Izgledno je da će Ukrajina konačno dobiti ključno - moćne njemačke tenkove. Ali hoće li stići na vrijeme?

Njemački izgovori za isporuku tenkova Ukrajini sve se više slamaju

Još od ožujka prošle godine, kad je njemački proizvođač oružja Rheinmetall ponudio isporuku 100 tenkova Leopard 1 sa svog skladišta, polako sazrijeva odluka o isporuci tenkova zapadnog porijekla Ukrajini. Ustvari, sve su oči uprte u Njemačku. Unutar vladajuće njemačke koalicije polako se lomi otpor Socijaldemokratske partije.

Britanska vlada razmatra slanje deset tenkova FV4034 Challenger 2 u Ukrajinu. Poljska vlada najavila je mogućnost jednostranog prebacivanja deset tenkova Leopard 2 u Ukrajinu. Predstavnici Finske, Danske, Španjolske podržavaju naoružavanje Združenih snaga Ukrajine tenkovima zapadnog porijekla. Ursula von der Leyen, šefica Europske komisije, kao i njen kolega predsjednik Europskog vijeća, Charles Michel, podržavaju slanje svog potrebnog naoružanja Ukrajini.

Javno izjašnjavanje europskih država o spremnosti isporuke tenkova iz svog arsenala samo je uvod u formalno donošenje kolektivne odluke koja će se najvjerojatnije dogoditi 20. siječnja na sastanku Ramstein skupine koja koordinira međunarodnu vojnu pomoć Ukrajini.

Oči uprte u Njemačku

Još od ožujka prošle godine, kad je njemački proizvođač oružja Rheinmetall ponudio isporuku 100 tenkova Leopard 1 sa svog skladišta, polako sazrijeva odluka o isporuci tenkova zapadnog porijekla Ukrajini. Ustvari, sve su oči uprte u Njemačku. Unutar vladajuće njemačke koalicije polako se lomi otpor Socijaldemokratske partije. Dok su njemački liberali i zeleni od samog početka bili za bezrezervnu pomoć ukrajinskoj borbi protiv ruske agresije, kancelar Olaf Scholz imao je problema s vlastitom strankom.

Ne treba zaboraviti da je bivši njemački kancelar i čelnik SPD-a Gerhard Schröder usko povezan s ruskim energetskim biznisom. Između ostalih funkcija, nalazi se na čelu vijeća dioničara Sjevernog toka, njemačko-ruske kompanije. Iako formalno nije u vlasti, i dalje je zadržao veliki utjecaj unutar stranke.

Francuska probila led

Bili su razni izgovori za blokadu isporuke njemačkih tenkova Leopard. Vlada u Berlinu odbija dati suglasnost trećim zemljama za isporuku tenkova njemačkog porijekla Ukrajini jer Njemačka neće snabdijevati Ukrajinu “ofenzivnim” oružjem. Tenk Leopard 2 je ofenzivan, a Ukrajincima treba defenzivni tenk, izjavio je tajnik njemačkog SPD-a. Berlin neće biti prvi koji će poslati tenkove zapadnog porijekla Ukrajini jer njemački kancelar traži da odluka bude kolektivna, a ne njemačko soliranje.

Najavom isporuke “lakih” tenkova AMX-10 RC, Francuska je prva probila led. Nakon toga je uslijedila odluka njemačke vlade o isporuci borbenih vozila pješaštva Marder i uklonjeno je ograničenje isporuke “ofenzivnog” oružja.

Nedostaci britanske grdosije

Zašto se inzistira baš na njemačkim tenkovima? Stokovi tenkova sovjetskog porijekla, raspoloživi zapadnim saveznicima, gotovo su iscrpljeni. Pored zanavljanja borbenih gubitaka, Združene snage Ukrajine trebaju još najmanje 300 tenkova radi formiranja novih oklopno-mehaniziranih formacija. Proizvodnja novih tenkova ne može zadovoljiti ukrajinske potrebe u tako kratkom roku.

U rezervi, kao i u operativnoj upotrebi, zapadni saveznici raspolažu s nekoliko tipova tenkova koji bi mogli zadovoljiti potrebne količine. Mogućnost naoružanja Ukrajinaca tenkovima britanskog porijekla Challenger 2 izgleda da prvenstveno služi za lomljenje Njemačke. Velika Britanija u naoružanju ima oko 230 tenkova ovog tipa, a u strategijskoj rezervi još 72 konzervirana. Organizacija obuke, održavanja i snabdijevanja za samo deset primjeraka potpuno je neisplativa.

Međutim, Challenger 2 ima druge specifičnosti koje limitiraju njegovu primjenu na ukrajinskom ratištu. To je grdosija čija masa, u punoj borbenoj spremnosti, iznosi 75 tona i predstavlja najteži tenk na svijetu koji se nalazi u operativnoj upotrebi. Upravo je njegova enormna težina limitirajući faktor za primjenu u Ukrajini. Ukrajinska prometna infrastruktura projektirana je za terete mase do 44 tone.

Ipak, najbolja zaštita

Mostovi, vijadukti, propusti, utovarne rampe, maksimalno osovinsko opterećenje željezničke infrastrukture projektirano je prema gabaritima tenkova bivšeg SSSR-a. Također, postojeća vojna inženjerijska sredstva – kao što su pontonski mostovi, motorne skele, tenkonosci, oprema za izvlačenje – neupotrebljiva su za Challenger 2.

Na drugoj pak strani, to je tenk koji ima dokazanu najbolju oklopnu zaštitu. U dosadašnjim borbama uništen je samo jedan i to prijateljskom vatrom vlastitog tenka, u noćnim uvjetima. Po svojim borbenim karakteristikama, bolji je od svega što Rusi imaju na bojištu u Ukrajini.

Američki tenk veteran

Sjedinjene Države u rezervi raspolažu s nekoliko tisuća tenkova tipa M-60 Patton i M1 Abrams. Američki tenk druge generacije M-60 odavno je povučen iz naoružanja. Trebalo bi dosta vremena i sredstava za njegovo ponovno uvođenje u upotrebu. Ipak, osnovni nedostatak tenka M-60 je top maloga kalibra za protuoklopnu borbu protiv suvremenih ruskih tenkova.

Tenk je dizajniran sredinom prošlog stoljeća i njegov top, kalibra od 90 milimetara, bio je namijenjen za borbu protiv sovjetskog tenka T-55. U izravnom sukobu sa tenkom T-72, T-80 ili
T-90, veteran Hladnog rata M-60 nema gotovo nikakve izglede za pobjedu.

Logistička noćna mora

Osnovni tenk u naoružanju vojske Sjedinjenih Država je M1 Abrams. Iako se pokazao izuzetno uspješan u borbi protiv oklopnjaka sovjetskog porijekla u operacijama Pustinjska oluja, a i kasnije tijekom invazije na Irak, potencijalno uvođenje ovog tenka u naoružanje ukrajinske vojske, u ratnim okolnostima, izgleda kao nemoguća misija. Masa tenka M1 Abrams nešto je manja od britanskog Challenger 2. Američka grdosija teži, zavisno od varijante, između 60 i 70 tona.

Zbog toga je njegovo manevriranje preko ukrajinskih komunikacija vrlo ograničeno. Uz to, američki tenk M1 Abrams predstavlja noćnu moru za logističare. Naime, tenk pokreće mlazna turbina, a ne motor s unutrašnjim sagorijevanjem. Mlazni motor troši ogromne količine goriva. U šali ovaj tenk nazivaju i oklopljenim mlažnjakom s velikim topom. Održavanje mu je izuzetno zahtjevno.

Zašto njemački tenk?

Od svih zapadnih tenkova, jedino su njemački tenkovi Leopard 2 – a i stariji tenk druge generacija Leopard 1 – najbliži operativno-taktičkim uvjetima ukrajinskog ratišta, dostupni su u većem broju, a njihovo održavanje i logistička potpora mnogo su lakše izvedive. Očekivana odluka o isporuci tenkova njemačkog porijekla neće imati utjecaj na provođenje zimskih operacija.

Realno se nadati da će početkom ljeta prvi suvremeni oklopni borbeni strojevi sa zapada početi stizati u Ukrajinu. Dakle, njihov veći učinak na borbene operacije moguć je tek u drugoj polovini godine. Nema sumnje da će Ukrajina izdržati do tog vremena, ali po koju cijenu?