Njemačku ministricu obrane srušile su svađe oko tenkova za Ukrajinu i neobjašnjivi gafovi. Ovo su svi njeni ekscesi

Novog ministra ili ministricu odmah čeka odluka koja je slomila Lambrecht

Defense Minister Christine Lambrecht during the German contingent's troop visit as part of Operation Resolve Inherent at the Muwaffaq Salti Air Base in Al-Azraq, Jordan
Troop Visit to Muwaffaq Salti Air Base in Al Azraq, Jordan - 08 Jan 2022,Image: 651614581, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Christine Lambrecht, ministrica obrane u vladi kancelara Olafa Scholza, podnijela je danas ostavku zbog kritika kojima je već dugo izložena uslijed nezadovoljstva dijela domaće javnosti i stranih partnera njemačkim angažmanom u ratu između Ukrajine i Rusije. Kijev se već dugo žali da njemačka vlada ne pomaže obranu Ukrajine niti djelićem resursa koji stoje u skladištima Bundeswehra. Manjkav doprinos Berlina posebno je istaknula nedavno pokrenuta debata o naoružavanju ukrajinske vojske tenkovima zapadne proizvodnje.

Britanska vlada jučer je potvrdila kako namjerava Ukrajini poslati ukupno 14 tenkova Challenger 2. Riječ je simboličnoj pomoći koja neće značajno doprinijeti povećanju ofenzivnih kapaciteta ukrajinske vojske, budući da će za oslobađanje okupiranih teritorija trebati stotine tenkova. Prevladava uvjerenje da se vlada u Londonu odlučila na ovaj potez kako bi potaknula ostale zapadne saveznike da Ukrajincima počnu isporučivati teške borbene strojeve.

Ukrajina treba njemačke tenkove

Odgovornost za to pada prvenstveno na Njemačku, budući da je Leopard 2, koji proizvodi minhenska kompanija Krauss-Maffei Wegmann, uvjerljivo najbrojniji tenk u arsenalu zapadnih armija. No, Berlin ne samo da odbija poslati tenkove u Ukrajinu, nego ni drugim zemljama do sada nije dozvoljavao da Kijevu doniraju ili prodaju svoje Leoparde. Vlada se pritom služila raznim, vrlo maštovitim izgovorima, poput onoga da Njemačka ne želi opskrbljivati Ukrajinu “ofenzivnim” oružjem.

Tenk Leopard 2 je ofenzivan, a Ukrajincima treba defenzivni tenk, izjavio je tako tajnik njemačkog SPD-a. Berlin neće biti prvi koji će poslati tenkove zapadnog porijekla Ukrajini jer njemački kancelar traži da odluka bude kolektivna, a ne njemačko soliranje, bio je još jedan argument kunktatorskih Socijaldemokrata. Najavom isporuke “lakih” tenkova AMX-10 RC, Francuska je probila led i uništila izgovore Berlina. Nakon toga je uslijedila odluka njemačke vlade o isporuci borbenih vozila pješaštva Marder i uklonjeno je ograničenje isporuke “ofenzivnog” oružja.

Sukobi u vladajućoj koaliciji

Još naznaka promjena u njemačkoj politici pojavilo se prije desetak dana, kada je ministar gospodarstva Robert Habeck rekao da se isporuku Leopard Ukrajini “ne može isključiti”. Ta je izjava signalizirala da se unutar vladajuće njemačke koalicije polako se lomi otpor Socijaldemokratske partije. Kako u svojoj analizi objašnjava Telegramov vojni analitičar Goran Redžepović, njemački liberali i zeleni od samog su početka bili za bezrezervnu pomoć ukrajinskoj borbi protiv ruske agresije, ali kancelar Scholz imao je problema s vlastitom strankom.

U SPD-u velik utjecaj i dalje ima bivši njemački kancelar i čelnik SPD-a Gerhard Schröder, usko povezan s ruskim energetskim biznisom. Jasno je kako Schröderu i mnogim njemu bliskim članovima stranke nije bilo u interesu da Njemačka povlači poteze koji će dodatno antagonizirati Moskvu. Očito je da su pritisci međunarodnih saveznika i unutarpolitičke borbe bili više nego što je Lambrecht mogla ili željela podnijeti. Doduše, i bez peripetija s tenkovima, ministrica se teško kompromitirala prilično neugodnim gafovima, u javnim nastupima kao i u vođenju resora obrane.

Sramota s pet tisuća kaciga

Prvi problemi nastupili su nedugo nakon početka ruske agresije na Ukrajinu u veljači prošle godine. Kancelar Scholz tada je najavio ogromno povećanje vojne potrošnje stvaranjem investicijskog fonda teškog 100 milijardi eura za njemačke oružane snage. Kritičari su primijetili kako se Lambrecht nije snašla u planiranju modernizacije vojske koju bi takva investicija omogućila, a njezinu sporost još su više istaknuli izvještaji o lošoj opremljenosti oružanih snaga koji su uskoro počeli curiti u javnost.

Imidžu ministrice obrane dodatno je naudilo ismijavanje zbog pomoći koju je ponudila Ukrajini u prvim danima rata. Obećanje da će Njemačka opremiti ukrajinsku vojsku s pet tisuća kaciga opravdano je naljutilo Kijev i izazvalo nevjericu među zapadnim saveznicima koji su već tada pripremali slanje ozbiljne pomoći napadnutoj zemlji. “Što će nam Njemačka sljedeće poslati u znak podrške? Jastuke?“, ciničan je bio Vitalij Kličko, bivši profesionalni boksač i svjetski prvak, danas gradonačelnik Kijeva.

Skandali su se nizali

Otkrića koja su kompetencije ministrice Lambrecht dovodila u ozbiljnu sumnju nastavila su se nizati. Povjerenje u sposobnosti njemačke vojne industrije, koju se smatralo najmodernijom u Europi, ozbiljno je poljuljala vijest o kvarovima na borbenim vozilima tipa Puma. Za vrijeme jedne vježbe pokvarilo se svih 18 Puma koje su sudjelovale u akciji, i to toliko temeljito da nijedno vozilo više nije bilo za upotrebu. Dodatan udarac stigao je kada je otkriveno da je vojni vrh znao za nedostatke na oružju koje je trebalo biti “vrh koplja” NATO snaga, ali naprosto ih je ignorirao nadajući se da će sve biti ok.

Još jedan skandal izbio je kada je otkriveno da je ministrica obrane na putovanje sa svojim sinom odletjela vladinim helikopterom. Dodatno joj je više naštetilo što je javnost za taj događaj doznala slučajno, kada je 21-godišnji Alexander Lambrecht na društvenim mrežama objavio fotografije iz službene letjelice. Nijemci uglavnom nisu uvažili argumente ministrice koja je tvrdila da je pošla obići vojnike stacionirane na otoku u Sjevernom moru, dok ju je sin samo pratio. Nije joj pomoglo ni to što je na kraju sama platila putovanje koje je stajalo više do 5000 eura za svaki sat leta.

Tko će preuzeti resor obrane?

Lambrecht se propisno osramotila čak i kada je javnosti pokušala čestitati Novu godinu. Nijemci su zapanjeno slušali kako njihova ministrica opisuje godinu u kojoj je počeo najveći europski rat od 1945. “Kakva je bila 2022. godina? Suočila nas je s brojnim nevjerojatnim izazovima. Usred Europe bjesni rat. Uz to su za mene bili povezani mnogi posebni dojmovi, mnogi susreti sa zanimljivim, velikim ljudima”, rekla je ministrica u videu snimljenom na krovu njezine zgrade i emitiranom preko Instagrama.

Nešto više od godinu dana dugačko mučenje na čelu njemačkog ministarstva obrane Lambrecht je odlučila okončati danas, ostaviviši njemačke i međunarodne medije da nagađaju o identitetu i namjerama njezinog nasljednika. The Guardian u toj ulozi vidi Evu Högl, parlamentarnu povjerenicu za oružane snage, ili Siemtje Möller, državnu tajnicu u ministarstvu obrane. Priča se i da Scholz favorizira Larsa Klingbeila, čelnika socijaldemokrata, kojem u prilog ide to što dolazi iz vojničke obitelji.

Šefu SPD-a šanse umanjuje činjenica da je muškarac, što bi poremetilo omjer spolova u njemačkoj vladi, u kojoj se dobro pazi na ravnopravnu zastupljenost ministara i ministrica. Bez obzira na to tko će preuzeti resor obrane, jasno je da će se odmah suočiti s golemim pritiskom donošenja odluke o slanju tenkova Ukrajini. Kako se radi o odluci koja bi mogla odlučiti ishod rata, treba se nadati da će Scholz ovoga puta odabrati sposobniju osobu.