Nismo ispunili niti jednu od 17 antikorupcijskih preporuka, ali Plenković će biti zadovoljan izvješćem iz Europe

Antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe zaključilo je kako 'se čini' da je sve u redu s kontroverznim novim Zakonom o sukobu interesa

FOTO: Vjekoslav Skledar

U jednu ruku, Andrej Plenković se može zadovoljno osmjehnuti. Antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe (GRECO) je donijelo izvješće koje se može tumačiti samo tako da je u dugotrajnom sukobu premijera i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa odjednom stalo na stranu hrvatske Vlade.

Iako je, nakon preklanjskog izvješća izgledalo da je GRECO definitivno uvažio argumente Nataše Novaković i Povjerenstva koje je gonilo političare kad god bi prekršili zakonom definirana načelna obnašanja dužnosti (trice poput časti, poštenja i vjerodostojnosti), u danas objavljenom izvješću od te oštrine nema ni traga. Štoviše, GRECO priznaje “da se čini da nacrt Zakona o sprječavanju sukoba interesa i jačanje Povjerenstva, predstavljen od nadležnih tijela, idu u smjeru predviđenome preporukama”. Čak i u onoj preporuci u kojoj je u posljednjem izvješću Vladi poručivano da se prošire postojeće raspoložive sankcije za povrede Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Problem s kršenjem načela obnašanja dužnosti, podsjetimo, bio je upravo taj da za to nisu predviđene sankcije, što je politika, uz pomoć sudova, iskoristila da sruši cijeli niz visokoprofilnih odluka ovog tijela. I da donese novi zakon u kojem i dalje neće biti sankcija, pa time ni postupaka protiv političara u sličnim slučajevima. Antikorupcijskom tijelu Vijeća Europe se, međutim, eto, sve ovo odjednom čini okej, uz ogradu o tome da treba pratiti primjenu zakona.

Nula od sedamnaest

U drugu ruku, međutim, Andrej Plenković se ne bi trebao smješkati u javnosti. Naime, unatoč neočekivane i ne pretjeranog logične uvjetne prolazne ocjene novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa, opća slika o tome što je Hrvatska u godinu i pol napravila u borbi protiv korupcije je izrazito tmurna.

Od 17 preporuka iz prošlog izvješća, koje su osim Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa bavile i etičkim kodeksom političara, posebnim savjetnicima u Vladi, lobiranjem, pristupom informacijama i borbom protiv korupcije u policiji, nije provedena niti jedna. Ili, kako se kaže u izvješću “Hrvatska nije na zadovoljavajući način provela niti na zadovoljavajući način riješila pitanja iz nijedne od sedamnaest preporuka”.

Osam od tih 17 je, istina, provedeno djelomično, dok devet – nije nikako. Rok za “popravni” je do kraja lipnja 2023. godine, nakon čega će GRECO opet ocjenjivati razinu sukladnosti poduzetog s preporukama koje su dali Hrvatskoj za unapređenje borbe protiv korupcije.