Stručnjaci argumentiraju na Telegramu: zašto i dalje ne vjerujemo da je na srušenom dronu bila bomba

Istražitelji uvjeravaju da je ovakva modifikacija bespilotne letjelice već viđana

Premijer Andrej Plenković danas je objavio kako je definitivno potvrđeno da je dron koji se srušio u Zagrebu bio naoružan. Zaključak je donesen nakon što su pronađeni dodatni dokazi, geleri i upaljač bombe koja se nalazila u bespilotnoj letjelici. Premijer uvjerava da je ‘letjelica nesumnjivo bila naoružana, da je došlo do eksplozije i da je najvjerojatnije bila riječ o aviobombi’.

Istražitelji koji analiziraju slučaj tvrde da se bomba nalazila u prednjem dijelu drona, doznaje Telegram iz pouzdanih izvora. Takvu preinaku ove letjelice istražitelji su, uvjeravaju, već vidjeli. Navode u svojim obrazloženjima da je već registrirano nekoliko ranijih slučajeva u kojima je bomba na isti ovakav način bila ubačena u letjelicu.

Unatoč ovim novim saznanjima, i izjavama o definitivnom postojanju bombe, ministar obrane Mario Banožić umiruje javnost. Kaže kako građani mogu biti sigurni, iako situacija nije bila bezazlena. Još ističe kako svi stručnjaci, koji govore da u dronu nije bilo bombe, nisu u upravu.

Što kažu stručnjaci o novostima o bombi?

Sada smo ponovno pitali vojne stručnjake i vještake za eksplozive hoće li promijeniti svoje mišljenje, odnosno vjeruju li sada u premijerovu izjavu da je letjelica definitivno bila naoružana. Znači li pronalazak upaljača uz ostale ranije pronađene dijelove, i konačnu potvrdu da se u dronu nalazila bomba?

“Zar je važno što je pronađen upaljač ili je bitnije što je NATO nesposoban”, odgovara protupitanjem umirovljeni vojni pilot Ivan Selak. “Hoće li se nešto promijeniti i ako utvrdimo da je unutra bila nuklearna bomba”, nastavlja s pitanjima Selak koji je od samog trenutka pada letjelice uvjeren kako se u njoj nije nalazila bomba.

To argumentira činjenicom da nitko nije čuo eksploziju, a nisu popucala čak ni stakla na vozilima kraj kojih se dron srušio. “Zar smo uz nevidljivu letjelicu sada dobili i nečujnu bombu”, ciničan je Selak. Tvrdi da je 40 kilograma eksploziva, koliko je navodno bilo u bombi u letjelici, trebalo napraviti puno veću štetu od one koja je zabilježena na Jarunu. “Osim toga Banožić je rekao da nema prijetnje, a u ovakvoj situaciji je očito ima. Cijelo vrijeme ne govore istinu”, naglašava Selak.

Selak: ‘Bacite radare ako ne vidite do Drave’

Iskusni vojni pilot zatim se vraća na činjenicu da je dron preko Rumunjske i Mađarske doletio do Hrvatske. “Pitanje je kako nismo vidjeli toliku letjelicu. Radari imaju dva snopa od kojih jedan pokriva do 400 kilometara udaljenosti, te se ovakav objekt nije mogao provući. Ako tvrdimo da smo letjelicu vidjeli svega sedam minuta prije pada i s obzirom na brzinu kojom je letjela ispada da smo ju uočili na osamdesetak kilometara od Zagreba. Dakle, tvrde nam da ne vide ni do Drave! Ako je tako onda mogu spaliti sve radare”, karikira Selak i zaključuje kako se u javnost jednostavno ne iznosi istina.

Opisuje zatim kako se u ovakvoj bespilotnoj letjelici nalazi cijeli niz raznih upaljača. I glavni dio raketnog motora koji usporava dron pun je eksploziva. Zato su, prema Selakovom mišljenju, svi ti dijelovi i pronađeni.

“No sve je to nebitno. Bitna je jedino sigurnost zemlje. Banožić je izjavio da prijetnje nema iako je ima, dok mi istovremeno nemamo zaštitu zračnog prostora”, tvrdi Selak.

Zašto nitko nije odgovarao zbog drona?

Vilko Klasan s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba, stručnjak za raketne sustave, smatra kako se nakon pronalaska upaljača ne može bezuvjetno zaključiti da je u dronu doista bila bomba, odnosno da to nije finalni dokaz. Klasan se ograđuje da raspolaže samo s javno objavljenim informacijama, no kao i Selak objašnjava da se u letjelici nalazi više upaljača.

“Sve zavisi kakav je tip upaljača pronađen. Naime, može se raditi o više stvari, a jedna od njih je i mehanizam za samouništenje što je već spominjano. Je li u pitanju blizinski upaljač ili udarni? Na to ne znamo odgovore”, komentira Klasan. Podsjeća da je premijer pokazao fragmente bombe što znači da vjeruje da je u Hrvatsku doletio naoružani dron. No, primjećuje, zbog toga nitko nije pozvan na odgovornost.

Prisjeća kako je u vrijeme bivše države radio na raketnom sustavu koji je bio jedna od četiri pozicije na kojima se štitio Zagreb i potvrđuje da bi se na letjelicu ove veličine zasigurno reagiralo, te ju rušilo prije nego bi doletjela do glavnog grada. “Tek kad dođe konačni nalaz moći ću vjerovati u sve ovo što se iznosi u medijima”, zaključuje Klasan.

Seizmički podaci bi pokazali eksploziju

Još jedan iskusni vojni stručnjak koji je i vještak za eksplozive komentirao je najnovije informacije o bombi s bespilotne letjelice. I on smatra kako se nakon pronalaska upaljača ne može decidirano tvrditi da je riječ o bombi.

“Ugradnja takve bombe u bespilotnu letjelicu ovog tipa zahtjeva specifična znanja. Ta eksplozivna naprava morala je biti vrlo sofisticirana jer se od nje očekivalo da izdrži let na visini od oko tisuću metara i na velikoj udaljenosti. Da je doista došlo do eksplozije vjerujem da bi i seizmički podaci to pokazali, a koliko sam imao prilike vidjeti nisu. Osim toga u slučaju eksplozije površina u krateru bila bi crna od sagorjelog eksploziva. A to također nije vidljivo”, navodi vještak dodajući kako bi se letjelica, da je doista došlo do snažne eksplozije, raspala u puno manje dijelove.

Uvjeren je da se u ovom slučaju radilo o sustavu za likvidaciju, što se od početka i spominje. Riječ je o sustavu koji uništi letjelicu ako ona nekontrolirano padne, kako podaci koje je snimila ne bi pali u ruke neprijatelja. I on se na kraju pita kako naši radari nisu uočili ovakvu letjelicu koja, prema njegovim riječima ima velik radarski odraz.