Nesuđeni šef Srebrnjaka ne posustaje, opet nasrće na zagrebačku vlast: 'Lenjin ih je krivo podučavao'

Tvrdi i kako su od njega tražili da ne sudjeluje na Hodu za život

24.07.2015., Zagreb - Dr. Darko Richter, pedijatar koji je posvojio tri djevojcice, bioloske sestre.  
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Nesuđeni šef Dječje bolnice Srebrnjak Darko Richter ponovno je nasrnuo na vlast u Zagrebu. Richter se zbog ranijih izjava, koje su dospjele u javnost, povukao s ravnateljske pozicije nedugo nakon što ga je izabralo Upravno vijeće bolnice. I ono je zbog svega na kraju podnijelo ostavku.

Sad u objavi na Facebooku pod naslovom “što su od mene tražili dok su me vagali za mjesto ravnatelja Srebrnjaka”, još jednom platformu Možemo optužuje za korištenje metoda komunističkih lidera, ovog puta izvlačeći Lenjina. Primarijus tvrdi da su od njega tražili da ne istupa javno, nego da nastupe koordinira s glasnogovornikom iz Gradske uprave, kao i da ne sudjeluje na Hodu za život.

‘Lenjin ih je krivo podučavao’

“To mi je ponovljeno nekoliko puta. Najviše ih je mučila medijska hajka, zbog koje su tražili da se ne branim, da pustim da se slegne. Ponavljali su kako se dijametralno svjetnazorski razlikujemo, kao da se razlikuju samo oni od mene, ali ne i ja od njih. Udaljenost je ista. Najvažniji im je bio ideološki okvir. Sve im se na tome ruši. Netko ih je krivo podučavao (mislim, Lenjin: ‘cijela politika je kadrovska politika, i ništa više’; tako je nekako govorio)”, poručio je Richter.

Richter je za bolnicu Srebrnjak rekao da je “rupa bez dna”, pa dodao: “Kada dođe politički komesar, ili neki katolik za kojeg će nam javiti s portala index-hr da je to pravi katolik kakvog treba tražiti, ta će ih rupa doći glave – financijski. Prokušani kadrovi na Srebrnjaku će se pokušati ponovno ponuditi da saniraju rupu koju su sami otvorili. Ma bit će to zanimljivo”, zaključio je.

Zagrebačku vlast napao i ranije

Oštre javne reakcije izazvala je Richterova izjava iz 2010. kada je medicinski potpomognutu oplodnju nazvao “silovanjem u epruveti”, a kasnije je izašlo da je tijekom skupa (neregistrirane) Hrvatske pravoslavne crkve rekao kako se u njegovoj obitelji govorilo “ne vjeruj Srbinu”.

Nakon što su isplivale njegove izjave, i dok je još ustrajao na ostajanju u Srebrnjaku, Richter je na Facebooku pokušao umiriti javnost pomirljivom objavom. Međutim, otkriveno je da je tu objavu redigirao i u ranijoj, nešto duljoj verziji, obrušio se na “pravne nasljednike komunističke partije” koja je “1945. netremice decimirala hrvatski narod od čega se nismo oporavili do dana današnjega”.

Iako je prilikom ostavke bio blag prema Tomaševićevoj vlasti, ubrzo ju je ipak napao. U izlaganju u 17 točaka opisao je kako su mu sugerirali da reagira. Istaknuo je da se prema njemu primjenjuju komunističke metode te da se od njega traži da se odrekne sebe. Na kraju je zaključio: “Želim Gradskoj upravi da riješi sve te probleme s nekim tko je njima bliskih ideoloških nazora. Neka ga miluju. A ako i nije, bit će to poslušniji. Samo, pitanje jest da li poslušnost u odrasloj dobi odgaja kompetentnost za rješavanje problema.”