Gepard ih skida sve. Ukrajinci otkrili čime to tako uspješno obaraju gotovo svaki iranski dron kojim ih napadnu Rusi

Moćni sustav stigao im je iz Njemačke

25 August 2022, Schleswig-Holstein, Putlos: German Chancellor Olaf Scholz (SPD) visits the training program for Ukrainian soldiers on the Gepard anti-aircraft gun tank and climbs onto a Gepard tank. Scholz will talk to the soldiers as well as industrial instructors from the manufacturer Krauss-Maffei Wegmann at the Putlos training area in Schleswig-Holstein. With him on the tank is Jürgen Schoch, training manager at Krauss-Maffei and Nexster Defense Systems. Photo: Marcus Brandt/dpa (Photo by MARCUS BRANDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Marcus Brandt/dpa (Photo by MARCUS BRANDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ovog je tjedna izjavio kako je iznad Kijeva u novogodišnjoj noći oboreno oko 80 iranskih dronova lansiranih iz Rusije. Portal Politico postavio je pitanje kako su Ukrajinci uspjeli oboriti tako velik broj dronova u samo jednoj noći, a dužnosnici iz Kijeva i savjetnici tamošnjih vlasti otkrili su im da se odgovor krije u njemačkom sustavu Gepard. Riječ je o vozilu koje može ispaljivati dva mlaza streljiva kalibra 35 mm, koji paraju nebo kako bi oborili dronove. Berlin je poslao 30 Geparda u Ukrajinu tijekom prošle godine, a još sedam bi ih trebali isporučiti ove godine.

Politico objašnjava da je zapravo riječ o protuzračnom topu montiranom na gusjenično vozilo. Time je Ukrajina dobila mobilni sustav protuzračne obrane koji je odigrao ključnu ulogu u uništavanju dronova i projektila dok Kremlj nastavlja izvoditi nove napade na elektrane i ostalu energetsku infrastrukturu. Zračni napadi zavili su Kijev i druge gradove u mrak te isključili grijanje za desetke tisuća civila koji su se smrzavali u stanovima tijekom zime.

Ukrajinci tvrde da su oborili 540 dronova od rujna do danas

Od rujna prošle godine do danas, Ukrajina je oborila 540 iranskih kamikaza dronova, prema Juriju Ihnatu, glasnogovorniku ukrajinskih zračnih snaga. “Gepard je učinkovit protiv ovih bespilotnih letjelica, kao i protiv krstarećih projektila”, dodao je, “ali to oružje, koje je namijenjeno protuzračnoj obrani kopnenih snaga, nije dovoljno.”

S obzirom na količinu prijetnji bespilotnih letjelica i projektila, ukrajinske snage još uvijek moraju koristiti širok raspon skupih protuzračnih raketnih sustava, kako starijeg oružja iz sovjetske ere, tako i novijih radarskih sustava i raketnih bacača koje su poslali zapadni saveznici.

Iako američki dužnosnici ne mogu potvrditi ogroman broj oborenih bespilotnih letjelica, “nemamo razloga ne vjerovati onome što govore Ukrajinci”, rekao je jedan dužnosnik američkog Ministarstva obrane koji je želio ostati anoniman da bi mogao otvoreno razgovarati o tom pitanju.

Švicarska se protivi izvozu streljiva koje proizvodi za Geparde

Premda se Gepard pokazao iznimno učinkovitim, počinju se nazirati i problemi. Streljivo za Geparde proizvodi se u Švicarskoj, a tamošnja vlada je odbila dopustiti Njemačkoj da ponovno izvozi to streljivo u Ukrajinu, pozivajući se na svoj neutralni status.

Njemačka ministrica obrane Christine Lambrecht pisala je švicarskoj vladi u listopadu tražeći da Ukrajini pošalje 12.400 komada streljiva proizvedenog u Švicarskoj, ali njezin zahtjev je odbijen. U prosincu je njemački proizvođač Rheinmetall rekao da će otvoriti novu proizvodnu liniju za početak proizvodnje streljiva od 35 mm, iako prvi meci neće biti dostupni do kasnije ove godine.

Taj nedostatak domaćih industrijskih kapaciteta sve je više uznemiravao zapadne vlade od početka rata. Kao rezultat toga, SAD i njegovi europski saveznici užurbano rade na identificiranju streljiva koje bi mogli izvući iz starijih zaliha i razmatraju načine za početak udruživanja resursa dok rat u Ukrajini nastavlja iscrpljivati skladišta diljem NATO saveza.

SAD vadi streljivo spremljeno u bunkere 90-ih

Prema jednoj osobi upoznatoj s diskusijama, u Washingtonu su započeli razgovori iza zatvorenih vrata o izvlačenju streljiva iz doba Hladnog rata iz bunkera, kao i o njihovoj nadogradnji, kako bi to streljivo bilo dovoljno korisno Kijevu. Jedan takav program već je započeo, s projektilima za davno umirovljene sustave protuzračne obrane američke proizvodnje HAWK, koji će dobiti potrebna ažuriranja za slanje u borbu.

Projektili HAWK bili bi upareni s nekoliko lansera koje je Španjolska obećala poslati Ukrajini. HAWK je još uvijek u uporabi u Europi i drugdje, ali ga je američka vojska postupno izbacila iz svoje uporabe početkom 1990-ih u korist sustava Patriot, što znači da postojeće rakete u američkim skladištima moraju biti obnovljene. Ta povlačenja iz uporabe tijekom 90-ih bila su dio šireg trenda u NATO savezu u čijim članicama je došlo do usporavanja proizvodnje velikog broja oružja i rezova troškova za obranu, s obzirom da je Europa okretala novu posthladnoratovsku stranicu, uvjerena da će nastupiti dugotrajni mir nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Dobar dio dijelova za iranske dronove stiže iz SAD-a

Istovremeno, SAD također traži načine da omete opskrbu dijelova potrebnih za proizvodnju iranskih bespilotnih letjelica. “Tražimo načine za ciljanje proizvodnje iranskih bespilotnih letjelica kroz sankcije, kontrole izvoza i razgovora s privatnim tvrtkama čiji su dijelovi korišteni u proizvodnji. Procjenjujemo daljnje korake koje možemo poduzeti u smislu kontrole izvoza kako bismo ograničili pristup Irana tehnologijama koje se koriste u dronovima”, rekla je glasnogovornica američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson.

CNN je jučer objavio prilično neugodno otkriće: u proizvodnji iranskih dronova koriste se dijelovi 13 američkih tvrtki. “Od 52 komponente koje su Ukrajinci uzeli iz jednog od iranskih Shahed-136 dronova koje Rusija koristi u svojoj invaziji, njih 40 proizvelo je 13 različitih američkih tvrtki. Preostalih 12 proizvedeno je u tvrtkama iz Kanade, Švicarske, Japana, Tajvana i Kine”, pisao je jučer CNN, pozivajući se na procjene ukrajinskih tajnih službi. Britanska tajna služba je ustanovila slično: 82 posto komponenti dronova proizvedeno je u SAD-u. Iz Bijele kuće su sinoć izjavili kako će se “potruditi u svojoj namjeri da ograniči proizvodnju tih dronova”.