Poduzetnik kojeg su hrvatski biskupi prevarili za milijune: ‘I Papa je potvrdio, s Caritasom mnogo toga nije u redu’

Razgovaramo s Marijanom Ravlićem čija je tvrtka propala nakon što mu je Caritas odbio platiti radove koje je izveo

”Siguran sam da je Sveti otac imao itekakvog razloga kada je papinskim dekretom odlučio smijeniti vodstvo krovne organizacije Caritasa jer se u toj humanitarnoj organizaciji, na žalost, svašta događa”, kaže za Telegram Marijan Ravlić, čiju smo neobičnu borbu s Caritasom Đakovačko-osječke nadbiskupije sustavno pratili.

”Na mom primjeru vidljivo je kako se ponaša Caritas i kako je spreman uništiti ljude, ne hajeći za njihovu egzistenciju i posljedice koje proizlaze iz neodgovornog ponašanja ljudi koji ga vode”, govori Ravlić i podsjeća da se i sam, kao jedna od žrtava bezobzirnost Caritasa, još 2019. bio prisiljen obratiti papi Franji.

Veli, učinio je to nevoljko, svjestan da se Papa ne može baviti pojedinačnim problemima koji se događaju u Caritasu diljem svijeta, ali, dodaje, bio je to potez očajnika. Njegova tvrtka RAMS koja je izvodila radove na nekadašnjem duhovno-rekreacijskom centru Emaus, pored Osijeka, propala je zbog neplaćenih računa Caritasa.

S Bozanićem, naravno, nije uspio

Ipak, Ravliću su iz Vatikana odgovorili: javio se zamjenik u Državnom tajništvu Svete Stolice Edgar Peña. Napisao je kako je Ravlićev zahtjev ”proslijeđen nadležnom tijelu”. No, nadležna tijela u Hrvatskoj, Ured zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, kao i Hrvatski Caritas u Zagrebu uputili su ga da problem riješi s Đakovačko-osječkom nadbiskupijom. U čemu, naravno, nije uspio.

Ravlić je tada krenuo sa spektakularnom prosvjednom akcijom, s ciljem senzibiliziranja javnosti i upoznavanjem s nepravdom učinjenom od institucije koja bi se trebala baviti humanitarnim radom, a ne upropaštavanjem ljudskih egzistencija kao što se dogodilo u njegovu slučaju.

Na nekoliko prikolica nalijepio je jumbo-plakate s likom Svetog oca i aktualnog i bivšeg đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića i Marina Srakića, te tekstom na hrvatskom i talijanskom jeziku: Oče, oprosti im jer ne znaju što čine.

Popelo se na 1,8 milijuna kuna

Plakate s tom porukom provozao je ispred sjedišta Đakovačko-osječke nadbiskupije u Đakovu, Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, a povodom prosvjeda primili su ga i na Kaptolu. No, ništa se nije riješilo. Ravlić je uzalud dokazivao kako je prevaren i kako su mu poslovi s Caritasom život okrenuli naopako: njegova tvrtka RAMS završila je u stečaju, a pokušaj naplate duga spriječen je pravosudnim igrama.

Ravlić je, kako je Telegram pisao, dug prvo pokušao riješiti razgovorom s tadašnjim biskupom Marinom Srakićem, koji mu je, veli, stalno obećavao kako će podmiriti RAMS-ovo potraživanje u iznosu od 2,330.000 kuna, Vrijeme je prolazilo, dug nije bio plaćen pa je Ravlić, izgubivši strpljenje, podigao tužbu.

Dio duga otišao je u zastaru, no na Visokom trgovačkom sudu u Zagrebu, nakon maratonskog suđenja, uspio je u listopadu 2018. dobiti pravomoćnu i ovršnu presudu kojom mu je Đakovačko-osječka biskupija, odnosno njen Caritas, trebala isplatiti pola milijuna kuna, što se s kamatom popelo na približno 1,8 milijuna kuna.

Otišli u stečaj da izbjegnu dug

Ali unatoč pravomoćnoj presudi, umjesto da Caritas tvrtki RAMS plati dug, ta humanitarna organizacija završila je u stečaju. Učinjeno je to ekspresno i s jedninom namjerom da se RAMS-u ne plati presuđeni dug. Trgovački sud u Osijeku pokrenuo je skraćeni stečajni postupak i Đakovačko-osječka nadbiskupija, Caritas Osijek, brisana je iz Sudskog registra, prije godinu dana 29. studenoga 2021.

Ali, nakon toga, sada pod nazivom Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, nastavlja svoju djelatnost na istoj adresi i s istim ravnateljem Dragom Tukarom, ovaj put, međutim, kao pravna osoba Katoličke Crkve koja ne podliježe upisu u Sudski registar.

Ravlić čak nije uspio naplatiti ni 320.000 kuna koliko je Caritas imao na računu kad je stigla ovrha RAMS-a. Sutkinja Općinskog suda u Osijeku Mira Brnjevarac donosi rješenje kojim odgađa ovrhu i udovoljava žalbi Đakovačko-osječke nadbiskupije (što u veljači ove godine potvrđuje i Županijski sud u Zadru) pa je slučaj završio na Vrhovnom sudu koji u postupku revizije treba odlučiti hoće li Ravliću pripasti bar tih 320.000 kuna.

S prikolicama otišao i u Zagreb

Ravlić je kazneno prijavio dvojicu biskupa no prijave su odbačene. A onda je nastavio svoj ”prosvjed na prikolicama” i potkraj lipnja oblijepio ih novim plakatima na kojima su bila imena, kako ih je nazvao, ”Udružene zločinačke organizacije. Objavio je 12 fotografija i isto toliko silueta s imenima crkvenih dostojanstvenika, ravnatelja Caritasa, sudaca Općinskog, Županijskog i Trgovačkog suda u Osijeku, općinskih i županijskih državnih odvjetnika, stečajnih upravitelja, sudskih vještaka i odvjetnika.

S tim je prikolicama otišao i do Zagreba, pa ih u znak prosvjeda parkirao pred zgradom Vrhovnog i Županijskog suda, potom i pred USKOK-om, u Vlaškoj ulici. Ravlić svoju bitku nastavlja pa je nedavno, s novim plakatima i novim sadržajem, jednu postavio i pred zgradom u kojoj je sjedište osječkog USKOK-a. Nezadovoljan je što ništa ne poduzimaju kako bi se njegov problem riješio.

“Ostajem uporan i idem dalje. Drago mi je da je Sveti otac donio odluku kojom želi napraviti reda u Caritas. On je shvatio da u toj humanitarnoj organizaciji nešto duboko nije u redu kao što nije u redu ni u hrvatskom Caritasu, što osjećam na vlastitoj koži. A pred tim oči zatvaraju Hrvatska biskupska konferencija, Kaptol, a ponajviše dvojica biskupa iz Đakovačko-osječke nadbiskupije, Hranić i Srakić”, kaže Ravlić.