

Ravlić je pokretao kaznene prijave, ali DORH nije reagirao ili ih je odbacivao, a prekipjelo mu je kada je Općinski sud u Osijeku donio rješenje kojim prihvaća žalbu Đakovačko-osječke nadbiskupije da se ovrha, do odluke Vrhovnog suda na koji je Biskupija uložila reviziju, odgodi bez obzira na pravomoćnu ovršnu presudu Visokog trgovačkog suda. Tada su na plakatima osvanuli i likovi nekoliko sudaca i sutkinja, kao i državnih odvjetnika.

Morao bi živjeti još 197 godina da mu vrate dug

Ravlić, koji je ostao bez tvrtke i primanja, u međuvremenu se obratio Župnom uredu Preslavnog Imena Marijina u Osijeku, tražeći pravo na obroke u Pučkoj kuhinji. Početkom prosinca prošle godine na adresu osječke Pučke kuhinje, s potpisom župnika Filipa Perkovića, stigla je preporuka da Ravlić ”ukoliko se uklapa u standard i provjeru” može primati obroke koje osigurava Caritas.

No, onda su ga zvali iz Biskupije i predložili kako bi bilo bolje da obroke ne uzima u Pučkoj kuhinji, već da su mu spremni plaćati prehranu u nekom od osječkih restorana. Danas Ravlić, na račun Caritasa, koji mu je ostao dužan 330.000 eura, može besplatno jesti u restoranu Prehrana, u vlasništvu osječke tvrtke Nova Furca.

Iz jednog računa koje nam je pokazao, a kojeg je Nova Furca ispostavila Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije 9. siječnja ove godine, 15 Ravlićevih obroka Caritas je platio 69,75 eura. Morao bi živjeti još 197 godina da mu Caritas, kroz obroke, isplati dug od 330.000 eura.