Neugodno otkriće CNN-a: samo jedan iranski dron sklopljen je od dijelova koje proizvodi 13 američkih tvrtki

Od 52 komponente drona Shahed-136, koji Rusija koristi u invaziji, njih 40 proizvele su američke tvrtke

FOTO: AFP

Jedan od iranskih dronova koji je prošle jeseni srušen u Ukrajini u sebi je imao veliki broj dijelova proizvedenih u Americi i drugim zapadnim zemljama, saznaje CNN. Ova informacija isplivala je na vidjelo nedugo nakon što se predsjednik SAD-a Joe Biden zavjetovao da će prekinuti njihovu proizvodnju.

Od 52 komponente koje su Ukrajinci uzeli iz jednog od iranskih Shahed-136 dronova koje Rusija koristi u svojoj invaziji, njih 40 proizvelo je 13 različitih američkih tvrtki. Preostalih 12 proizvedeno je u tvrtkama iz Kanade, Švicarske, Japana, Tajvana i Kine, prema procjeni koju je dobio CNN.

SAD želi pojačati sankcije Iranu

I britanska je istraživačka tvrtka provela vlastitu istragu iranskih dronova, a prema njihovim izvješćima, čak 82 posto njihovih komponenti proizvedeno je u SAD-u. Bijela kuća i danas je izjavila da će se potruditi u svojoj namjeri da ograniči proizvodnju tih dronova.

SAD već godinama uvodi ograničenja izvoza i ekonomske sankcije koje bi trebale spriječiti Iran da nabavi visoko-kvalitetne materijale za proizvodnju oružja. Sad želi pojačati primjenu tih sankcija i potaknuti tvrtke da bolje paze na svoje lance opskrbe.

Nema, naime, dokaza da ijedna od ovih tvrtki namjerno zaobilazi američke sankcije i svjesno dostavlja tehnologiju za stvaranje ubojitih dronova. I premda se mnoge tvrtke trude u praćenju gdje njihovi proizvodi završavaju, globalno je tržište jednostavno prekomplicirano.

Iran lako dolazi do dijelova

Tvrtke također možda ne bi bile ni svjesne, napominje CNN, koje bi proizvode trebale pratiti da američka vlada nije sankcionirala neke od njihovih kupaca koji ih nabavljaju u nedopuštene svrhe.

I unatoč svim sankcijama, kako je pokazala ukrajinska istraga, Iran pronalazi načine kako doći do velike količine tih dijelova. Primjerice, tvrtka koja je izgradila srušeni dron, Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation, pod američkim je sankcijama od 2008. godine.

Rusija ih koristi sve više

Problem je i u tome, tumače stručnjaci, što ruske i iranske tvrtke bez puno problema mogu stvoriti fiktivne tvrtke preko kojih mogu kupiti potrebnu opremu i tako izbjeći američke sankcije, a zapadnim su vladama ponekad potrebne godine da otkriju takve tvrtke.

Amerikanci se sad žure da zaustave Iran u daljnjoj proizvodnji tih dronova, s obzirom na to da ih Rusija u posljednje vrijeme koristi sve češće, ciljajući i civilna područja i ključnu infrastrukturu. Prema američkim dužnosnicima, Rusija planira izgraditi i vlastitu tvornicu gdje bi uz pomoć Irana proizvodila svoje dronove.