Najveći Putinov neprijatelj među oligarsima: 'Ljudi, sve ste krivo shvatili, Ukrajina gubi rat. Dugina? Ubio ju je FSB'

Mihail Hodorkovski smatra da je Zapad pogrešno procijenio situaciju, nudi i rješenje

Russian President Vladimir Putin (L) talks to chairman of the board of Yukas oil company, Mikhail Khodorkovsky (R) during a meeting with members of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs in the Kremlin, Moscow 31 May 2001. Vladimir Putin proposed to discuss tax issues, liberalisation of the currency legislation and Russia joining the World Trade Organisation (WTO).   (POOL)   
AFP PHOTO    EPA/ITAR-TASS POOL (Photo by POOL / AFP)
FOTO: AFP

Svojedobno najbogatiji čovjek Rusije Mihail Hodorkovski, ruski oligarh koji danas živi u londonskom egzilu i žestok je kritičar vladavine predsjednika Vladimira Putina i njegove invazije na Ukrajinu, pozvao je Zapad da odriješi kesu u pogledu opskrbe ukrajinske vojske oružjem ili će se u suprotnome suočiti s Putinovom pobjedom.

U razgovoru za Financial Times rekao je da bi ogromna ekonomska šteta koju Europa trpi zbog eksplozije cijena plina trebala poslužiti kao poticaj ukrajinskim saveznicima da intenziviraju pomoć i brže privedu rat kraju.

“Da su Ukrajini isporučili oružja u vrijednosti od 50 milijardi dolara, situacija bi danas i za Ukrajince i za Putina bila prilično drugačija. Samo moramo shvatiti da postoje okolnosti u kojima se neki problem može riješiti isključivo silom. Pitate li me kako to Zapad može pomoći Ukrajini, nudim vam odgovor koji se sastoji od samo jedne riječi: oružjem”, izjavio je Hodorkovski, koji se obogatio u Jeljcinovo vrijeme na sumnjivim privatizacijama i dubinski poznaje kako ruska poslovna i politička elita funkcionira.

Ukrajina pred gubitkom rata

Upozorio je da, ne bude li intenzivnije isporuke naoružanja, posljedice bi mogle biti teške. “S količinom oružja koja trenutno stiže na bojište, Ukrajina će gotovo sigurno ovaj rat izgubiti. A Putin to dobro zna”, istaknuo je ovaj poduzetnik, koji je jedno vrijeme bio dobar s Putinom, ali su se razišli u ranoj fazi njegove vladavine, a njihov je sukob tada u tolikoj mjeri eskalirao da je Hodorkovski niz godina proveo iza rešetaka. Putin ga danas voli zvati ‘gangsterom’ i ‘mafijašem’.

Ova upozorenja iznosi u trenutku kada je ruski Gazprom do daljnjega obustavio isporuke plina Europi kroz Sjeverni tok 1, pravdajući to navodnim kvarom na plinovodu, zbog čega je u ponedjeljak cijena prirodnog plina na nizozemskoj burzi ICE skočila za oko 30 posto na 272 eura po megavatsatu.

Hodorkovski također upozorava na opasnosti koje ukrajinskim saveznicima prijete upuste li se u pregovore s Moskvom. “Kada čujem neke zapadne lidere kako govore da bi Putinu trebalo omogućiti da si spasi obraz, čini mi se da ti ljudi ne razumiju s kime imaju posla. Mislim da su oni sasvim pogrešno shvatili ovu situaciju. Putinova taktika je ući što dublje u ukrajinski teritorij, a onda nakratko zastati i uvjeriti zapadne lidere da razgovaraju s njim da bi nakon toga krenuo dalje s napadima”, govori Hodorkovski.

Učinak sankcija na Rusiju

Na pitanje daju li ekonomske sankcije uvedene protiv Rusije željeni učinak, Hodorkovski odgovara da se ne bismo trebali fokusirati toliko na stanje financija u Moskvi, već da treba sagledati širu sliku. “Znate, možete vi imati novčanik pun novca, ali ako ga nemate na što potrošiti jer su police u dućanu prazne, svejedno ćete umrijeti od gladi. A to je upravo ono što se trenutno događa s ruskom ekonomijom, posebice u visokotehnološkom sektoru. Tvornice danas jednostavno ne mogu proizvesti naprednije, moderno oružje jer im nedostaje elektroničkih komponenata”, pojašnjava i dodaje da je Rusija suočena i s dosad neviđenim odljevom mozgova što im dodatno ugrožava sposobnost za jače vojno djelovanje.

“Svi ti mladi stručnjaci koji napuštaju danas Rusiju odlaze na Zapad i sa sobom nose znanja o tehnološkom razvoju. I naravno da to za Moskvu predstavlja ozbiljan udarac, ne samo za Putinovu ekonomiju, nego i na njegove mogućnosti da nastavi s ratom”, kaže Hodorkovski koji se na kraju osvrnuo i na misterioznu smrt direktora naftne kompanije Lukoil Ravila Maganova, koji je u Moskvi pronađen mrtav nakon pada s prozora bolnice u kojoj se liječio.

Atentat na Duginu režirao FSB?

“Ne mislim da je njegova smrt politički motivirana. Bio je teško bolestan. A njegovi kolege, barem oni s kojima sam se ja čuo, kažu mi da je bio u tako teškom stanju da nije imao šanse preživjeti”, izjavio je Hodorkovski.

Ipak, za smrt Darje Dugine, novinarke i kćeri Putinova ideologa Aleksandra Dugina, koja je nedavno u Moskvi poginula u eksploziji bombe postavljene u njezin automobil, okrivljuje FSB.

“Trenutno mogu samo nagađati, ali meni se ovo čini kao FSB-ova provokacija”, izjavio je pojašnjavajući da, u slučaju da Putin bude prisiljen usporiti ratne operacije u Ukrajini, ultranacionalisti poput obitelji Dugin mogu za njegovu vladavinu postati ozbiljan problem.