Njemačka formalno krenula s procesom; mogla bi zbilja legalizirati travu. A onda je na potezu cijela EU

Njemački proračun uskoro bi se mogao početi puniti sasvim novim prihodima

FOTO: AFP/Telegram

Njemački ministar financija bio je direktan. “U saveznom proračunu za 2022. godinu nema rezervi”, ustvrdio je Christian Lindner, šef liberalne stranke i ministar u vladi Olafa Scholza, govoreći o mogućim dodatnim mjerama za suzbijanje posljedica inflacije.

Zbog intervencije države u pandemiji, utjecaja rata u Ukrajini i klimatskog fonda, njemačka vlada dosegla je granicu svog fiskalnog kapaciteta. No, njemački proračun uskoro bi se mogao početi puniti sasvim novim prihodima – poreznim davanjima od legalizacije kanabisa za rekreativnu upotrebu.

Savjetovanje s 200 eksperata

Njemačka vlada pokrenula je ovoga tjedna seriju stručnih savjetovanja i saslušanja, na kojima će sudjelovati više od 200 eksperata, od liječnika različitih specijalizacija, preko potrošačkih udruga, do pravnika, ekonomista, međunarodnih stručnjaka i tako dalje. Bit će održano pet krugova detaljnih konzultacija iza zatvorenih vrata.

Teme su vrlo široko postavljene: ovoga tjedna raspravljalo se o zdravlju i zaštiti potrošača te zaštiti i prevenciji, posebno mladih. Planirano je da se do kraja lipnja razgovara još o ekonomskim i ekološkim pitanjima, kaznenoj odgovornosti, inspekcijskim mjerama i licenciranju. Opsežne rasprave bit će temelj za zakonsku regulaciju, koja se očekuje ujesen.

Dogovor vladajućih stranaka

Time je i formalno otvoren proces koji bi trebao u Njemačkoj stvoriti jedan od liberalnijih pravnih okvira u Europi za distribuciju, prodaju i posjedovanje kanabisa. Socijaldemokrati, liberali i zeleni, koji su nakon lanjskih izbora formirali vladu, to su, uostalom, i dogovorili u detaljnom koalicijskom sporazumu.

U tom dokumentu predviđeno je da će u Njemačkoj, pod ovom koalicijskom vladom, biti dozvoljena “kontrolirana opskrba kanabisom odraslim osobama u licenciranim trgovinama”.

Nakon četiri godine vlada će, navodi se u sporazumu, procijeniti društveni utjecaj ovakve, liberalnije regulacije. Uz dopuštanje rekreacijske konzumacije i distribucije kanabisa u licenciranim trgovinama, vladajuće stranke dogovorile su stroža pravila za reklamiranje alkohola, duhana i kanabisa te jačanje programa prevencije usmjerene na djecu i mlade.

Tko će prodavati, a tko uzgajati

Detalji regulacije, dakako, još nisu poznati – o njima se upravo, kako smo spomenuli, počelo raspravljati – pa se, primjerice, ne zna gdje bi se kanabis smio prodavati; bi li to, kao u slučaju medicinskog kanabisa koji je legaliziran 2017., bile ljekarne ili neki drugi licencirani objekti. Nizozemski model, s coffee shopovima, po svemu sudeći nije u igri.

Cijeli je niz sličnih pitanja: hoće li biti dozvoljen uzgoj kod kuće, za osobne potrebe? Hoće li ranije kazne zbog posjedovanja kanabisa biti izbrisane iz evidencije? Koja će biti dobna granica za kupovanje – 18 godina, 21 godina ili još i više? Na ovakva pitanja, objašnjavaju iz nadležnog saveznog ureda, u ovom je trenutku nemoguće odgovoriti, jer pravila tek treba dogovoriti.

Milijarde prihoda i ušteda

Često citirana studija, objavljena prošle jeseni, tvrdi da bi legalizacija kanabisa imala značajne financijske efekte. Prema toj analizi, radi se potencijalnom fiskalnom učinku od 4,7 milijardi eura godišnje. U tu su cifru uračunati, primjerice, prihodi od poreza kojima bi se punio proračun, ali i uštede u području kaznenog progona i pravosuđa. Govori se i o novih 27 tisuća radnih mjesta.

Osim financijskih posljedica, vlasti, očito, očekuju da bi kontrolom prodaje kanabisa značajno suzbile ilegalno tržište. Ujedno, nadzor države, uz pojačane mjere usmjerene na djecu i mlade, trebao bi – nadaju se – omogućiti bolju zaštitu za maloljetnike.

Dug je put do legalizacije

Legalizacija kanabisa predviđena je koalicijskim sporazumom o novoj vladi, a taj se dokument prilično ozbiljno shvaća. No, to ne znači da realizacija ne može naići na prepreke.

U medijima se, primjerice, propituje uloga Suda EU i njegovog stajališta, iznesenog u jednoj ranijoj, nevezanoj presudi, o zabrani stavljanja na tržište opojnih droga, uključujući kanabis, osim u medicinske i znanstvene svrhe.

Njemačka – tek prva u nizu?

S druge strane, neke EU članice već su krenule prema značajnoj liberalizaciji kanabisa za osobne potrebe. Malta je u prosincu dozvolila da odrasle osobe posjeduju do sedam grama, a kod kuće smiju uzgajati do četiri biljke. Luksemburg razmatra sličnu regulaciju. U Italiji je bio planiran referendum o ovome pitanju, ali ga je ustavni sud u veljači stopirao.

Njemačka bi, međutim, mogla biti prva velika EU članica koja je krenula tim putem. Ako se koalicijski dogovor doista realizira i njemačka vlada regulira distribuciju i prodaju kanabisa, to bi mogla biti prva pločica domina u Europi.