Neki energetski divovi imaju dosta logičan plan kako spasiti planet, no postoji jedan krucijalni problem

Šest tvrtki poslalo je pismo Ujedinjenim narodima i svjetskim vladama

Smoke billows from Sapref South African Petroleum Refinery just outside Durban City on November 29, 2011 as the UN Climate Change Conference continues until December 9.     AFP PHOTO/ ALEXANDER JOE
FOTO: AFP/AFP

Šest velikih europskih energetskih tvrtki napisalo je prošlog petka pismo Ujedinjenim narodima u kojem kažu kako žele pomoći zadovoljiti rastuću potražnju za energijom na globalnoj razini. Istovremeno, kažu, žele sudjelovati u međunarodnim nastojanjima da se porast globalne temperature zadrži unutar 2 celzijeva stupnja, kao što je to bio slučaj u pred-industrijsko vrijeme, javlja Financial Times.

Nazivajući klimatske promjene “ključnim izazovom za naš svijet”, kompanije BG Group, BP, Eni, Shell, Statoil i Total pozvale su UN i vlade diljem svijeta da uvedu sustav utvrđivanja cijena za emisije ugljika koji bi, prema njihovu mišljenju, potaknuli ulaganje u tehnologije s manjim upotrebom ugljena i manjim emisijama ugljikova dioksida.

Američke velike kompanije ne žele sudjelovati

“Da bismo mi mogli učiniti više, vlade diljem svijeta moraju nam omogućiti jasne, stabilne, dugoročne i ambiciozne političke okvire”, napisale su kompanije. “To bi smanjilo neizvjesnost i pomoglo poticanju ulaganja u prave tehnologije s manjom upotrebom ugljika te u prave resurse u pravilnom tempu”, kažu iz kompanija.

Međutim, ne slažu se sve svjetske velike energetske kompanije s ovim pristupom. Dvije najveće američke energetske tvrtke, Exxon Mobil i Chevron, kažu da oni neće sudjelovati u ovom pritisku na određivanje cijena ugljena. “Nećemo biti neiskreni o ovoj temi. Nećemo zavaravati nikoga”, rekao je Rex Tillerson, izvršni direktor Exxon Mobilea. “Mislimo da možemo dati vlastite izjave i da naše izjave govore same za sebe”, rekao je, pak, izvršni direktor Chevrona John Watson.

Ekolozi pozdravili odluku europskih tvrtki

Jedan od voditelja klimatskog i energetskog programa u Fondu za obranu okoliša Mark Brownstein pozdravio je poziv na utvrđivanje cijena za zagađenje uzrokovano upotrebom ugljika. “Kad velika skupina globalnih naftnih i plinskih kompanija zajednički kaže da se žele konstruktivno uključiti u razvijanje globalne klimatske politike, mi to pozdravljamo”, rekao je za VICE Brownstein. “Pravo je pitanje zašto su dvije globalne naftne i plinske kompanije odlučile ne sudjelovati u ovome”, pita se Brownstein.

Europske energetske kompanije, kaže Brownstein, prepoznale su dugoročnu korist ovog pristupa koju Exxon Mobil i Chevron čini se namjeravaju zanemariti. Ekonomska stručnjakinja Adele Morris s instituta Brooking objasnila je da ove dvije kompanije sada trenutno pokušavaju zadržati svoju poziciju o klimatskim promjenama, radije nego da pokušaju oblikovati zajedničku viziju s konkurentskim kompanijama.