Njemačka se ozbiljno trese, savezni premijer izabran je glasovima krajnje desnice. Što to znači za vladajuću koaliciju?

Ako je riječ o manevru AfD-a, na umjerenim je strankama odgovornost da taj manevar ne uspije

BERLIN, GERMANY - JANUARY 08: German Chancellor Angela Merkel (CDU) and Finance Minister and Vice Chancellor Olaf Scholz
arrive to a first government cabinet meeting of 2020 in the German Chancellery on January 08, 2020 in Berlin, Germany. (Photo by Maja Hitij/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Njemačka je u potpunom šoku: prvi puta nakon Drugog svjetskog rata premijer jedne njemačke savezne pokrajine izabran je uz pomoć glasova radikalne desnice. Ta je vijest iz temelja uzdrmala njemačku političku scenu, a na ulice nekoliko velikih gradova izvela tisuće ljudi, okupljenih u spontanim prosvjedima.

Thomas Kemmerich iz liberalnog FDP-a izabran je za saveznog premijera u pokrajini Tiringija u srijedu, u trećem krugu tajnog glasovanja. U završnom glasovanju dobio je jedan zastupnički glas više od Bode Ramelowa, dosadašnjeg saveznog premijera i čelnika lijeve stranke Die Linke. Glasovanje je, dakle, bilo tajno, ali ishod nije ostavio nikakve sumnje da je Kemmerich izabran glasovima FDP-a, CDU-a i krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD).

I to lokalnog ogranka te desničarske stranke čiji šef Björn Höcke figurira kao jedan od ekstremnijih stranačkih čelnika. Čovjek koji je, primjerice, u siječnju 2017. godine izazvao opće zgražanje kada je spomenik Holokaustu u Berlinu nazvao, citiramo, “sramotnim”.

Saniranje enormne štete

Čim je stigla vijest o dramatičnom raspletu u istočnonjemačkoj pokrajini, nacionalni lideri FDP-a i CDU-a – stranke koja je na vlasti na nacionalnoj razini i iz koje je njemačka kancelarka Angela Merkel – krenuli su u pokušaj saniranja enormne političke štete. Čelnik liberala Christian Lindner tvrdi da neće tolerirati nikakav oblik suradnje s AfD-om, ali napominje da ne mogu kontrolirati tko će u tajnom glasovanju podržati njihovog kandidata. Međutim, kasno je, šteta je već počinjena: mediji izvješćuju da ljudi prosvjeduju i pred lokalnim uredima liberalne stranke.

Čelnica CDU-a Annegret Kramp- Karrenbauer poziva na nove izbore u toj saveznoj pokrajini. “Ovo nije dobar dan. Nije dobar dan ni za Tiringiju, niti za Njemačku”, poručila je AKK, naglašavajući da CDU neće surađivati s AfD-om niti sa saveznim premijerom izabranim na taj način. Novoizabrani premijer, nastavlja AKK, mora se zapitati želi li biti na toj dužnosti uz Höckovu milost.

Kancelarka Merkel sasvim je nedvosmislena. “Ovaj događaj je neoprostiv i rezultat mora biti poništen”, izjavila je, kako prenosi Hina, tijekom posjeta Južnoj Africi. Bivša šefica CDU-a, koja još uvijek, dakako, ima veliki utjecaj u stranci, upozorava i da treba učiniti sve kako bi bilo jasno da se ono u što CDU vjeruje ne može povezati s krajnjom desnicom.

Trese se koalicija

Šokantni događaji u Tiringiji odmah su se osjetili i u Berlinu. Njemačkom vlada velika koalicija demokršćana i socijaldemokrata. U redovima junior partnera u toj koaliciji, SPD-u, već dulje vrijeme vrije nezadovoljstvo partnerstvom sa CDU-om koje mnogi u stranci lijevog centra smatraju glavnim krivcem pada popularnosti SPD-a. Zadnjih godinu dana u nekoliko se navrata spekuliralo da je koalicija pred raspadom, da će SPD – pod pritiskom unutarnjih previranja uparenih s lošim rezultatima stranke na regionalnim izborima – prijeći u oporbu.

Tiringija im daje još jedan povod za takav potez. To je, neizravno, dao do znanja vicekancelar Olaf Scholz. Događaji u Tiringiji imaju učinak daleko izvan te savezne pokrajine, poručio je SPD-ovac putem Twittera, dodavši da to što se dogodilo nameće vrlo ozbiljna pitanja na koja SPD zahtjeva hitne odgovore.

Rast krajnje desnice

Već nekoliko sati nakon što je izabran, postalo je, dakle, jasno da bi Thomas Kemmerich mogao postati savezni premijer s najkraćim stažem. Ali, šokantan način na koji je izabran otvorio je mnoga pitanja na njemačkoj političkoj sceni gdje umjerene stranke ne uspijevaju naći načina da zaustave rast krajnje desnice. Pogotovo u istočnom dijelu države, gdje je AfD u usponu.

Taj je uspon potvrđen na nizu pokrajinskih izbora prošle godine. Početkom rujna 2019. godine na izborima u saveznoj pokrajini Brandenburg, AfD je osvojio 23,5 posto glasova i bio je druga po snazi politička stranka. Istog dana održani su izbori i u Saskoj. AfD je, sa 27,5 posto glasova, također bio drugi. Tiringija je na izbore izašla krajem listopada: AfD je bio drugi, osvojili su 23,4 posto glasova.

(Ne)uspješni politički manevar

Ono što se sada svi u Njemačkoj pitaju je kako je došlo do takvog raspleta u Tiringiji. Čelnici umjerenih stranaka uvjeravaju da s krajnjom desnicom nije bilo nikakvog dogovora, ni javnog ni tajnog. Jesu li lokalni ogranci otkazali poslušnost stranačkim središnjicama? Ili je riječ o političkoj smicalici AfD-ovaca koji su ovim potezom preko noći njemačku političku scenu gurnuli u kaos?

Jesu li liberali i CDU morali predvidjeti da je ovakav rasplet moguć, pa onda ga i spriječiti prije nego što se Njemačka zatrese? A ako je doista bila riječ o političkom manevru krajnje desnice, njemačke umjerene stranke sada moraju pokazati da neće dozvoliti da taj manevar uspije.