Netko se dobro zabavlja: od mega aviobombe do ničeg u samo pedesetak sati

Ako ništa drugo, barem je sad možda malo jasnije kako ama baš nitko nije reagirao u četvrtak navečer kad im se dron pojavio na radarima

Nakon što nitko u Hrvatskoj i moćnom NATO savezu nije poduzeo ama baš ništa da se dron težak šest tona zaustavi prije nego se sruši u centru Zagreba, nakon što se pola Vlade prešetavalo i fotkalo nad kraterom da bi ministar obrane dan poslije zasmijavao stručnjake kazavši kako je na letjelici bila i golema aviobomba - dobili smo i nastavak

Nakon svog tog alanfordovskog paradiranja oko letjelice koja pukim slučajem nije nikog ubila kad je tresnula u sam centar Zagreba, čovjek bi pomislio da je teško zamisliti još veći cirkus. No, ovo su očito vremena u kojima nije dobro previše pretpostavljati.

Naime, nakon što nitko u Hrvatskoj i moćnom NATO savezu nije poduzeo ama baš ništa da se dron težak šest tona zaustavi prije nego se sruši u centru Zagreba, nakon što se pola Vlade prešetavalo i fotkalo nad kraterom da bi ministar obrane dan poslije zasmijavao stručnjake kazavši kako je na letjelici bila i golema aviobomba – dobili smo i nastavak. Nastavke, zapravo.

Kako je mršavila bomba

Prvo je sinoć premijer Plenković stao iza Banožićevih teza o tome da je na dronu bila bomba. No, iako je ministar precizirao da se radilo o aviobombi, a kasnije njegov savjetnik i kako je ta aviobomba bomba bila teška 120 kilograma, od čega je trećina otpadala na eksplozivno punjenje, Plenković je ipak napravio koračić natrag, kazavši kako se tek treba utvrditi o kojoj se vrsti bombe radilo. No, ustvrdio je i kako je svakako do eksplozije – došlo.

Danas, međutim, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg (NATO je onaj vojni savez koji je propustio reagirati na činjenicu da mu nebom skoro punih sat vremena paradira sovjetski dron gigantskih proporcija) u potpunosti okreće ploču – i to nakon razgovora s Plenkovićem. “Prve informacije su da je ovo bio nenaoružan dron koji je skrenuo s kursa”, kazao je Stoltenberg, podvukavši da se radilo o “nenaoružanoj letjelici”.

I tako je u samo pedesetak sati, sad već čuveni dron koji se srušio u Zagrebu prošao put od aviobombetine (Banožić), preko “neke vrste bombe” (Plenković) do “nenaoružane letjelice” (Stoltenberg). Ako ništa drugo, barem je sad možda malo jasnije kako ama baš nitko nije reagirao u četvrtak navečer kad im se dron pojavio na radarima.

Što se računa na kraju priče?

No, cirkus ovim nije zaokružen. O, ne. Nad Zagrebom bi, koju minutu nakon pisanja ovog teksta, trebali zajedničkim snagama nadlijetati francuski Rafalei i hrvatski MIG-ovi 21. Jer je, eto, sjajna prilika za vježbu nad građanima glavnog grada Hrvatske ionako traumatiziranim slikama i zvukovima iz Ukrajine i činjenicom da im se grdosija sovjetske proizvodnje neki dan gotovo doslovno srušila na glavu.

Čini se kako su u PR centralama spomenutih zemalja zaključili da će paradiranje lovačkih aviona pružiti građanima osjećaj sigurnosti jer bi netko mogao doista pomisliti da je nebo sad trajno zaštićeno od neidentificiranih letjelica koje bi mogle zalutati iz ratne zone. I da će nekog, možda, eventualno, uvjeriti da političari koji su se tragikomično iskompromitirali posljednjih nekoliko dana, sasvim dobro obavljaju svoj posao. A na kraju priče se, očito, samo to računa.