Najbolja država. Osječanku policajci prvo ponižavali u stanici, a sad je proganjaju zbog ovog FB komentara o A.P.

Kako se u Hrvatsku, čini se, vratio verbalni delikt. Telegramov Drago Hedl donosi priču

FOTO: Telegram

'Ja sam imenom i prezimenom potpisala komentar pa kad budem znala - također imenom i prezimenom - koga sam uvrijedila, vjerovat ću da ste došli zbog toga. Ovako, vjerujem da ste došli natovariti mi što više prekršajnih prijava', rekla je ona

Je li spominjanje inicijala A. P. i nekoliko kritičkih riječi upućenih policiji u komentaru na jednoj Facebook objavi razlog da vas pozovu na obavijesni razgovor, banu na kućna vrata i zaprijete prekršajnom prijavom za remećenje javnog reda i mira? Slučaj Osječanke Jasminke Bauman svjedoči da se verbalni delikt, čini se, ponovno vratio u policijsko-sudsku praksu.

Na neslužbenoj Facebook stranici grada Osijeka, koju vode građani i koja ima oko 33 tisuće pratitelja, Jasminka Bauman objavila je komentar vezano uz informaciju, izvorno objavljenu na N1 televiziji, da je 58 djelatnika MUP-a dobilo otkaze jer nisu na vrijeme položili državni stručni ispit te da je iz istog razloga otpušteno i šest službenika zatvorskog sustava.

”Ha ha ha, kao sad im je postalo jasno kad su građani masovno počeli davati u medije i prijavljivati što policija radi građanima. Treba sve institucije pročešljati jer mora da su na nečemu kad su ravni uličarima, neodgojeni, nasilni, i da naglasim, taj opis je još i preblag s obzirom što čine. To su bolesni umovi kao i gazda im, AP, ZNA SE!?”, napisala je Bauman pod punim imenom i prezimenom.

Policajac ju pozvao na razgovor u stanicu

Njen komentar objavljen je 3. studenoga, a tri tjedna kasnije, u subotu, 25. studenoga, dvojica policajaca pokucala su joj na vrata. Nije bila kod kuće pa im je njen sin dao broj majčinog mobitela i javio joj da je traži policija. Čim je s njim prekinula razgovor, javio se policajac i zatražio da dođe u postaju na obavijesni razgovor.

“Pitala sam zašto, a policajac je rekao da ću saznati kad dođem. Budući da se u policijskoj postaji više ne osjećam sigurnom zbog događaja od 8. kolovoza, kada su me ponižavali kao ženu, majku i baku, rekla sam da onamo ne želim doći i da mi kažu razloge zbog kojih me zovu”, kaže Jasminka Bauman za Telegram.

‘Žele razgovarati zbog komentara na Facebooku’

O tome kako su ona i njena sestra blizanka, a potom i njena 73-godišnja majka, civilna žrtva Domovinskog rata s 90-postotnim invaliditetom, u kolovozu ove godine bile fizički i psihički zlostavljane, Telegram je već pisao.

“Policajac je rekao da sa mnom žele razgovarati zbog jednog komentara na Facebooku, na što sam se glasno nasmijala i pitala nemaju li, pored toliko ozbiljnih stvari koje se događaju u državi, pametnijeg posla nego građane uznemiravati u subotnje poslijepodne.”

‘Samo su se policajci na to mogli uvrijediti’

Kaže da su joj dvojica policajaca došla kući oko 14:30 sati. Držeći unučicu u rukama pitala ih je što zapravo žele, na što su iz fascikla izvadili dva lista papira s ispisom njenog komentara na Facebooku. Odgovorila je da ne zna u čemu je problem, na što je jedan od policajaca rekao da su primili anonimnu prijavu, jer je komentarom očito nekoga uvrijedila.

“Jedino su se mogli uvrijediti policajci, rekla sam, no oni su to demantirali. Zbunilo ih je moje pitanje kako mogu znati da policajci nisu podnijeli prijavu, ako je anonimna. Dodala sam: ‘Ja sam imenom i prezimenom potpisala komentar pa kad budem znala – također imenom i prezimenom – koga sam uvrijedila, vjerovat ću da ste došli zbog toga. Ovako, vjerujem da ste došli natovariti mi što više prekršajnih prijava kako biste me na sudu prikazali problematičnom osobom u postupku koji će se voditi, a temeljem moje prijave za fizičko zlostavljanje i seksualno ponižavanje u Prvoj policijskoj postavi, što istražuje Državno odvjetništvo.”

Čak ni prijave joj nisu dali na uvid

Rekla je da se ne da zastrašiti te da je svjesna kako svakoga dana mogu dolaziti s novim anonimnim prijavama i zamolila da joj prestanu oduzimati vrijeme. Policija je ustrajala da je nije prijavio nitko iz MUP-a. Izvadili su nekakav papir iz fascikla i rekli da postoji 11 prijava protiv nje. Tražila je da joj dopuste fotografiranje tih prijava, ali to su odbili. Čak joj prijave nisu dali ni na uvid. Držali su papire na udaljenosti s koje je bilo nemoguće pročitati o čemu se radi pa ih brzo vratili u fascikl. Tražili su njenu osobnu iskaznicu i rekli da žele čuti iskaz.

“Pitam policajca kakvu izjavu moram dati; možda o tome zašto sam izrazila mišljenje o počiniteljima nasilja? Rekla sam kako smatram da je taj komentar još i preblag s obzirom na sve što je policija nedavno učinila mojoj majci, sestri i meni. Pitala sam se koga mi građani to plaćamo i za što ih točno plaćamo jer policija troši proračunski novac, gorivo, uredski materijal, gubi vrijeme da bi uznemiravali nas građane, u ovom slučaju mene koja sam njihova žrtva. Upozorila sam da prekoračuju ovlasti oduzimajući mi pravo na mišljenje o tome da sam bila žrtva njihovog nasilja. Dodala sam kako se još nisam oporavila ni od onog događaja u kolovozu te da me ponovno zlostavljaju dolazeći s tvrdnjama da sam opet počinila prekršaj.”

Policija joj se osvećuje zbog prijave?

Otišli su rekavši da će zbog komentara na Facebooku protiv nje podnijeti prijavu prekršajnom sudu i pozvali se na članak 17. Zakon o prekršajima – remećenje javnog reda i mira. Prijeti joj kazna u visini od 700 do 4000 eura. Bauman vjeruje da se policija osvećuje što ih je prijavila za maltretiranje, kako nje same, tako i njene obitelji, pa sada, da bi se pripremili za sudski postupak, ponovno podižu prijavu. Smatra da je zastrašivanjem pokušavaju natjerati na povlačenje prijave koju je podnijela Državnom odvjetništvu.

“Kontaktirala sam osobe koji su na Facebooku dale sličan komentar i zamolila da se jave ako su dobili poziv policije na obavijesni razgovor. Nitko nije javio da je pozvan. Moj komentar je dobio 21 lajk, na članak su reagirale 473 osobe, podijeljen je 17 puta, bilo je 178 komentara. Zato smatram da je obavijesni razgovor vezan za anonimnu prijavu protiv mene imao jedinu svrhu: zastrašiti me”, kaže Jasminka Bauman.

Policija priznala da istražuju Bauman

Telegram se još 28. studenoga obratio Policijskoj upravi Osječko-baranjskoj, a potom i požurnicom 30. studenoga. Odgovor smo dobili tek 4. prosinca navečer. Priznali su da zbog komentara na Facebooku istražuju Jasminku Bauman.

“Vezano za navode iz vašeg upita, obavještavamo vas da policija provodi kriminalističko istraživanje s ciljem utvrđivanja eventualnih obilježja prekršaja iz članka 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Istovremeno, provode se i provjere radi utvrđivanja obilježja protupravnosti [ponašanje kojim se krši određena pravna norma] u tekstu ostalih postavljenih komentara. Također, posljednji dio vašeg upita o evidentiranih 11 anonimnih prijava policiji bez navođenja dodatnih informacija, ne možemo potvrditi”, stoji u odgovoru Policijske uprave Osječko-baranjske na kojeg smo morali čekati šest dana.