Nakon drastičnog uzmaka, potpuno je jasno: Putin je ovo izgubio

Rusko ministarstvo obrane kazalo je kako su odlučili smanjiti vojne aktivnosti oko Kijeva

FOTO: AFP/Telegram

Prema informacijama s nove runde mirovnih pregovora, održane u Istanbulu, ruske i ukrajinske delegacije dogovorile su smanjivanje ruskih vojnih aktivnosti oko Kijeva. Kijev je, znamo, bio jedan od primarnih ciljeva Putinove invazije: smatrao je da glavni grad Ukrajine može pasti za nekoliko dana, nakon čega bi instalirao svoj režim i uspostavio kontrolu nad cijelom zemljom.

Krajem veljače, nekoliko dana uoči početka napada, Putinovi propagandisti i PR stručnjaci na televiziji su se hvalili kako ruska vojska može zauzeti Kijev u roku od 48 sati, što bi označilo vjerojatan pad ukrajinske vlade i rusku pobjedu u ratu. Analize ruske tajne službe FSB-a govorile su da će većina Ukrajinaca pozdraviti rušenje dotadašnje vlasti i dolazak Rusa.

Promjena retorike na ruskoj TV

Analitičari su se tada bili fokusirali na konačni izgled Ukrajine nakon rata – hoće li Putin krenuti i na zapadni dio zemlje, koliki dio teritorija će anektirati, a koliki ostaviti pod fiktivnim suverenitetom, dok gotovo nitko nije razmatrao opciju da bi se Ukrajina mogla uspješno boriti protiv Rusa. Rusija je tvrdila kako ne priznaje režim Volodimira Zelenskog, te da se Ukrajina mora temeljito denacificirati.

Međutim, nakon više od mjesec dana borbe, Ukrajina je čitava, a Zelenski i dalje na vlasti. Putinovci po ruskim medijima sada govore kako je “nerealno očekivati pobjedu nakon svega nekoliko tjedana”, kako je “ukrajinska vojska druga najjača vojska u Europi”, kako su Ukrajinci “imali osam godina da se pripreme i treniraju”.

Nakon današnjih pregovora, zamjenik ruskog ministra obrane izjavio je da su u Moskvi odlučili “značajno smanjiti vojne aktivnosti u području oko Kijeva i Černihiva kako bi se povećalo međusobno povjerenje u buduće pregovore i sklapanje mira s Ukrajinom”.

Garancije slične NATO članstvu

Osim toga, tvrde Ukrajinci, dobili su ponudu da se pitanje Krima bilateralno riješi kroz 15 godina, uz obećanje da neće biti novog rata oko njega, kao i mogućnost da osiguraju sigurnosne garancije od Zapada koje nalikuju Članku 5. NATO saveza, samo što bi sigurnost garantirale zapadne zemlje, a ne sam NATO.

Nakon višetjednih bombastičnih najava o ekspresnoj pobjedi i submisiji Ukrajine, kao i Putinovih bijesnih govora i velikih eseja o tome kako Ukrajina ustvari ne postoji, rusko ministarstvo obrane govori o smanjenju vojnih aktivnosti, međusobnom povjerenju i sklapanju mira. Također, Ukrajini nude poziciju prema Zapadu koja nije pretjerano različita od članstva u NATO-u.

Veći fokus na Krim i Donbas

Nakon ovog drastičnog uzmaka, potpuno je jasno kako je ruski despot izgubio. Čak i ako se radi o kupovanju vremena kako bi regrupirao snage i pokušao ponovno, Vladimir Putin osramotio se u pokušaju da brzinski pokori Ukrajinu i prebaci je nazad u rusku sferu interesa. Putin možda uspije presložiti i pojačati vojsku kako bi ponovno narsnuo na Kijev, no njegov plan invazije definitivno je propao.

Vjerojatnije je kako će Rusi izlaz iz debakla pokušati pronaći kroz Krim i Donbas, regije koje su i prethodno bile pod njihovom djelomičnom ili potpunom kontrolom. Rusko ministarstvo obrane već je ranije kazalo kako su ciljevi vojne operacije u tom dijelu zemlje gotovo u potpunosti ostvareni, pa će Putin u svojim propagandnim kanalima moći tvrditi da je ostvario demilitarizaciju.

No, realno, riječ je o teškom porazu i civilizacijskoj sramoti ruskog diktatora, nakon kojeg će mu se ozbiljno zakomplicirati politička situacija kod kuće: odgovoran je za bespotrebne i tragične smrti tisuća ljudi u Ukrajini, od ukrajinskih beba u rodilištu do vlastitih vojnika. Svoju je zemlju stavio u međunarodnu izolaciju i pod udar izuzetno jakih zapadnih sankcija, i pokazao kako je bitno slabija nego je itko mogao zamisliti.