Nakon 20 godina Alžir će dobiti novog predsjednika. Što ne znači da će žestoki prosvjedi prestati

Parlament će imenovati privremenog predsjednika, no on nema podršku prosvjednika

Algerians take part in an anti-government demonstration, in Algiers, Algeria, on April 5, 2019. Algerians were gathered for the first mass protests since the resignation of ailing president Abdelaziz Bouteflika, in a key test of whether the momentum for reform can be maintained. Opponents of the old regime have called for a massive turnout, targeting a triumvirate they dub the "3B" -- Abdelakder Bensalah, Tayeb Belaiz and Prime Minister Noureddine Bedoui. Photo by Louiza Ammi/ABACAPRESS.COM
FOTO: Profimedia, Abaca Press

Alžirski parlament sastat će se u utorak kako bi odabrao novog privremenog predsjednika nakon što je dugogodišnji vođa Abdelaziz Bouteflika dao ostavku prošlog tjedna popustivši pod pritiskom vojske i prosvjeda diljem zemlje. Državna novinska agencija APS izvijestila je kasno u subotu kako će se oba doma Parlamenta sastati u utorak kako bi potvrdili da je upražnjena funkcija predsjednika države.

Temeljem alžirskog ustava parlament bi trebao izabrati vođu gornjeg doma, Vijeća nacija, za privremenog vođu u prijelaznom razdoblju od 90 dana kako bi se mogli održati novi izbori. Međutim, predsjednik doma Abdelkader Bensaleh nema podršku alžirske opozicije i tisuća prosvjednika koji su vodili pokret protiv Bouteflika.

Prosvjednici smatraju da su Bensaleh, premijer Nouredin Bedoui i predsjednik ustavnog vijeća Tayeb Belaiz dio starog sistema kao i Bouteflika te zahtijevaju da odstupe. Bouteflika se povukao u utorak nakon sveopćih prosvjeda protiv njegove vlasti i pritiska moćne vojske.

Nestao iz javnosti nakon moždanog udara

Na vlasti je bio od 1999. godine. Doživio je moždani udar 2013. te su ga od tada rijetko viđali u javnosti. Njegov mandat trebao je završiti 28. travnja, a pod pritiskom prosvjednika prvo je ponudio da se ne kandidira za novi, nakon čega je bio prisiljen odstupiti s dužnosti. Alžir je veliki proizvođač nafte i plina, a prosvjedi do sada nisu utjecali na izvoz.

Najveći alžirski izvori nafte, polja Hassi Messaoud i Hassi Rmel, normalno su u pogonu, rekao je izvor iz alžirskog naftnog giganta Sonatrach. Mnogi Alžirci kažu da predsjednik i njegovi veterani rata za neovisnost od Francuske iz 1954.-1962. već desetljećima zanemaruju narod i njegove probleme. Vojska, koja tradicionalno igra zakulisnu igru održavanja i raspodjele moći, distancirala se od Bouteflike te je ostala u vojarnama tijekom krize. Očekuje se da će zadržati svoj utjecaj u svim scenarijima.