NATO je obučavao ukrajinsku vojsku, ali im ne ide po planu. ‘Zapad je debelo pogriješio…’

Analitičari tvrde da taktike NATO-a ne daju rezultate zato što Ukrajina ne dominira nebom

Analitičari tvrde da taktike NATO-a kojima su podučene ukrajinske snage ne daju rezultate zato što Ukrajina ne dominira nebom, piše Newsweek. Ukrajinska vojska, čija protuofenziva traje već nešto više od dva mjeseca, implementirale su NATO-ov stil borbe u svoje oružane snage.

Međutim, u tekstu New York Timesa sugerira se zašto obuka NATO-a možda nije tako uspješna kao što se očekivalo. “Ukrajinska vojska zasad je ostavila po strani američke metode borbe i vratila se taktici koju najbolje poznaje”, piše NYT.

Stručnjaci kažu kako je glavni razlog za to – izostanak ukrajinske zračne nadmoći. “Da bi zapadni pristup učinkovito funkcionirao, potrebni su vam svi elementi, a ključni element toga je zračna snaga”, navodi umirovljeni pukovnik britanske vojske Hamish de Bretton-Gordon.

NATO se oslanja na nebo

Zapadne zemlje usmjerile su desetke milijardi dolara pomoći u Ukrajinu, ali u sklopu paketa nisu borbeni avioni poput F-16 ili NATO-ovi standardni jurišni helikopteri.

Samo nekoliko sati prije početka protuofenzive, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je za Wall Street Journal da ruska zračna nadmoć i potreba Kijeva za protuzračnom obranom znače da će “veliki broj vojnika poginuti” u nadolazećim mjesecima.

“Ukrajincima su ruke vezane bez zapadnih zrakoplova”, rekao je Bretton-Gordon. NATO-ov stil borbe, koji se snažno oslanja na kontrolu neba, testiran je samo na područjima u kojima savez ima nadmoć, navode stručnjaci.

Nedostatak iskusnih ljudi

“Nijedan živući član oružanih snaga NATO-a nije iskusio borbu ni približno onome što su iskusili Ukrajinci u proteklih 18 mjeseci. NATO-ov način ratovanja nikada nije bio ozbiljno testiran protiv velikog protivnika unatoč desetljećima ulaganja i obuke”, rekao je David Ellison iz Haaškog centra za sigurnosne studije (HCSS).

“U slučajevima kao što su Irak i Zaljevski rat 1991., američke i zapadne snage bile su u mogućnosti brzo uspostaviti golemu zračnu nadmoć”, rekao je za Newsweek Paul van Hooft, drugi analitičar iz HCSS-a.

Ukrajinske snage prošle su NATO-ovu brzinsku obuku kako bi se oslobodile doktrina iz sovjetske ere, sličnih onima koje koriste moskovske snage. Nick Reynolds, znanstveni suradnik za kopneno ratovanje pri obrambenom think tanku U.K. Royal United Services Institute, navodi da među ukrajinskim snagama vlada veliki nedostatak iskusnih ljudi.

Promjena taktike ratovanja

“Pretpostavljalo se da će se u nekoliko mjeseci obuke Ukrajinci boriti kao Amerikanci. To je krivi pristup, trebalo im je omogućiti da se bore onako najbolje kako znaju”, rekao je Michael Kofman iz think tanka Carnegie Endowment for International Peace.

“Nije iznenađujuće da su Ukrajinci odustali od dijela zapadnjačke obuke jer njihovo iskustvo i prilagodba ratu nadmašuju zapadne mirnodopske koncepte. Ako išta, mi imamo puno više za naučiti od Ukrajinaca nego što oni mogu naučiti od nas”, rekao je Ellison.

U idealnom svijetu, ukrajinski vojnici imali bi godinu dana za treniranje i usvajanje novih stilova borbe, rekao je de Bretton-Gordon. “Ponekad, kada postane teško, možete se vratiti onome što vam je intuitivno, a ne onome što ste naučili”, dodao je.

Ukrajina suočena s kritikama

Analitičari su se dugo pitali hoće li se obuka Ukrajine uroditi plodom. Kako su uspjesi nakon tjedana borbi minorni, Ukrajina se suočila s kritikama zbog sporog tempa.

“Rusija je imala vremena izgraditi obranu duž svojih okupiranih područja, a ukrajinske snage prelaze na okupirana područja kako bi se borili s njima. To će biti teška borba”, rekao je glasnogovornik Pentagona Pat Ryder.

“Obučavamo Ukrajince od 2014. godine. SAD je uvjerena da Ukrajina ima borbene sposobnosti koje će moći primijeniti u periodu kad im to bude odgovaralo”, zaključio je Ryder u svom obraćanju medijima.