Nakon 14 godina Orban ima ozbiljnog oponenta. Zašto je, međutim, mađarskog premijera teško skinuti s vlasti?

Mađarska u lipnju ide na europske i lokalne izbore. To je prvi stvarni test nove političke opcije čiju listu predvodi donedavni Fideszov insajder

FOTO: Telegram/AFP

U jesen 2019. činilo se da se u čvrstoj vlasti Viktora Orbana stvaraju prve ozbiljne pukotine. Na lokalnim izborima u Mađarskoj oporbene stranke osvojile su deset od 23 veća grada, uključujući Budimpeštu gdje je kandidat ujedinjene oporbe postao novi gradonačelnik. Činilo se, dakle, da je Orbanov Fidesz moguće pobijediti. Ali ne zadugo: na parlamentarnim izborima u proljeće 2022. Orban je glatko osvojio četvrti uzastopni mandat.

U jesen 2019., kada je na lokalnim izborima mađarska oporba, nakon gotovo cijelog desetljeća, preuzela vlast u glavnom gradu, drugi po veličini grad u Mađarskoj ostao je uvjerljivo u rukama Fidesza. Kandidat Orbanove stranke u Debrecenu je dobio oko 62 posto glasova. Tek trećina glasova otišla je oporbi. Debrecen je ostao političko uporište vladajuće stranke.

Najpopularnija oporbena opcija

Zato je prosvjedni skup ovog vikenda u tom gradu na istoku Mađarske privukao značajnu pozornost medija: oko deset tisuća ljudi sudjelovalo je na skupu potpore Peteru Magyaru koji se u zadnjih nekoliko mjeseci prometnuo u glavnog Orbanovog političkog suparnika. Debrecen je dio njegove predizborne turneje – u lipnju su europski i lokalni izbori – na kojoj je nekadašnji Fideszov insajder uspio mobilizirati tisuće ljudi.

Pitanje je, međutim, je li to dovoljno da se uzdrma čvrsta vlast Viktora Orbana. Ankete sugeriraju da zasad ipak nije: krajem travnja Magyarova stranka bila je najpopularnija oporbena opcija u Mađarskoj, ali je vladajuća stranka premijera Orbana i dalje uživala visoku podršku među biračima koji će vjerojatno izaći na izbore za Europski parlament. Kako javlja portal Telex, prema jednoj od anketa Fidesz je imao 46 posto potpore, a Tisza 24 posto.

Stvarni doseg strelovitog uspona

Radi se, dakako, o vrlo respektabilnom rezultatu za političara koji se u utakmicu – i to protiv dosad gotovo nedodirljivog Orbana – uključio prije samo tri mjeseca. I u Orbanovu taboru, čini se, osjećaju da im čovjek, koji je donedavno bio dio vladajućih, dakle njihovih krugova, predstavlja sve ozbiljniju političku prijetnju – zapadni mediji izvještavaju da su vlasti upotrijebile značajne resurse kako bi ga pokušali diskreditirati.

No, stvarni doseg njegova (zasad) strelovitog političkog uspona ovisit će o nekoliko elemenata. Prvo je pitanje kome Peter Magyar „uzima“ birače; tko gubi potporu zato što se na stranačkoj sceni pojavila nova protuorbanovska opcija? Sam Magyar kaže da cilja na razočarane birače Fidesza i simpatizere oporbe. No, jedno nedavno istraživanje koje citira Telex pokazalo je da većinu potencijalnih birača dobiva iz bazena neodlučnih, ali i među onima koji su dosad podržavali pojedine oporbene stranke, poput Momentuma. Ta stranka, koja ima dvije eurozastupnice, sada (pred europske izbore) „pleše“, čini se, po rubu izbornog praga.

Izbore ne dobivaju u gradovima

Fidesz, pak, i dalje ima visoku potporu među biračima, barem tako sugerira većina anketa, no jedna provedena početkom travnja pokazala je silazni trend podrške za vladajuću stranku. Orbanu je, međutim, ključno da zadrži svoja tradicionalna uporišta – stranke poput Fidesza izbore ne dobivaju u velikim gradovima poput Budimpešte, već su njihove biračke utvrde u manjim sredinama – i zato je prosvjed u Debrecenu privukao dodatnu pozornost.

Pristaše Orbanova oponenta mahale su mađarskim zastavama „s imenima gradova i sela diljem zemlje iz kojih su došli“, izvijestio je Associated Press s nedjeljnog skupa, napominjući da je fokus Magyarove kampanje upravo na ruralnim područjima u kojima je dosad na skupove uspio privući tisuće ljudi. To drugim Orbanovim protivnicima, ističe AP, nikada nije uspijevalo.

Zato je u jesen 2019., nakon relativnog uspjeha oporbe na lokalnim izborima, bilo daleko prerano zaključivati da je Orbanov stisak u Mađarskoj popustio. I tada se pokazalo da Fidesz – kao i HDZ – može pretrpjeti poraz u velikim gradovima, a da mu to ne našteti izgledima na nacionalnim izborima.

Tko je u stanju uzdrmati Orbana?

Peter Marki-Zay, političar u kojeg su oporbene stranke tada polagale velike nade, a analitičari procjenjivali da pod njegovim vodstvom oporba ima realne šanse za izborno iznenađenje, na parlamentarnim izborima nije uspio uzdrmati Orbana; ujedinjena oporba dobila je svega trećinu glasova. Orban je osigurao četvrti mandat zaredom.

Ali i izborni je sustav postavljen tako da preferira vladajuću stranku, upozoravaju već dulje vrijeme analitičari: zbog izbornih jedinica i pravila, mađarska oporba, tvrde analitičari, morala bi pobijediti s razlikom od tri do pet, a po nekima čak i šest postotnih bodova da bi s vlasti maknula Orbana.

Mađarski premijer je, dakle, oporbi još uvijek teško dostižan. U ovom je trenutku prerano prognozirati da bi Peter Magyar to doista mogao promijeniti. Indikativna je, međutim, reakcija vladajućih krugova na njegovu pojavu i kampanju. Da ga se ne plaše, jednostavno bi ga ignorirali.