Nakon što su se njegovi građani jutros probudili pod uzbunama posve je jasno: i Japan će se početi naoružavati

Sjeverna Koreja evidentno šalje poruku

People watch a television screen showing a news broadcast with file footage of a North Korean missile test, at a railway station in Seoul on November 3, 2022. - North Korea fired one long-range and two short-range ballistic missiles on November 3, Seoul's military said, with one prompting warnings for residents of a South Korean island and people in parts of northern Japan to seek shelter. (Photo by Jung Yeon-je / AFP)
FOTO: AFP

BBC-jev dopisnik iz Tokija, Rupert Wingfield-Hayes, piše kako je ljudima koji žive u sjevernom Japanu jutro bilo “zbunjujuće i nervozno”. U 07:50 sati oglasile su se uzbune za zračni napad u prefekturama Miyagi i Yamagata, a TV programi su prekinuti kako bi se ljudima poručilo da se sklone.

Japanska obalna straža rekla je da će projektil ispaljen iz Sjeverne Koreje preletjeti iznad Japana. Sjevernokorejske su rakete već prelazile preko Japana, jedna je to učinila prošlog mjeseca, ali nikada ovako daleko na jug kao jutros. Međutim, raketa koja je jutros lansirana nikada nije stigla u japanski zračni prostor. Prema južnokorejskim vojnim izvorima, raketa nije uspješno izvršila svoj zadatak, pa je pala s neba, pljusnuvši u Japansko more.

Što ovo ispaljivanje raketa znači?

Povratak uobičajenim životima nakon ovakvog raspleta situacije za Japance nije tako jednostavan. Prvo, ispaljivanje balističkih projektila prema susjedima bez upozorenja, ostavljajući ih da pogađaju gdje će pasti, nije normalno ponašanje. To je krajnje provokativno i opasno, potpuno izvan normi međunarodnih obrazaca ponašanja, piše Wingfield-Hayes. Riječ je o direktnoj prijetnji zrakoplovima i brodovima. Ako se projektili raspadnu, krhotine mogu padati na one koji se nalaze ispod.

Drugo, današnje lansiranje dolazi dan nakon što je iz Sjeverne Koreje lansiran rekordan broj projektila u mora uz obalu Južne Koreje. Ovo lansiranje također dolazi samo nekoliko dana prije ključnih američkih izbora na sredini mandata, a sjevernokorejski vođa Kim Jong-un nada se da će pokazivanjem svojih vojnih sposobnosti privući pozornost u glavnom gradu SAD-a.

Imaju velikih problema s projektilima

No, što zapravo Kim Jong-Um želi postići? BBC piše kako Sjeverna Koreja namjerno pojačava napetosti sa svojim susjedima. Analitičari misle da sve vodi prema nečem većem, kao što je nuklearno testiranje ili veliko testiranje balističkog projektila dugog dometa na Pacifiku. Možda i oboje.

Svi ovi događaji imaju neki zajednički cilj, što je obrazac koji je Pjongjang koristio 2010. godine i ponovno 2017. godine. Prvo podižu napetosti do zastrašujuće razine, a zatim pozivaju na angažman i ustupke Južne Koreje, Japana i Sjedinjenih Država. Pjongjang sada gotovo sigurno radi isto.

Kim vjerojatno ima i drugi cilj. Sjever je još daleko od usavršavanja svoje raketne tehnologije. Nakon što je projektil lansiran u svemir, bojeva glava se odvaja i vraća prema Zemlji. Ona mora biti u stanju izdržati ogromnu toplinu i pritisak koji nastaju dok roni kroz atmosferu. U prijašnjim testovima čini se da su sjevernokorejske bojeve glave prilikom ponovnog ulaska u atmosferu zakazale. Dakle, Pjongjang mora nastaviti testirati kako bi usavršio svoju tehnologiju.

Cilj je, zapravo, zaprijetiti SAD-u

Čini se da je raketa u današnjem testu letjela po takozvanoj “uzvišenoj putanji”, leteći visoko u svemir, oko 2000 kilometara, a zatim se strmo spustila. Moguće je da je to učinjeno kako bi se testirala raketa dugog dometa, bez letenja iznad Japana. Ako je današnji test doista bio još jedan neuspjeh, to je samo još jedan dokaz koliko Pjongjang još mora raditi na svojem oružju.

Međutim, krajnji cilj nije samo ugroziti Južnu Koreju i Japan, budući da Sjeverna Koreja to već sada može. Cilj je zaprijetiti SAD-u interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) koja može nositi nuklearno oružje.

Japan će se početi naoružavati

Današnje lansiranje sigurno će potresti one koji su čuli sirene, ali ako je namjera Sjeverne Koreje zastrašiti Japan, to ima suprotan učinak. Testna lansiranja projektila Pjongjanga, zajedno s nedavnim prijetnjama Kine Tajvanu, imaju dubok utjecaj na japansku politiku. Desetljećima su japanski desničari pozivali na ukidanje poslijeratnog pacifističkog ustava i ponovno naoružavanje zemlje.

Do sada je većina običnih Japanaca govorila ne naoružavanju zemlje, no to se mijenja i sada zagovaratelji naoružanja imaju sve više opravdanja koja su im potrebna da guraju naprijed svoje politike. Sljedeći mjesec vlada će predložiti udvostručenje obrambenog proračuna tijekom sljedećeg desetljeća, kao i nabavu oružja dugog dometa.

Izvješća pokazuju da Japan pregovara o kupnji stotina krstarećih projektila Tomahawk od SAD-a. To bi značilo da će po prvi put od Drugog svjetskog rata Japan imati mogućnost napadati mete duboko u Kini i Sjevernoj Koreji.