Nitko se toliko očajno ne zapetljava braneći nerad Vlade i premijera kao HDZ-ova gradonačelnica. Izjave su joj spektakl

Magdalena Komes privukla je pažnju javnosti serijom bizarnih istupa

15.07.2021., Petrinja - Gradonacelnica Petrinje Magdalena Komes."n"nPhoto: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutuk/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković neće posjetiti Baniju na obljetnicu potresa koji je 2020. godine ubio sedmero ljudi, potvrđeno je danas. “Nećemo zato što smo bili prije koji dan, imamo puno aktivnosti danas i sutra, pripremamo se za Schengen i euro. Obnova ostaje stalni prioritet”, objasnio je Plenković svoju odluku, ostavivši prostora za sumnju kako stradalo područje ipak zaobilazi zbog neugodnog prošlogodišnjeg iskustva.

Stanovnici Petrinje tada su premijera dočekali grudom snijega koja ga je zamalo promašila, te zvižducima i povicima koji su očito pogodili ravno u središte mete. Nezahvalan zadatak obrane stranačkog ugleda pred ljudima koji već dvije godine žive u katastrofalnim uvjetima tako je pao na leđa gradonačelnice Petrinje Magdalene Komes.

Svašta je obećavala

Stanovnici Petrinje izabrali su Komes na izborima održanim u svibnju 2021. godine. Na čelu grada zamijenila je brojnim aferama kompromitiranog, u obnovi Petrinje izrazito neefikasnog Darinka Dumbovića, člana Reformista. Ako su Petrinjci Komes birali vodeći se logikom da će gradonačelnica iz stranke koja upravlja državom ubrzati obnovu, ozbiljno su se prevarili.

Premda je u kampanji bila puna ideja za spas Petrinje, predloživši između ostalog da postane porezna oaza te obećavši da će ju pretvoriti u “moderan mali grad 21. stoljeća”, nakon dolaska na vlast Magdalena Komes nije se istaknula uspješnim projektima. Umjesto toga, pažnju javnosti privukla je pola godine nakon ulaska u gradonačelnički ured, kada je ustala u obranu napadnutog vrha stranke.

Neuvjerljiva objašnjenja prošle godine

Kao i danas, potkraj prosinca 2021. godine Plenković i njegova vlada suočili su se s kritikama nezadovoljnih stanovnika područja koje je razorio potres. Kada se to nezadovoljstvo manifestiralo grudama i zvižducima upućenim premijeru tijekom posjeta Petrinji, Komes je pokušala sanirati štetu podužom objavom na Facebooku. U toj objavi istaknula je Plenkovića i ministra zaduženog za obnovu, Tomu Medveda, kao ljude kojima je posebno zahvalna na “stalnoj pomoći koju nam upućuju”.

Popisala je i sve dotad započete projekte obnove, usput obećavši nove. Valjda shvativši kako se ne radi o osobito impresivnim postignućima, Komes je osjetila potrebu naglasiti da je obnova bila spora i u drugim krajevima koje su pogodili potresi, poput “daleko bogatije i razvijenije” Italije. Kao razloge za glacijalno sporu obnovu Petrinje spomenula je nedostatak stručne radne snage i pandemiju, na kraju ubacivši prilično nerealistično predviđanje da će poslovi u obnovi privući ljude koji su emigrirali u inozemstvo.

Kada akcija spašavanja imidža šefa stranke nije polučila očekivane rezultate, Komes je zaključila da svoja razmišljanja mora pojasniti pred kamerama. U novom nadrealnom istupu idućeg je dana sjetila se da obnovu usporavaju i svjetska financijska kriza te problemi s kojima se taj kraj borio prije potresa. Dodala je kako je premijer “obavio razgovore s Petrinjcima i primio kritike”, zaključivši kako su administrativne prepreke uklonjene pa će se tempo obnove ubrzati u veljači i ožujku 2022. godine.

Trošilo se na PR

Nimalo neočekivano, tog proljeća iz Petrinje nisu stigle vijesti o zahuktaloj obnovi. Ustvari, za Magdalenu Komes šira javnost nije čula sve do svibnja, kada je Večernji list objavio kako je gradonačelnica Petrinje potrošila stotine tisuća kuna na usluge agencije za odnose s javnošću. Komes je taj trošak pokušala obraniti novim javnim istupom u kojem je ustvrdila kako ne vidi ništa problematično u činjenici da je od srpnja 2021. do veljače 2022. dala 165.000 kuna PR agenciji.

“Ne govorimo samo o odnosima s javnošću, nego o pomoći koju nam agencija pruža svojim znanjem i iskustvom u cjelokupnom postupku obnove i revitalizacije”, kazala je Komes. Upitana o kakvoj se to pomoći radi, odgovorila je: “Bilo je višestruke pomoći, od razgovora s različitim agencijama gdje smo dobili određene uštede u uslugama. Da, jako puno pomoći”.

Nova akcija peglanja imidža Vlade

Kako je pokazalo svođenje računa uoči druge godišnjice potresa, “jako puno pomoći” nije bilo dovoljno da se pokrene ozbiljna obnova Banije. Hina je ovih dana izračunala da na području grada Petrinje u kontejnerskim naseljima te u kontejnerima postavljenim uz ruševine kuća i dalje živi oko 1600 ljudi. Na području čitave Sisačko-moslavačke županije pod palicom države sagrađeno je tek šest zamjenskih kuća, a 109 ih se gradi.

U izgradnji je i 16 višestambenih zgrada u sklopu operativnog programa konkurentnosti i kohezije. U konstrukcijskoj organiziranoj obnovi nije obnovljen ni jedan objekt, a Središnji državni ured koji je nadležan za tu županiju završio je postupak javne nabave za 50 konstrukcijskih obnova.

Objavljeni podaci o neslavnim rezultatima obnove izmamili su novu reakciju Magdalene Komes. Petrinjska gradonačelnica jučer je osjetila potrebu zamoliti javnost da ne napada Vladu. U otvorenom pismu povodom druge obljetnice od građana je zatražila da se radije posvete samoobnovi, umjesto da čekaju na intervenciju države.

Stiže pojašnjenje

Opće zgražanje koje je uslijedilo nije obeshrabrilo Komes. Kao i nakon prošlogodišnjeg istupa, gradonačelnica Petrinje zaključila je kako mediji nisu dovoljno precizno prenijeli njezina razmišljanja, zbog čega ih je danas odlučila pojasniti. “Samoobnova je kao model obnove u potpunosti financijski pokrivena od strane države”, istaknula je u Komes u dopisu naslovljenom “Priopćenje i pojašnjenje gradonačelnice Petrinje o potresnoj samoobnovi” koji je danas poslala redakcijama.

U nastavku priopćenja Komes pojašnjava detalje pomoći koju će država pružiti samoobnoviteljima, te moli građevinsku struku da organizirano ponudi svoje usluge građanima. “Tako možemo raditi na cilju da do sljedeće obljetnice nema kuće i objekta, koji ako već nisu obnovljeni, nisu bez skele, radova u tijeku ili pripremljeni za njih”, završava najnoviji apel Magdalene Komes.

Stvarno morbidan lapsus

Seriju bizarnih istupa posvećenih obnovi svoga grada Komes je zaključila u emisiji “U mreži prvog” na Hrvatskom radiju. “Prisjećajući se tih teških trenutaka, da, bilo je, nažalost, i ljudskih žrtava, međutim stvarno je ogromna, puno veća ona materijalna šteta…”, kazala je jutros gradonačelnica.

Ako je suditi prema dosadašnjim iskustvima s medijskim istupima Magdalene Komes, uskoro bi moglo uslijediti priopćenje kojim će pokušati objasniti kako materijalnu štetu ipak ne smatra većom katastrofom od gubitka sedam ljudskih života. I dok se morbidnu izjavu može razumjeti kao lapsus izazvan stresom zbog opravdanih napada nezadovoljne javnosti, sva buduća obećanja o velikim projektima treba uzeti s velikim zrnom soli. To je još jedan zaključak na koji upućuju dosadašnja iskustva s Magdalenom Komes.